Onderzoek OM naar 'schokkende' antisemitische leuzen bekerduel
ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse Openbaar Ministerie (OM) gaat onderzoek doen naar de "schokkende" antisemitische spreekkoren buiten het stadion van Feyenoord voor de bekerwedstrijd tegen Ajax. Het OM start het onderzoek naar aanleiding van de aangifte van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI).
"Wij hebben kennisgenomen van het feit dat het CIDI aangifte gaat doen of inmiddels al heeft gedaan", bevestigde een woordvoerder van het OM. "We nemen dit zeer serieus. Het zijn schokkende teksten. De Hoge Raad heeft zich hier eerder ook over uitgesproken en dit is strafbaar."
"We gaan nu aan de hand van onder meer beelden en getuigenissen in kaart brengen wat er is gebeurd. We gaan uitzoeken wie de man was en in welke hoedanigheid hij daar stond. Of hij was ingehuurd of niet. We gaan minutieus onderzoek doen", aldus de OM-woordvoerder.
Jodenhaat
CIDI-directeur Naomi Mestrom bevestigde donderdagochtend dat het centrum aangifte ging doen doen van Jodenhaat naar aanleiding van leuzen bij de halve finale van de KNVB-beker tussen Feyenoord en Ajax. Op een podium buiten De Kuip voor de wedstrijd begon, riep iemand door een microfoon "Hamas, hamas, alle Joden aan het gas", waarop toegestroomde supporters dit meeriepen.
"Ik word hier moedeloos van, voel me als een plaat die blijft hangen. Het is ronduit Jodenhaat", reageerde Mestrom. "We gaan aangifte doen tegen de persoon die de microfoon in handen had. Volgens mij zijn er prima camerabeelden. En als Feyenoord meent dat ze dit soort dingen niet meer willen, zullen ze ook meewerken."
Signaal
Mestrom hoopt dat er een "waarschuwende werking" uitgaat van de aangifte. "Het gaat om het signaal dat je hiermee afgeeft. Blijkbaar werken andere methodes niet. Met de aangifte geven we aan dat je hiermee de grens over gaat."
CIDI zegt met enige regelmaat met Feyenoord te spreken over de leuzen en spreekkoren. De organisatie wil zeker contact zoeken met de club na de leuzen. "Ik geloof in hun intenties en de initiatieven die er genomen worden om duidelijk te maken aan supporters dat dit niet meer kan, maar ze bereiken de supporters niet. Die zullen altijd zeggen: we bedoelen het niet zo. Maar de retoriek heeft doorwerking in de maatschappij. Als je dit normaal gaat vinden, dan gaat een scholier het ook normaal vinden om het in de klas te roepen."
Met Ajax zegt het CIDI nog niet zover te komen. Volgens Mestrom is Ajax "heel moeilijk te bewegen". "Die zien niet dat het hun probleem is", zegt ze. "De geuzennaam Joden hangt rond Ajax. Dat is actie-reactie: zij noemen zich Joden. Daardoor zeggen andere clubs: wij doen anti-Joodse uitspraken. Dus als je dit probleem echt wil aanpakken, moet je de geuzennaam aanpakken. Maar Ajax zegt: wij doen niet aan hatelijke koren, zij zien het niet als hun verantwoordelijkheid. Terwijl ik denk dat die verantwoordelijkheid bij hen ligt. Het een houdt het ander in stand", aldus Mestrom.
Meer uit Voetbal
ZEIST (ANP) - Noa Lang mist vrijdag het oefenduel van het Nederlands elftal tegen Noorwegen. Dat meldt zijn club Galatasaray in een verklaring. Mogelijk is de vleugelaanvaller volgende week dinsdag wel inzetbaar voor de vriendschappelijke interland tegen Ecuador.
7 uur geledenZEIST (ANP) - Supporters van het Nederlands elftal brengen vrijdag tijdens de oefeninterland tegen Noorwegen een eerbetoon aan Johan Cruijff. Ze zijn volgens de KNVB van plan om in de veertiende minuut te gaan staan. Vervolgens is het de bedoeling dat er een groot applaus klinkt in de Johan Cruijff ArenA.
9 uur geledenNEWCASTLE (ANP) - Sven Botman is succesvol geopereerd aan een blessure in zijn gezicht. Dat meldt zijn club Newcastle United maandag. De Nederlandse verdediger werd zondag tijdens de wedstrijd tegen Sunderland gewisseld vanwege het protocol voor hoofdblessures. De club verwacht dat Botman "de laatste weken van het seizoen" weer beschikbaar is.
9 uur geledenZEIST (ANP) - Bondscoach Ronald Koeman rekent niet op Memphis Depay voor de oefeninterlands van het Nederlands elftal tegen Noorwegen en Ecuador. "Hij heeft een scan laten maken en daar is de uitslag nog niet van bekend", zei hij op een persconferentie in Zeist. "Maar het ziet er niet goed uit. Als hij toch beschikbaar is, dan vliegt hij later onze kant op."
10 uur geledenSEVILLA (ANP) - Sevilla heeft afscheid genomen van trainer Matías Almeyda. De Spaanse club, zevenvoudig winnaar van de Europa League, staat na de 2-0-thuisnederlaag tegen Valencia van afgelopen zaterdag op de vijftiende plaats in La Liga met 31 punten. Dat zijn er slechts 3 meer dan Mallorca dat op een degradatieplek staat.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Louis van Gaal blijft Ajax adviseren. Dat is volgens de club uit Amsterdam het resultaat van een gesprek van de oud-trainer met Lesley Bamberger en Edo Ophof, de voorzitter en technische man van de nieuwe raad van commissarissen.
13 uur geledenDORTMUND (ANP/DPA) - Duitsland kan in de komende interlandperiode niet beschikken over Felix Nmecha van Borussia Dortmund. De 25-jarige middenvelder liep zaterdag een blessure op tijdens de gewonnen wedstrijd van zijn club tegen Hamburger SV (3-2).
15 uur geleden