Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: Oosterbeek bij Arnhem meest leefbare kleine woonplaats

Onderzoek: Oosterbeek bij Arnhem meest leefbare kleine woonplaats

UTRECHT (ANP) - Oosterbeek bij Arnhem is de meest leefbare kleinere woonplaats van Nederland. Ook Laren (bij Hilversum) en het Noord-Hollandse Bergen scoren goed in een onderzoek van Atlas Research in opdracht van RegioBank. Het Limburgse Vaals staat onderaan de lijst en ook Delfzijl in Groningen wordt niet goed gewaardeerd.

Kleinere plaatsen scoren lager op leefbaarheid dan grotere plaatsen. "Dat heeft vooral te maken met minder bereikbare voorzieningen", aldus RegioBank. Dan gaat het om de beschikbaarheid van cultuur, onderwijs en zorg. Vooral door een gebrek daaraan staat Vaals onderaan de lijst. Kleinere plaatsen zijn juist sterk op het gebied van sociale samenhang, woningvoorraad, geringe overlast en hoge veiligheid. Daar blinkt Oosterbeek extra in uit.

Bewoners kunnen er voor een deel zelf voor zorgen dat voorzieningen beschikbaar blijven. "Heel vaak zie ik dat bewoners met succes in staat zijn taken van de overheid over te nemen", stelt Bettina Bock, 'plattelandprofessor' aan de Universiteit van Wageningen. "Met als basis hun verbondenheid met het platteland, de liefde voor het leven in een kleine gemeenschap, en het plezier om samen activiteiten voor het dorp te organiseren." Ook bijvoorbeeld de koffiehoek in de buurtsuper is volgens RegioBank-directeur Rein Wispelweij "een duurzame verbetering".

Al met al scoorden ook kleinere plaatsen over het algemeen een 'goed' op leefbaarheid, maar daar zijn volgens de bank "essentiële voorzieningen geleidelijk verdwenen of staan op het punt te verdwijnen". En dat zou negatief uitpakken voor de leefbaarheid.

In het onderzoek kregen driehonderd woonplaatsen in Nederland met tussen de 7000 en 23.000 inwoners een score op het gebied van leefbaarheid.

Meer uit Binnenland

Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

51 minuten geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

1 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

1 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

3 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

3 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

3 uur geleden
OM in hoger beroep in zaak mishandeling Vlaardingse pleegmeisje

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.

4 uur geleden