Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek naar welzijn Dutchbat-militairen val Srebrenica klaar

Onderzoek naar welzijn Dutchbat-militairen val Srebrenica klaar

DEN HAAG (ANP) - Welke problemen ondervinden Dutchbat-militairen die in 1995 de val van de enclave Srebrenica in Bosnië meemaakten? Het ARQ Nationaal Psychotrauma Centrum deed daar onderzoek naar en zal maandag zijn bevindingen hierover in Den Haag presenteren. Tegelijk zal een onafhankelijke begeleidingscommissie op basis van de onderzoeksresultaten met aanbevelingen komen. Defensieminister Ank Bijleveld zal het rapport in ontvangst nemen en reageren op de aanbevelingen.

De afgelopen jaren lieten de Dutchbat-III-veteranen geregeld hun ongenoegen blijken over hun psychische leed, het gebrek aan passende zorg en de negatieve beeldvorming over hun inzet. Ongeveer tweehonderd van hen dreigen met een rechtszaak tegen de Staat om eerherstel, excuses en een symbolisch bedrag af te dwingen. Ze vinden dat ze op een onmogelijke missie zijn gestuurd en daar nog altijd kwalijke gevolgen van ondervinden. De rechtszaak werd opgeschort in afwachting van een onderzoek dat Defensie instelde naar het welzijn van de betrokken veteranen.

De veteranen vinden dat de missie mislukte, omdat het mandaat van de Verenigde Naties te beperkt was en luchtsteun uitbleef. Er was volgens hen ook te weinig mankracht, bewapening, brandstof en voedsel. Het zit de Dutchbatters ook dwars dat mensen hen de fatale gebeurtenissen blijven aanrekenen, terwijl ze zelf ook machteloos waren.

In de dagen na de val vermoordden de Bosnisch-Servische troepen zeker achtduizend moslimjongens en -mannen uit de enclave, die de Nederlanders moesten beschermen. De Dutchbatters hebben aangegeven dat het leed van de nabestaanden veel erger is dan hun eigen leed, maar zij willen hiervoor ook erkenning.

Meer uit Binnenland

Winter tot nu toe zonniger en kouder dan normaal

HOUTEN (ANP) - De winter is tot dusver een halve graad kouder dan gebruikelijk, meldt Weeronline. In de eerste helft van de meteorologische winter was de gemiddelde temperatuur in De Bilt 3,6 graden, normaal is dat 4,1 graden.

44 minuten geleden
Pararius ziet minder huurwoningen terwijl prijzen blijven stijgen

ROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.

4 uur geleden
Steeds grotere rol AI bij plannen van vakanties

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.

4 uur geleden
Meerdere gewonden door explosie en brand in Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.

7 uur geleden
Vier arrestaties bij Iraanse ambassade na gooien met stenen

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.

9 uur geleden
Recordaantal toeristen in december op Curaçao ondanks spanningen

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".

10 uur geleden
Voorlopig geen extra nationale toeslag op pakjes uit China

DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.

14 uur geleden