Onderzoek: ongeveer 1 op 5 stemmen vervroegd uitgebracht
DEN HAAG (ANP) - Tot maximaal ongeveer een op de vijf stemmen wordt bij de komende gemeenteraadsverkiezingen waarschijnlijk al op maandag 14 of dinsdag 15 maart uitgebracht. Dat meldt I&O Research op basis van een onderzoek in opdracht het ministerie van Binnenlandse Zaken onder 985 kiezers.
Ongeveer een op de twaalf (8 procent) van de kiezers denkt zeker op de maandag of dinsdag te stemmen, een op de vijf (21 procent) doet dat 'waarschijnlijk'. 17 procent van de ondervraagden weet nog niet of het gebruik maakt van de mogelijkheid om vervroegd een stem uit te brengen. De belangrijkste redenen die worden genoemd om vervroegd te willen stemmen bij de aankomende gemeenteraadsverkiezingen zijn "het coronavirus" (46 procent) en gemak (35 procent).
Vooral 65-plussers maken gebruik van de optie om vervroegd te stemmen. Jongeren tussen de 18 en 34 jaar die vervroegd gaan stemmen, doen dat vooral vanwege tijdgebrek op woensdag. Verder zouden lageropgeleiden vaker vervroegd gaan stemmen dan hogeropgeleiden.
De opkomstverwachtingen komen overeen met de werkelijke opkomst op maandag en dinsdag tijdens de herindelingsverkiezingen in elf gemeenten afgelopen november, komt uit het onderzoek naar voren. Van de kiezers die bij de herindelingsverkiezingen vervroegd hebben gestemd, zegt 4 procent dat zij niet zouden hebben gestemd als vervroegd stemmen niet mogelijk zou zijn geweest.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
34 minuten geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
45 minuten geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
6 uur geleden