Onderzoek: noorderlingen radicaliseren tegen de overheid
GRONINGEN (ANP) - In de drie noordelijke provincies groeit het extremisme en dat veroorzaakt meer incidenten. Het extremisme is gericht tegen de overheid, "waarbij regelmatig kruisbestuiving plaatsvindt met extreemrechts", stelt de Rijksuniversiteit Groningen na onderzoek in opdracht van de gemeente Groningen.
Volgens de onderzoekers is er geen vaste groep, de opvattingen en organisatievormen zijn "fluïde". Mensen bouwen online en in de echte wereld "losse sociale netwerken en gelegenheidscoalities."
Het extremisme in het noorden heeft te maken met het coronabeleid, stikstofmaatregelen en de opvang van asielzoekers, maar ook met regionale onderwerpen, zoals gaswinning en het plaatsen van windmolens. Zulke kwesties zorgen voor "een breder gedeeld maatschappelijk ongenoegen" en zijn een voedingsbodem voor "anti-Randstedelijke gevoelens", aldus de universiteit.
Molotovcocktail
De onderzoekers zeggen dat de noordelijke autoriteiten zich bij extremisme nog vooral op jihadisme richten, terwijl islamitisch radicalisme in Groningen, Friesland en Drenthe "slechts een beperkte rol speelt bij uitingen van extremisme".
Twee mannen gooiden vorig jaar een molotovcocktail in de woning van een Groningse journalist. Die wist het vuur snel te doven. De verslaggever had online kritisch geschreven over complottheorieën die rondgaan over coronamaatregelen. De daders zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs. Zij geloven wel in coronacomplotten. Eind vorig jaar stichtte iemand brand bij een coronatestlocatie in Emmen. Een beveiliger wist het vuur snel te blussen. In 2019 forceerden boze boeren de deur van het provinciehuis in Groningen. In 2017 werd in Assen brand gesticht bij de woning van de eigenaar van een bedrijf dat windmolens wilde bouwen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Stientje van Veldhoven van Klimaat en Groene Groei heeft er "alle vertrouwen in" dat de wet over het bijmengen van groen gas het haalt met een brede meerderheid in de Tweede Kamer. De D66-minister zei na de ministerraad wel dat ze "nog volop in gesprek" is met de Kamer om de steun rond te krijgen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komst van een medicijnfabriek in Katwijk is goed nieuws voor de lokale en de Nederlandse economie, vindt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Voorafgaand aan de ministerraad noemde ze het ook goed dat "we in Nederland en Europa geneesmiddelen blijven maken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz klaagt over "ruis", "beeldvorming" en "commotie" over het Belastingplan. Om die reden was het volgens de VVD-leider "geen makkelijke week".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel herhaalde vrijdag dat de Europese begrotingssteun aan Sierra Leone is gestopt omdat het Afrikaanse land de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ook bekend als Bolle Jos) niet wil uitleveren. Hij zei dat donderdag ook, maar later op de dag kwam vanuit de Europese Commissie het geluid dat de steun om technische redenen is stopgezet.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling in Nederland. "Er is sprake van een beleidswijziging" in vergelijking met het vorige kabinet, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) donderdag in de Kamer.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Het onmiddellijk stopzetten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone is volgens justitieminister David van Weel geen te grof middel om de regering van het Afrikaanse land te bewegen de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') aan Nederland uit te leveren. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons", zei Van Weel, voor de vergadering met de EU-ministers van Justitie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) staat open voor een andere ondergrens voor de vermogensbelasting in box 3 om de kleine spaarder te ontzien. Dat zei de VVD-bewindsman op de tweede dag van de algemene financiële beschouwingen. "Ik had de inschatting gemaakt dat met de huidige grens de kleine spaarder wordt ontzien, maar de Kamer ziet dat anders."
1 dag geleden