Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek naar welzijn Dutchbat-militairen val Srebrenica klaar

Onderzoek naar welzijn Dutchbat-militairen val Srebrenica klaar

DEN HAAG (ANP) - Welke problemen ondervinden Dutchbat-militairen die in 1995 de val van de enclave Srebrenica in Bosnië meemaakten? Het ARQ Nationaal Psychotrauma Centrum deed daar onderzoek naar en zal maandag zijn bevindingen hierover in Den Haag presenteren. Tegelijk zal een onafhankelijke begeleidingscommissie op basis van de onderzoeksresultaten met aanbevelingen komen. Defensieminister Ank Bijleveld zal het rapport in ontvangst nemen en reageren op de aanbevelingen.

De afgelopen jaren lieten de Dutchbat-III-veteranen geregeld hun ongenoegen blijken over hun psychische leed, het gebrek aan passende zorg en de negatieve beeldvorming over hun inzet. Ongeveer tweehonderd van hen dreigen met een rechtszaak tegen de Staat om eerherstel, excuses en een symbolisch bedrag af te dwingen. Ze vinden dat ze op een onmogelijke missie zijn gestuurd en daar nog altijd kwalijke gevolgen van ondervinden. De rechtszaak werd opgeschort in afwachting van een onderzoek dat Defensie instelde naar het welzijn van de betrokken veteranen.

De veteranen vinden dat de missie mislukte, omdat het mandaat van de Verenigde Naties te beperkt was en luchtsteun uitbleef. Er was volgens hen ook te weinig mankracht, bewapening, brandstof en voedsel. Het zit de Dutchbatters ook dwars dat mensen hen de fatale gebeurtenissen blijven aanrekenen, terwijl ze zelf ook machteloos waren.

In de dagen na de val vermoordden de Bosnisch-Servische troepen zeker achtduizend moslimjongens en -mannen uit de enclave, die de Nederlanders moesten beschermen. De Dutchbatters hebben aangegeven dat het leed van de nabestaanden veel erger is dan hun eigen leed, maar zij willen hiervoor ook erkenning.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

2 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

2 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

2 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

5 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

6 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

7 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

7 uur geleden