Onderzoek: Nederlander ontevreden over EU, maar wil geen Nexit
DEN HAAG (ANP) - Over het algemeen zijn Nederlanders weinig tevreden over de Europese Unie, zegt onderzoeksinstituut Clingendael op basis van een peiling. Tegelijkertijd voelt slechts 15 procent van de ondervraagden voor 'Nexit" ofwel uittreding van Nederland uit de EU. Ook wil een meerderheid dat de EU zich sterker opstelt in de wereld.
Ondervraagden denken dat de EU vooral goed uitpakt voor multinationals, rijken en politici. De Unie zou volgens de respondenten te weinig doen voor boeren, Nederlandse burgers of het midden- en kleinbedrijf.
Potentiële kiezers zijn volgens Clingendael eensgezind over dat de EU op het gebied van veiligheid en soevereiniteit sterker moet worden. Zo vindt 87 procent dat Europa zich te afhankelijk heeft gemaakt van Russisch gas, Chinese producten en Amerikaanse bescherming, en wil bijna 80 procent dat Nederland defensietaken met buurlanden verdeelt. Een omschakeling naar een duurzame economie krijgt steun van 60 procent van de respondenten.
Verdeeldheid
Op andere punten bestaat meer verdeeldheid. Aan de ene kant vindt 70 procent het terecht dat de EU ingrijpt als lidstaten de rechtstaat schaden, terwijl 40 procent vindt dat lidstaten zelf mogen bepalen hoe ze hun rechtstaat inrichten. Ook is er net geen meerderheid voor het aanvragen van een uitzonderingspositie voor migratiebeleid, een zogeheten opt-out. 48 procent steunt dat, 42 procent niet.
De bereidheid om te vechten voor Europa is niet erg groot. Niet meer dan 27 procent van de respondenten zou dat doen. Bijna de helft (49 procent) van de ondervraagden is bereid om voor Nederland te vechten.
Migratie
Clingendael ziet verder dat de houding ten opzichte van migratie verhardt. In 2020 vond 30 procent nog dat jaarlijks vijfhonderd kwetsbare vluchtelingen naar Nederland mochten komen. Nu ligt dat percentage op 18 procent.
Het onderzoek werd gehouden in aanloop naar de Europese Verkiezingen. Die zijn van 6 tot en met 9 juni. In Nederland kan men op 6 juni naar de stembus.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.
14 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.
16 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.
16 uur geleden