Onderzoek: Nederlandse tieners weten weinig van burgerschap
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse jongeren weten weinig over burgerschap en leren er op school ook weinig over. De kennis van jongeren over hoe een democratische samenleving eruit ziet en wat hun rol daarin is, blijft "op veel punten achter bij die in andere landen". Dat concluderen onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit Groningen in een rapport dat dinsdag is gepresenteerd.
Volgens de onderzoekers is "het gemiddelde kennisniveau van jongeren in Nederland laag in vergelijking met andere landen". Bovendien hebben de jongeren minder kennis dan bij de vorige meting van zes jaar geleden. Nederlandse tieners zoeken minder vaak informatie op over maatschappelijke kwesties dan jongeren uit andere landen en ze praten er ook minder over met anderen.
Bijna driekwart van de jongeren wil gaan stemmen wanneer ze volwassen zijn en een derde vindt het belangrijk om zich te mengen in politieke discussies. Dat is "aanmerkelijk lager" dan in andere landen. De jongeren hebben in de afgelopen jaren weliswaar meer vertrouwen gekregen in de rechtspraak en de media, maar ook dit ligt nog wel lager dan in andere landen.
De onderzoekers keken naar de 'burgerschapscompetenties' van 14-jarige vmbo'ers, havisten en vwo'ers. Het onderzoek is uitgevoerd op 124 scholen met in totaal 2609 leerlingen. De uitkomsten zijn vergeleken met dezelfde onderzoeken in Denemarken, Noorwegen, Zweden en de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, die aan Nederland grenst.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Inwoners van de Meanderhof in Middelburg hebben in de nacht van maandag op dinsdag melding gemaakt van schoten op hun woning. Agenten constateerden ter plaatse "vermoedelijk kogelgaten" in een ruit, meldt de politie Zeeland op X.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vergiffenis die koning Willem-Alexander maandag kreeg in Suriname markeert een "nieuw begin", volgens cabaretier Jörgen Raymann. "Dit geeft wel aan dat er een nieuw tijdperk aanbreekt", vertelde Raymann maandag in RTL Tonight.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) spreekt van "buitengewone bewondering" voor koning Willem-Alexander vanwege zijn houding tegenover het Nederlandse slavernijverleden. "Deze koning is van ongekend niveau en een grote leider die in staat is om te doen wat andere monarchen en leiders van republieken nalaten", zegt voorzitter Dave Ensberg-Kleijkers.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat nazaten van tot slaaf gemaakte mensen koning Willem-Alexander hebben vergeven voor het slavernijverleden van de koninklijke familie is "een heel belangrijk moment". Dat zegt Vincent Soekra, voorzitter van het net geopende Suriname Museum in Amsterdam.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Surinaamse nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen accepteren de excuses van koning Willem-Alexander voor het Nederlandse slavernijverleden. Dat zeiden ze maandag in een dialoog met de koning op de eerste dag van het staatsbezoek van het koningspaar aan Suriname.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nest kittens op een geitenbedrijf is besmet geweest met vogelgriep en eraan overleden. Dat heeft Wageningen Bioveterinary Research geconstateerd, schrijft demissionair minister Femke Wiersma (Landbouw, BBB) in een Kamerbrief. De geiten en andere boerderijdieren zijn onderzocht: bij hen is geen vogelgriep aangetroffen.
7 uur geledenLAREN (ANP) - Het museum Singer Laren heeft het werk Smokestack (Schoorsteen) van Piet Mondriaan verworven. Het werk, uit ongeveer 1908, was al ruim een eeuw niet voor het publiek te zien. Het schilderij toont een silhouet van een schoorsteen, vermoedelijk van de vroegere Amsterdamse Waskaarsenfabriek.
8 uur geleden