Onderzoek overheid: clouddiensten Microsoft trekken dreiging aan
DEN HAAG (ANP) - De clouddiensten van Microsoft waar de landelijke overheid steeds meer op leunt, kunnen digitale dreigingen aantrekken. Daarvoor waarschuwt de Auditdienst Rijk. De controleur vindt dat het kabinet bij zijn cloudbeleid moet ingaan op deze "dreigingsaantrekkende werking".
Het gaat om Microsoft 365, waar onder meer OneDrive onder valt. Ambtenaren kunnen daarmee bestanden opslaan in de cloud zodat ze er overal bij kunnen. Niet alleen een groot deel van de Rijksoverheid, maar ook "vele buitenlandse overheden en bedrijven wereldwijd" gebruiken Microsoft 365, schrijft de Auditdienst. Dat zorgt voor een "zeer grote verzameling vertrouwelijke data" die het aantrekkelijk kan maken om digitale "aanvalsmogelijkheden" op de dienst te ontwikkelen.
Dat Nederlandse overheidsgegevens niet per se veilig zijn voor buitenlandse mogendheden, werd begin deze maand duidelijk na een grote hack bij de politie. Die is "zeer waarschijnlijk" uitgevoerd door een ander land, denken AIVD en MIVD. Welk land dat zou zijn, wordt niet gedeeld.
Rekenkamer
De Auditdienst raadt het kabinet ook aan om te werken aan een betere "exitstrategie" voor clouddiensten. Als de overheid plotseling weg wil bij Microsoft of een van de andere diensten die ze gebruikt, bestaat anders het risico dat sommige taken vastlopen.
Ook de Rekenkamer doet momenteel onderzoek naar het cloudgebruik van de overheid. Staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) belooft de aanbevelingen van de Auditdienst Rijk en de Rekenkamer in de eerste helft van vorig jaar mee te nemen in nieuw beleid.
'Nieuwe dreigingen'
Microsoft erkent in een reactie "dat veranderende geopolitieke omstandigheden leiden tot nieuwe dreigingen, waaronder gerichte aanvallen door en op landen". Deze aanvallen zijn volgens het concern vaak specifiek gericht op het verkrijgen van bepaalde informatie, ongeacht waar deze zich bevindt.
Maar volgens Microsoft pleit dit juist voor het gebruik van clouddiensten, waarvan de IT-systemen door maar weinig organisaties te evenaren zouden zijn. "Clouddiensten maken een snelle en complete reactie op bekende dreigingen en potentiële kwetsbaarheden mogelijk", aldus een woordvoerder. "Dit maakt clouddiensten belangrijk nu staatsdreigingen toenemen in omvang en complexiteit."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia heeft donderdag de Algemene Militaire Opleiding (AMO) afgerond. Zij is nu bevorderd tot korporaal, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag. Daarom draagt zij in de toekomst een militair uniform wanneer ze aan het werk is voor Defensie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - ME'ers kregen donderdagavond te maken met fors geweld van KRC Genk-supporters voorafgaand aan de voetbalwedstrijd tegen FC Utrecht. Dit is te lezen in een reactie van de Utrechtse driehoek (politie, justitie en burgemeester). KRC Genk sprak vrijdagochtend in een verklaring van buitensporig politioneel geweld. De driehoek stelt dat geweld nodig was om het forse geweld van de uitsupporters te beteugelen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt een oud-medewerker voor het bezit van kinderporno en harddrugs. Bij de 51-jarige man uit Doetinchem zijn 46.000 afbeeldingen en 450 video's met kinderporno aangetroffen. Ook had de man 150 milliliter GHB in bezit.
6 uur geleden