Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek overheid: clouddiensten Microsoft trekken dreiging aan

Onderzoek overheid: clouddiensten Microsoft trekken dreiging aan

DEN HAAG (ANP) - De clouddiensten van Microsoft waar de landelijke overheid steeds meer op leunt, kunnen digitale dreigingen aantrekken. Daarvoor waarschuwt de Auditdienst Rijk. De controleur vindt dat het kabinet bij zijn cloudbeleid moet ingaan op deze "dreigingsaantrekkende werking".

Het gaat om Microsoft 365, waar onder meer OneDrive onder valt. Ambtenaren kunnen daarmee bestanden opslaan in de cloud zodat ze er overal bij kunnen. Niet alleen een groot deel van de Rijksoverheid, maar ook "vele buitenlandse overheden en bedrijven wereldwijd" gebruiken Microsoft 365, schrijft de Auditdienst. Dat zorgt voor een "zeer grote verzameling vertrouwelijke data" die het aantrekkelijk kan maken om digitale "aanvalsmogelijkheden" op de dienst te ontwikkelen.

Dat Nederlandse overheidsgegevens niet per se veilig zijn voor buitenlandse mogendheden, werd begin deze maand duidelijk na een grote hack bij de politie. Die is "zeer waarschijnlijk" uitgevoerd door een ander land, denken AIVD en MIVD. Welk land dat zou zijn, wordt niet gedeeld.

Rekenkamer

De Auditdienst raadt het kabinet ook aan om te werken aan een betere "exitstrategie" voor clouddiensten. Als de overheid plotseling weg wil bij Microsoft of een van de andere diensten die ze gebruikt, bestaat anders het risico dat sommige taken vastlopen.

Ook de Rekenkamer doet momenteel onderzoek naar het cloudgebruik van de overheid. Staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) belooft de aanbevelingen van de Auditdienst Rijk en de Rekenkamer in de eerste helft van vorig jaar mee te nemen in nieuw beleid.

'Nieuwe dreigingen'

Microsoft erkent in een reactie "dat veranderende geopolitieke omstandigheden leiden tot nieuwe dreigingen, waaronder gerichte aanvallen door en op landen". Deze aanvallen zijn volgens het concern vaak specifiek gericht op het verkrijgen van bepaalde informatie, ongeacht waar deze zich bevindt.

Maar volgens Microsoft pleit dit juist voor het gebruik van clouddiensten, waarvan de IT-systemen door maar weinig organisaties te evenaren zouden zijn. "Clouddiensten maken een snelle en complete reactie op bekende dreigingen en potentiële kwetsbaarheden mogelijk", aldus een woordvoerder. "Dit maakt clouddiensten belangrijk nu staatsdreigingen toenemen in omvang en complexiteit."

Meer uit Binnenland

Oplevering nieuwe fregatten van Damen loopt jaren vertraging op

DEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.

1 uur geleden
Misbruikwebsite Motherless weer online na ingrijpen OM

BREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.

1 uur geleden
Westerwolde zeer bezorgd over nieuw toegangsbeleid azc Ter Apel

SELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.

2 uur geleden
Queerorganisaties vechten verwijdering accounts door Meta aan

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse queerorganisaties zetten samen met burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom een eerste juridische stap tegen Meta om de verwijdering van tientallen Instagram-accounts aan te vechten. Het moederbedrijf van het platform handelt tegen de wet door accounts zonder geldige reden en bezwaarprocedure te sluiten, stellen onder meer COC Nederland, Club Church en No Limits! Art Castle.

2 uur geleden
KNMI kan eerder en gerichter waarschuwen voor gevaarlijk weer

DE BILT (ANP) - Het KNMI kan vanaf woensdag "eerder en gerichter" waarschuwen voor gevaarlijk weer, doordat een wettelijke regeling is aangepast. Het weerinstituut meldt dat bijvoorbeeld burgers, veiligheidsregio's en waterschappen zich hierdoor beter kunnen voorbereiden op extreem weer.

2 uur geleden
Bouw van flexwoningen valt tegen, ziet Rekenkamer

DEN HAAG (ANP) - Het aantal flexwoningen valt tegen, schrijft de Algemene Rekenkamer, die het overheidsbeleid op dat gebied beoordeelt als "matig". Doelen die onder eerdere ministers zijn gesteld, zoals de bouw van 15.000 van deze tijdelijke woningen per jaar, werden "ruimschoots niet gehaald".

3 uur geleden
Rekenkamer: veiligheidsplannen bestaan vooral op papier

DEN HAAG (ANP) - De overheid trekt veel geld uit voor veiligheid, maar of dat werkt en tot resultaat leidt, is onzeker. Dat constateert de Algemene Rekenkamer in de verantwoordingsstukken over 2025. De Nationale Veiligheidsstrategie is "op papier" een belangrijke basis, maar onduidelijk is wie de knopen doorhakt. Dat maakt de plannen kwetsbaar, aldus een van de drie Hoge Colleges van Staat.

3 uur geleden