Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: Nederlandse economie heeft niets aan groei luchtvaart

Onderzoek: Nederlandse economie heeft niets aan groei luchtvaart

UTRECHT (ANP) - Als de luchtvaart in Nederland verder groeit, levert dit de economie niets extra's meer op. Nederland heeft al een uitgebreid netwerk en de markt is verzadigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Britse klimaatdenktank New Economics Foundation, gedaan in opdracht van de Europese milieuorganisatie Transport & Environment.

"De veronderstelling is dat een uitbreiding van de luchtvaart de economie versterkt, maar die gedachte gaat in Nederland dus niet meer op", zegt Bert van Mourik, programmaleider luchtvaart bij Natuur & Milieu. Vanuit Nederland vertrekken veel toeristen naar andere landen en veel reizigers stappen over op Schiphol. "Die gaan geld uitgeven in andere landen", zegt Van Mourik. "Daarmee lekt er eigenlijk dus geld weg."

Statistiekbureau CBS becijferde eerder wat luchtvaart bijdroeg aan de economie. In 2023 ging het om iets meer dan 0,4 procent. "Daarin wordt gekeken naar de omzet van de luchtvaart", legt Van Mourik uit. "In dit onderzoek gaat het ook om alles eromheen." Zo benadrukt de sector vaak dat luchtvaart goed is voor het vestigingsklimaat in Nederland. Dit beaamt Van Mourik. "Maar dit onderzoek laat zien dat extra vluchten in Nederland niet veel zin meer hebben. Bedrijven zullen niet ineens Nederland kiezen omdat er nog meer vluchten zijn bijgekomen."

Onderzoekers deden een statistische analyse in ruim 270 regio's in Europa. In landen waar het luchtvaartnetwerk nog minder ontwikkeld is, bijvoorbeeld in Oost-Europa, kan groei van de luchtvaart wel nog bijdragen aan een versterking van de economie. In landen als Spanje en Italiƫ zagen de onderzoekers veel toeristen die het land binnenkomen, wat op die manier bijdraagt aan de economie.

Meer uit Financieel

Nintendo klaagt Amerikaanse overheid aan om importheffingen Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.

1 uur geleden
KLM stelt hervatting vluchten naar Dubai verder uit

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.

2 uur geleden
Leveringen voor grote kledingketens vast in Bangladesh en India

DHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.

3 uur geleden
Chipbedrijf Besi keldert op Damrak na berichten uit Zuid-Korea

AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.

4 uur geleden
Kabinet zet streep door groot deel van nieuwe zzp-wet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).

6 uur geleden
Chipbedrijf Marvell fors hoger op negatief Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.

6 uur geleden
Minister Van Veldhoven: Nederland heeft dieselvoorraad op orde

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.

6 uur geleden