Onderzoek: Nederland snel onaantrekkelijker voor arbeidsmigrant
ROTTERDAM (ANP) - Nederland wordt snel minder aantrekkelijk voor kennis- en arbeidsmigranten uit Europa, meldt marktonderzoeker Intelligence Group. Ons land is voor deze mensen steeds vaker tweede keus en ruim negen op de tien migranten overwegen niet eens om in Nederland te komen werken.
De volgens de onderzoekers "onaantrekkelijke" visie op arbeidsmigratie is een van de redenen dat Europese arbeids- en kennismigranten steeds minder vaak voor Nederland kiezen. "De politiek, huizenmarkt, malafide uitzenders en de steeds groter wordende intolerantie doen het imago van Nederland al decennia veel schade aan", somt directeur Geert-Jan Waasdorp op. Nederland moet het volgens hem vooral hebben van bijvoorbeeld de regio's Amsterdam en Eindhoven en bedrijven als chipmachinemaker ASML en hotelboekingssite Booking.com.
Intelligence Group doet naar eigen zeggen sinds 2007 onderzoek naar waar Europese kennis- en arbeidsmigranten naartoe willen. In die jaren zag het er voor Nederland niet zo slecht uit als nu, stelt Waasdorp. "En dan is het Wilders-effect nog niet meegenomen, maar die impact zal groter zijn dan de impact van Fortuyn ruim twintig jaar geleden."
Grotere concurrentie
Verder wordt de concurrentie tussen Nederland en andere landen volgens de onderzoekers steeds groter. Polen hebben relatief het vaakst een voorkeur voor Nederland, 18 procent van de migranten uit dit land wil het liefst naar Nederland komen om te werken. Deze mensen hebben echter vaker een voorkeur voor Duitsland (45 procent) en Engeland (22 procent), aldus de onderzoekers, die een steekproef hielden onder meer dan 250.000 mensen in Europa.
Sommige mensen vinden dat Nederland migranten nodig heeft. Zo zei Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB), onlangs in het tv-programma Buitenhof dat kennismigranten van toegevoegde waarde zijn voor de Nederlandse economie. Topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad stelde dinsdag nog dat het "buiten kijf" staat dat we arbeidsmigranten nodig hebben. In vooral de techniek en de zorg is volgens hem grote krapte op de arbeidsmarkt en migranten zijn hard nodig om de uitdagingen aan te pakken.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
7 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
9 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
11 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
23 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
23 uur geleden