Onderzoek: ongeveer 1 op 5 stemmen vervroegd uitgebracht
DEN HAAG (ANP) - Tot maximaal ongeveer een op de vijf stemmen wordt bij de komende gemeenteraadsverkiezingen waarschijnlijk al op maandag 14 of dinsdag 15 maart uitgebracht. Dat meldt I&O Research op basis van een onderzoek in opdracht het ministerie van Binnenlandse Zaken onder 985 kiezers.
Ongeveer een op de twaalf (8 procent) van de kiezers denkt zeker op de maandag of dinsdag te stemmen, een op de vijf (21 procent) doet dat 'waarschijnlijk'. 17 procent van de ondervraagden weet nog niet of het gebruik maakt van de mogelijkheid om vervroegd een stem uit te brengen. De belangrijkste redenen die worden genoemd om vervroegd te willen stemmen bij de aankomende gemeenteraadsverkiezingen zijn "het coronavirus" (46 procent) en gemak (35 procent).
Vooral 65-plussers maken gebruik van de optie om vervroegd te stemmen. Jongeren tussen de 18 en 34 jaar die vervroegd gaan stemmen, doen dat vooral vanwege tijdgebrek op woensdag. Verder zouden lageropgeleiden vaker vervroegd gaan stemmen dan hogeropgeleiden.
De opkomstverwachtingen komen overeen met de werkelijke opkomst op maandag en dinsdag tijdens de herindelingsverkiezingen in elf gemeenten afgelopen november, komt uit het onderzoek naar voren. Van de kiezers die bij de herindelingsverkiezingen vervroegd hebben gestemd, zegt 4 procent dat zij niet zouden hebben gestemd als vervroegd stemmen niet mogelijk zou zijn geweest.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Roemenië krijgt 18 Nederlandse F-16's voor het symbolische bedrag van 1 euro, meldt demissionair staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) maandag. De gevechtsvliegtuigen zijn al in Roemenië, waar ze worden gebruikt voor de opleiding van Roemeense en Oekraïense vliegers.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorsprong van D66 ten opzichte van de PVV is met duizenden stemmen toegenomen nadat ruim dertig gemeenten nieuwe tellingen hebben aangeleverd. Dat meldt de Verkiezingsdienst van het ANP. De PVV heeft 1319 stemmen minder dan eerder gedacht, D66 juist 4314 stemmen meer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister en natuurkundige Robbert Dijkgraaf is de nieuwe voorzitter van het wetenschappelijk bureau van D66, de Mr. Hans van Mierlo Stichting. "De sterke wetenschappelijke achtergrond en rijke bestuurservaring van Dijkgraaf vormen een grote aanwinst voor de stichting", zegt de stichting maandag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel en Migratie) gaat in een toelichting op een wetsvoorstel beter uitleggen waarom mensen die hulp verlenen aan illegalen niet strafbaar zouden moeten zijn. De VVD-minister wil daarmee tegemoetkomen aan de kritiek van de Raad van State op zijn wet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is de nieuwe partijleider van GroenLinks-PvdA. Hij was de enige kandidaat om het fractievoorzitterschap in de Tweede Kamer over te nemen, bleek maandag bij een bijeenkomst van de fractie.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Geert Dales (BVNL) heeft zondag bij de politie aangifte gedaan tegen BIJ1-lijsttrekker Tofik Dibi wegens smaad en laster. Dibi zei onlangs tegen het ANP dat Dales hem "gedoxt" had op X. "En dat is niet waar", volgens Dales.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Marjolein Moorman (GroenLinks-PvdA) wil geen fractievoorzitter worden van haar partij, nadat Frans Timmermans vanwege de tegenvallende verkiezingsuitslag was opgestapt. Dat zegt zij in haar podcast De Binnenkamer, die ze samen met haar echtgenoot maakt.
1 dag geleden