Onderzoek: Nederland snel onaantrekkelijker voor arbeidsmigrant
ROTTERDAM (ANP) - Nederland wordt snel minder aantrekkelijk voor kennis- en arbeidsmigranten uit Europa, meldt marktonderzoeker Intelligence Group. Ons land is voor deze mensen steeds vaker tweede keus en ruim negen op de tien migranten overwegen niet eens om in Nederland te komen werken.
De volgens de onderzoekers "onaantrekkelijke" visie op arbeidsmigratie is een van de redenen dat Europese arbeids- en kennismigranten steeds minder vaak voor Nederland kiezen. "De politiek, huizenmarkt, malafide uitzenders en de steeds groter wordende intolerantie doen het imago van Nederland al decennia veel schade aan", somt directeur Geert-Jan Waasdorp op. Nederland moet het volgens hem vooral hebben van bijvoorbeeld de regio's Amsterdam en Eindhoven en bedrijven als chipmachinemaker ASML en hotelboekingssite Booking.com.
Intelligence Group doet naar eigen zeggen sinds 2007 onderzoek naar waar Europese kennis- en arbeidsmigranten naartoe willen. In die jaren zag het er voor Nederland niet zo slecht uit als nu, stelt Waasdorp. "En dan is het Wilders-effect nog niet meegenomen, maar die impact zal groter zijn dan de impact van Fortuyn ruim twintig jaar geleden."
Grotere concurrentie
Verder wordt de concurrentie tussen Nederland en andere landen volgens de onderzoekers steeds groter. Polen hebben relatief het vaakst een voorkeur voor Nederland, 18 procent van de migranten uit dit land wil het liefst naar Nederland komen om te werken. Deze mensen hebben echter vaker een voorkeur voor Duitsland (45 procent) en Engeland (22 procent), aldus de onderzoekers, die een steekproef hielden onder meer dan 250.000 mensen in Europa.
Sommige mensen vinden dat Nederland migranten nodig heeft. Zo zei Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB), onlangs in het tv-programma Buitenhof dat kennismigranten van toegevoegde waarde zijn voor de Nederlandse economie. Topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad stelde dinsdag nog dat het "buiten kijf" staat dat we arbeidsmigranten nodig hebben. In vooral de techniek en de zorg is volgens hem grote krapte op de arbeidsmarkt en migranten zijn hard nodig om de uitdagingen aan te pakken.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Aziƫ weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
10 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
10 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
11 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
12 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
13 uur geleden