Onderzoek: Nederland snel onaantrekkelijker voor arbeidsmigrant
ROTTERDAM (ANP) - Nederland wordt snel minder aantrekkelijk voor kennis- en arbeidsmigranten uit Europa, meldt marktonderzoeker Intelligence Group. Ons land is voor deze mensen steeds vaker tweede keus en ruim negen op de tien migranten overwegen niet eens om in Nederland te komen werken.
De volgens de onderzoekers "onaantrekkelijke" visie op arbeidsmigratie is een van de redenen dat Europese arbeids- en kennismigranten steeds minder vaak voor Nederland kiezen. "De politiek, huizenmarkt, malafide uitzenders en de steeds groter wordende intolerantie doen het imago van Nederland al decennia veel schade aan", somt directeur Geert-Jan Waasdorp op. Nederland moet het volgens hem vooral hebben van bijvoorbeeld de regio's Amsterdam en Eindhoven en bedrijven als chipmachinemaker ASML en hotelboekingssite Booking.com.
Intelligence Group doet naar eigen zeggen sinds 2007 onderzoek naar waar Europese kennis- en arbeidsmigranten naartoe willen. In die jaren zag het er voor Nederland niet zo slecht uit als nu, stelt Waasdorp. "En dan is het Wilders-effect nog niet meegenomen, maar die impact zal groter zijn dan de impact van Fortuyn ruim twintig jaar geleden."
Grotere concurrentie
Verder wordt de concurrentie tussen Nederland en andere landen volgens de onderzoekers steeds groter. Polen hebben relatief het vaakst een voorkeur voor Nederland, 18 procent van de migranten uit dit land wil het liefst naar Nederland komen om te werken. Deze mensen hebben echter vaker een voorkeur voor Duitsland (45 procent) en Engeland (22 procent), aldus de onderzoekers, die een steekproef hielden onder meer dan 250.000 mensen in Europa.
Sommige mensen vinden dat Nederland migranten nodig heeft. Zo zei Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB), onlangs in het tv-programma Buitenhof dat kennismigranten van toegevoegde waarde zijn voor de Nederlandse economie. Topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad stelde dinsdag nog dat het "buiten kijf" staat dat we arbeidsmigranten nodig hebben. In vooral de techniek en de zorg is volgens hem grote krapte op de arbeidsmarkt en migranten zijn hard nodig om de uitdagingen aan te pakken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
11 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
16 uur geleden