Onderzoek OM naar 'schokkende' antisemitische leuzen bekerduel
ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse Openbaar Ministerie (OM) gaat onderzoek doen naar de "schokkende" antisemitische spreekkoren buiten het stadion van Feyenoord voor de bekerwedstrijd tegen Ajax. Het OM start het onderzoek naar aanleiding van de aangifte van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI).
"Wij hebben kennisgenomen van het feit dat het CIDI aangifte gaat doen of inmiddels al heeft gedaan", bevestigde een woordvoerder van het OM. "We nemen dit zeer serieus. Het zijn schokkende teksten. De Hoge Raad heeft zich hier eerder ook over uitgesproken en dit is strafbaar."
"We gaan nu aan de hand van onder meer beelden en getuigenissen in kaart brengen wat er is gebeurd. We gaan uitzoeken wie de man was en in welke hoedanigheid hij daar stond. Of hij was ingehuurd of niet. We gaan minutieus onderzoek doen", aldus de OM-woordvoerder.
Jodenhaat
CIDI-directeur Naomi Mestrom bevestigde donderdagochtend dat het centrum aangifte ging doen doen van Jodenhaat naar aanleiding van leuzen bij de halve finale van de KNVB-beker tussen Feyenoord en Ajax. Op een podium buiten De Kuip voor de wedstrijd begon, riep iemand door een microfoon "Hamas, hamas, alle Joden aan het gas", waarop toegestroomde supporters dit meeriepen.
"Ik word hier moedeloos van, voel me als een plaat die blijft hangen. Het is ronduit Jodenhaat", reageerde Mestrom. "We gaan aangifte doen tegen de persoon die de microfoon in handen had. Volgens mij zijn er prima camerabeelden. En als Feyenoord meent dat ze dit soort dingen niet meer willen, zullen ze ook meewerken."
Signaal
Mestrom hoopt dat er een "waarschuwende werking" uitgaat van de aangifte. "Het gaat om het signaal dat je hiermee afgeeft. Blijkbaar werken andere methodes niet. Met de aangifte geven we aan dat je hiermee de grens over gaat."
CIDI zegt met enige regelmaat met Feyenoord te spreken over de leuzen en spreekkoren. De organisatie wil zeker contact zoeken met de club na de leuzen. "Ik geloof in hun intenties en de initiatieven die er genomen worden om duidelijk te maken aan supporters dat dit niet meer kan, maar ze bereiken de supporters niet. Die zullen altijd zeggen: we bedoelen het niet zo. Maar de retoriek heeft doorwerking in de maatschappij. Als je dit normaal gaat vinden, dan gaat een scholier het ook normaal vinden om het in de klas te roepen."
Met Ajax zegt het CIDI nog niet zover te komen. Volgens Mestrom is Ajax "heel moeilijk te bewegen". "Die zien niet dat het hun probleem is", zegt ze. "De geuzennaam Joden hangt rond Ajax. Dat is actie-reactie: zij noemen zich Joden. Daardoor zeggen andere clubs: wij doen anti-Joodse uitspraken. Dus als je dit probleem echt wil aanpakken, moet je de geuzennaam aanpakken. Maar Ajax zegt: wij doen niet aan hatelijke koren, zij zien het niet als hun verantwoordelijkheid. Terwijl ik denk dat die verantwoordelijkheid bij hen ligt. Het een houdt het ander in stand", aldus Mestrom.
Meer uit Voetbal
TORONTO (ANP) - Senegal heeft met de zege op Irak de kansen levend gehouden voor een vervolg op het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De ploeg van bondscoach Pape Thiaw versloeg in Toronto Irak met 5-0 en kan als nummer 3 in Groep I de tweede ronde nog halen. Irak speelde het grootste deel van de wedstrijd met tien man na de rode kaart voor Rebin Sulaka.
1 uur geledenFOXBOROUGH (ANP) - Frankrijk is mede door een hattrick van Ousmane Dembélé op het WK voetbal door de zege op Noorwegen groepswinnaar geworden. De Fransen wonnen in het Boston Stadium in Foxborough met 4-1 van de Noren, die desondanks als tweede eindigen in de groep.
1 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - Een Afrikaanse winnaar van het wereldkampioenschap voetbal is volgens Sébastien Desabre "slechts een kwestie van tijd". Dat zei de bondscoach van de Democratische Republiek Congo vrijdag, in aanloop naar het laatste groepsduel op het WK met Oezbekistan.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Middenvelder Dani Ceballos vertrekt na zeven seizoenen bij Real Madrid. De 29-jarige Spanjaard kondigde zijn afscheid aan op X. Real Madrid bevestigde het vertrek kort daarop.
2 uur geledenVERSAILLES (ANP/RTR) - Voetballer Achraf Hakimi, momenteel met Marokko actief op het WK voetbal, gaat in cassatie tegen een uitspraak die bepaalde dat hij terecht moet staan voor een verkrachtingszaak uit 2023 waarin hij verdachte is. Dat heeft zijn advocaat aan persbureau Reuters bevestigd.
3 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Paul Nuijten gaat na zijn vertrek bij Ajax per direct aan de slag bij FC Dordrecht. De 33-jarige trainer heeft een contract voor twee seizoenen getekend, zo meldt de eerstedivisieclub. Eerder op vrijdag werd bekend dat Ajax "in goed overleg" de samenwerking met Nuijten heeft beëindigd.
4 uur geledenFOXBOROUGH (ANP) - Noorwegen begint de derde groepswedstrijd op het WK voetbal tegen Frankrijk zonder topschutter Erling Haaland. Bondscoach Ståle Solbakken heeft zijn elftal, dat net als Frankrijk al zeker is van de volgende ronde, flink gewijzigd en heeft de spits van Manchester City op de bank gezet en Jørgen Strand Larsen, oud-speler van FC Groningen, in de spits.
4 uur geleden