Onderzoek: Nieuw-Zeelandse corona-aanpak redde 20.000 levens
WELLINGTON (ANP) - Door de landgrenzen meteen aan het begin van de coronapandemie hermetisch af te sluiten, redde de Nieuw-Zeelandse regering zo'n 20.000 levens. Die drastische aanpak van oud-premier Jacinda Ardern werd wereldwijd geprezen, maar stuitte in eigen land ook op veel weerstand. "Er is een gezegde in ons vak: een triomf voor de volksgezondheid betekent vaak dat er niets gebeurde", zegt hoofdonderzoeker Michael Baker er tegen het Nieuw-Zeelandse 1News over.
Het onderzoek van Baker, dat is uitgevoerd aan de universiteit van Otago en vrijdag werd gepubliceerd in het New Zealand Medical Journal, stelt dat het sterftecijfer door Covid-19 in Nieuw-Zeeland 80 procent lager lag dan in de VS. Sinds het begin van de pandemie overleden er slechts 3300 Nieuw-Zeelanders aan de gevolgen van het virus, volgens de Johns Hopkins-universiteit het laagste sterftecijfer in de westerse wereld.
Nieuw-Zeeland bleef vanaf maart 2020 zo'n acht weken in lockdown en hield de grenzen vervolgens ruim twee jaar lang gesloten voor toeristen en buitenlanders in afwachting van een vaccin voor het virus. "Dat was de juiste beslissing", concludeert Baker. Met het rapport hoopt hij Nieuw-Zeelanders duidelijk te maken dat de aanpak werkte. "Als je een pandemie stopt, kunnen mensen zeggen: 'Waar ging al die ophef nou eigenlijk over?'", stelt hij.
Premier Ardern trad begin dit jaar af. Ze werd in de laatste maanden van haar premierschap veelvuldig bedreigd om haar corona-aanpak.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
3 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
3 uur geledenTAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
9 uur geleden