Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek oversterfte hartpatiënten, maar inzien data is probleem

Onderzoek oversterfte hartpatiënten, maar inzien data is probleem

AMSTERDAM (ANP) - Gezondheidseconoom en epidemioloog Eline van den Broek-Altenburg heeft deze week een ton toegezegd gekregen voor onderzoek naar oversterfte aan hart- en vaatziekten als gevolg van de corona-epidemie, met name door de overbelasting van de intensive cares door mensen met covid. Ze kreeg de subsidie van onderzoeksfinancier ZonMw en is daar blij mee, meldt ze, maar vreest opnieuw gemodder met data.

Eerder kreeg ze al subsidie om het effect van uitgestelde kankerzorg op oversterfte te onderzoeken. Daar is ze nog mee bezig. Ze stuit volgens eigen zeggen op problemen bij het inzien van de benodigde data, en vreest die ook bij het nieuwe onderzoek.

Die data bevinden zich bij allerlei organisaties, die ze weer doorsturen naar het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Als medewerkster van de Universiteit van Amsterdam mag zij ze daar wel inzien, maar haar vijf medewerkers niet, want die zijn niet aan een Nederlandse universiteit verbonden. "Maar ik kan dit niet allemaal alleen", zegt ze. Ze maakt zich dan ook zorgen of ze de gestelde onderzoekstermijnen wel haalt. Voor het onderzoek naar kankerpatiënten heeft ze inmiddels nog drie maanden, voor dat naar de hartpatiënten vanaf nu negen maanden.

Meerdere onderzoeken

Bovendien is ze van al die mooie subsidies weer veel geld kwijt, vertelt Van den Broek, doordat de verschillende organisaties weer nota's sturen voor het gebruik van de data. "Dat is toch heel gek, het is in opdracht van de overheid, de subsidie wordt geregeld door ZonMw en dan moet ons team daar weer voor betalen uit de subsidie." Er lopen meerdere onderzoeken naar de gevolgen van corona en alle onderzoeksteams hebben hiermee te maken, aldus de wetenschapper.

Het CBS zegt nu eenmaal strenge regels te moeten volgen. Het aantal gebruikers van de microdata is gegroeid.Technologische mogelijkheden om beveiligingsmaatregelen te omzeilen zijn steeds geslepener. Ook is de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) van kracht, die eisen stelt aan de bescherming van persoonsgegevens. Toegang tot de databestanden is daarom alleen mogelijk is voor universiteiten, kennisinstellingen en organisaties uit landen die een vergelijkbare privacybescherming kennen, zoals het onze door de AVG. Het CBS vindt veiligheid belangrijker dan gebruikersgemak.

Meer uit Gezond

Onderzoek nieuwe pil gestopt om zwangerschappen buiten baarmoeder

LEIDEN (ANP) - Een onderzoek naar een nieuwe anticonceptiepil is vroegtijdig stopgezet doordat te veel vrouwen zwanger raakten. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) meldt dat vooral het aantal buitenbaarmoederlijke zwangerschappen reden was tot zorg.

16 uur geleden
SEH's krijgen vanaf 2027 deels vast budget van 4,6 miljoen

DEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.

1 dag geleden
Sterk wil dat jongeren die stoppen met eten niet in hospice komen

DEN HAAG (ANP) - Jongeren die stoppen met eten en drinken om op die manier een einde aan hun eigen leven te maken, moeten niet in een hospice terechtkomen. Volgens minister Mirjam Sterk (Jeugd) moet er eerder passende zorg komen voor de jongeren, waardoor het niet zover hoeft te komen.

1 dag geleden
Aanbieders alternatieve behandeling 'wet cupping' vaak onbevoegd

DEN HAAG (ANP) - De alternatieve behandelmethode wet cupping, waarbij sneetjes of prikjes in de huid worden aangebracht, is niet zonder risico en degenen die het aanbieden zijn daarvoor vaak ook niet bevoegd. Met die waarschuwing komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).

1 dag geleden
Mikkers zag al vroeg dat contactonderzoek corona niet werkte

DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch wist al kort na de eerste coronabesmetting in Nederland dat het ondoenlijk zou worden de virusuitbraak met alleen isolatie en bron- en contactonderzoek beheersbaar te houden. Hij concludeerde dat na een bezoek aan de GGD op 6 maart 2020, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden
Burgemeester Den Bosch: ging voor carnaval 2020 niet over corona

DEN HAAG (ANP) - Het ging in de aanloop naar carnaval 2020 niet over corona. Dat zei Jack Mikkers, sinds 2017 burgemeester van Den Bosch, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Tijdens de voorbereidingen van het volksfeest was een aankomende storm volgens hem "meer een zorgpunt dan corona".

1 dag geleden
Neveneffecten maatregelen knelden bij voormalig OMT-lid Kluytmans

DEN HAAG (ANP) - De neveneffecten van de maatregelen die werden genomen om het coronavirus in te dammen, werden door microbioloog Jan Kluytmans als knellend ervaren. Dat gaf het voormalig OMT-lid aan tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden