
Onderzoek: Oosterbeek bij Arnhem meest leefbare kleine woonplaats
UTRECHT (ANP) - Oosterbeek bij Arnhem is de meest leefbare kleinere woonplaats van Nederland. Ook Laren (bij Hilversum) en het Noord-Hollandse Bergen scoren goed in een onderzoek van Atlas Research in opdracht van RegioBank. Het Limburgse Vaals staat onderaan de lijst en ook Delfzijl in Groningen wordt niet goed gewaardeerd.
Kleinere plaatsen scoren lager op leefbaarheid dan grotere plaatsen. "Dat heeft vooral te maken met minder bereikbare voorzieningen", aldus RegioBank. Dan gaat het om de beschikbaarheid van cultuur, onderwijs en zorg. Vooral door een gebrek daaraan staat Vaals onderaan de lijst. Kleinere plaatsen zijn juist sterk op het gebied van sociale samenhang, woningvoorraad, geringe overlast en hoge veiligheid. Daar blinkt Oosterbeek extra in uit.
Bewoners kunnen er voor een deel zelf voor zorgen dat voorzieningen beschikbaar blijven. "Heel vaak zie ik dat bewoners met succes in staat zijn taken van de overheid over te nemen", stelt Bettina Bock, 'plattelandprofessor' aan de Universiteit van Wageningen. "Met als basis hun verbondenheid met het platteland, de liefde voor het leven in een kleine gemeenschap, en het plezier om samen activiteiten voor het dorp te organiseren." Ook bijvoorbeeld de koffiehoek in de buurtsuper is volgens RegioBank-directeur Rein Wispelweij "een duurzame verbetering".
Al met al scoorden ook kleinere plaatsen over het algemeen een 'goed' op leefbaarheid, maar daar zijn volgens de bank "essentiële voorzieningen geleidelijk verdwenen of staan op het punt te verdwijnen". En dat zou negatief uitpakken voor de leefbaarheid.
In het onderzoek kregen driehonderd woonplaatsen in Nederland met tussen de 7000 en 23.000 inwoners een score op het gebied van leefbaarheid.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - De Koninklijke Marechaussee (KMar) waarschuwt mensen die via Schiphol reizen voor grote drukte de komende weken door de zomervakantie. Van 4 juli tot en met 31 augustus zullen in totaal ruim 5,8 miljoen reizigers de paspoortcontrole passeren, aldus de instantie. Door de grote drukte kan het zijn dat mensen wat langer dan gebruikelijk moeten wachten.
21 minuten geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - A$AP Rocky heeft zijn optredens bij Lowlands en Pukkelpop geannuleerd. Dat maakten de organisaties woensdag bekend via sociale media. De rapper was aangekondigd als headliner van beide festivals. De reden waarom A$AP Rocky heeft afgezegd is niet bekend.
36 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - De politie heeft dinsdag vijf mannen aangehouden die ervan worden verdacht dat ze gedurende langere tijd meerdere vrouwen seksueel hebben uitgebuit. Dat meldt de politie-eenheid Zeeland-West-Brabant. De aanhoudingen houden mogelijk verband met het gebruik van de designerdrug flakka.
49 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De provincie Overijssel heeft 52,5 miljoen euro vrijgemaakt om de oude dieseltreinen op het spoor tussen Almelo en Hardenberg te kunnen vervangen door elektrische treinen. De Provinciale Staten stemden unaniem in met die investering. Het is de bedoeling dat de ombouw van het spoor tussen de stations van Almelo en Mariënberg (gemeente Hardenberg) eind 2028 is afgerond, als de nieuwe ov-concessie van vijftien jaar ingaat.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het eerst sinds augustus 2022 is er sprake van een officiële hittegolf in Nederland, meldt Weeronline. Om 11.20 uur werd een temperatuur van 30,2 graden gemeten op het hoofdstation in De Bilt en daarmee is sprake van een officiële hittegolf. Het is de vijfde dag op rij dat het kwik boven de 25 graden stijgt in De Bilt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is onduidelijk of het concert van Douwe Bob dit weekend kan doorgaan. De zanger zou op 5 juli optreden bij Gelderpop in Voorthuizen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als een vluchteling met een Griekse verblijfsvergunning naar Nederland afreist en hier opnieuw asiel aanvraagt, dan mag asielminister David van Weel (VVD) zelf beoordelen of diegene daar recht op heeft. Dat oordeelt de Raad van State. Normaal gesproken mag de minister zulke statushouders terugsturen naar het Europese land waar ze vandaan komen. Dat mag niet in Griekenland omdat de opvang daar slecht is.
1 uur geleden