Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: NS in april onvoorbereid op grote storing

Onderzoek: NS in april onvoorbereid op grote storing

DEN HAAG (ANP) - De NS was niet voorbereid op een langdurige landelijke technische storing toen op zondag 3 april zo'n storing plaatsvond, concludeert het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement (COT) na onderzoek. Zo lag er geen plan voor het inzetten van alternatief vervoer. Op de dag zelf werd het probleem onderschat.

Het treinverkeer lag op zondag 3 april vrijwel de hele dag stil als gevolg van een technische storing. De NS zei dat het vanwege de omvang van de problemen niet mogelijk was om alternatief vervoer in te zetten.

Ook de communicatie naar reizigers en het eigen personeel op de dag van de storing verliep niet goed, stelt het COT. De NS had het instituut gevraagd om onderzoek te doen. Het COT raadt de NS aan scenario's uit te werken voor een grote technische storing, met opties zoals een pendeldienst tussen stations.

Nauwelijks overwogen

Zo'n soort oplossing was niet voorbereid en werd op 3 april ook nauwelijks overwogen, aldus het COT, "mede doordat de prognose was dat de systemen snel weer beschikbaar zouden zijn". Het instituut vindt in het algemeen dat van de NS "mag worden verwacht" dat is nagedacht over de gevolgen van een grote landelijke storing, "zodat op de dag zelf een besluit kan worden genomen aan de hand van één of meer (deel)scenario’s".

Het stilleggen van het hele treinverkeer was die zondag in april uiteindelijk "onvermijdelijk", stelt het COT. Dat stilleggen zelf is "goed verlopen". Het besluit om ook 's avonds geen treinen te laten rijden, heeft ertoe geleid dat de dienstregeling de volgende dag weer grotendeels kon worden opgestart.

Een slechte beurt

De NS laat weten alle aanbevelingen uit het onderzoek over te nemen. Bert Groenewegen, waarnemend president-directeur van NS zegt dat de organisatie "een slechte beurt" heeft gemaakt bij reizigers in april. "Zij moesten lang wachten voordat duidelijk werd hoelang de verstoring duurde en zij moesten uiteindelijk zelf vervoer regelen." Hij noemt het "belangrijk" om te leren van de storing, "om een soortgelijke situatie in de toekomst te voorkomen".

"De reiziger mag van de NS verwachten dat zij de uitkomsten van deze evaluaties aangrijpt om haar dienstverlening bij verstoorde situaties in de toekomst te verbeteren", schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Vivianne Heijnen in een Kamerbrief bij het onderzoek.

Impact beperken

De staatssecretaris zegt blij te zijn dat de NS van plan is om de aanbevelingen van de onderzoekers te gebruiken om het in de toekomst beter te doen. Ze zegt in gesprek te zijn met de NS en met spoorbeheerder ProRail om in de toekomst storingen zoveel mogelijk te voorkomen en, als dat niet lukt, de impact voor reizigers te beperken.

Reizigersorganisatie Rover laat weten erop te vertrouwen dat de NS met de aanbevelingen van het COT aan de slag gaat. "Ze zullen wel moeten", aldus directeur Freek Bos.

Meer uit Binnenland

Rekenkamer: minister had te weinig zicht op WIA-problematiek

DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.

5 uur geleden
Rechtbank wil alles over FIOD-werkwijze weten in mondkapjeszaak

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.

6 uur geleden
Dordrechts Museum verwerft 'sleutelwerk' van Marlene Dumas

DORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.

7 uur geleden
Frenna meest beluisterde artiest op Spotify

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.

7 uur geleden
Provincie Utrecht: wolf op Utrechtse Heuvelrug doodgeschoten

UTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.

8 uur geleden
Noodlijdend Limburgs vliegveld presenteert weer nieuwe directeur

MAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).

8 uur geleden
Drenten met aardbevingsschade ervaren meer stress en wantrouwen

UTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.

8 uur geleden