Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: noorderlingen radicaliseren tegen de overheid

Onderzoek: noorderlingen radicaliseren tegen de overheid

GRONINGEN (ANP) - In de drie noordelijke provincies groeit het extremisme en dat veroorzaakt meer incidenten. Het extremisme is gericht tegen de overheid, "waarbij regelmatig kruisbestuiving plaatsvindt met extreemrechts", stelt de Rijksuniversiteit Groningen na onderzoek in opdracht van de gemeente Groningen.

Volgens de onderzoekers is er geen vaste groep, de opvattingen en organisatievormen zijn "fluïde". Mensen bouwen online en in de echte wereld "losse sociale netwerken en gelegenheidscoalities."

Het extremisme in het noorden heeft te maken met het coronabeleid, stikstofmaatregelen en de opvang van asielzoekers, maar ook met regionale onderwerpen, zoals gaswinning en het plaatsen van windmolens. Zulke kwesties zorgen voor "een breder gedeeld maatschappelijk ongenoegen" en zijn een voedingsbodem voor "anti-Randstedelijke gevoelens", aldus de universiteit.

Molotovcocktail

De onderzoekers zeggen dat de noordelijke autoriteiten zich bij extremisme nog vooral op jihadisme richten, terwijl islamitisch radicalisme in Groningen, Friesland en Drenthe "slechts een beperkte rol speelt bij uitingen van extremisme".

Twee mannen gooiden vorig jaar een molotovcocktail in de woning van een Groningse journalist. Die wist het vuur snel te doven. De verslaggever had online kritisch geschreven over complottheorieën die rondgaan over coronamaatregelen. De daders zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs. Zij geloven wel in coronacomplotten. Eind vorig jaar stichtte iemand brand bij een coronatestlocatie in Emmen. Een beveiliger wist het vuur snel te blussen. In 2019 forceerden boze boeren de deur van het provinciehuis in Groningen. In 2017 werd in Assen brand gesticht bij de woning van de eigenaar van een bedrijf dat windmolens wilde bouwen.

Meer uit Politiek

Steun van SGP voor begroting verder weg na motie van afkeuring

DEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.

4 uur geleden
JA21 niet dichter bij kabinet na gesprek over asiel met minister

DEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."

8 uur geleden
D66 eist plan voor herstel leed slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.

9 uur geleden
Kabinet sluit steun voor zieltogende zeehondenopvang nog niet uit

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) begrijpt de zorgen over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC). Hij sluit nog niet uit dat het kabinet bijspringt, maar maakt wel onderscheid tussen het redden van het centrum zelf en het behoud van de onderzoeks- en opvangfunctie voor zeehonden. Dat heeft de VVD-bewindsman gezegd in een Kamerdebat.

12 uur geleden
Premier Jetten vindt VS vaker een onvoorspelbare bondgenoot

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.

15 uur geleden
Karremans hoopt 2,3 miljard te besparen bij infraprojecten

DEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.

16 uur geleden
Oppositie ziet nog geen reden om zorgbegroting te steunen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.

1 dag geleden