
Onderzoek naar vrouwonvriendelijke uitlatingen studentencorps
AMSTERDAM (ANP) - Er komt een onderzoek naar uitlatingen die zondagavond zijn gedaan tijdens de viering van het lustrum van het Amsterdamsch Studenten Corps en de Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging. Dat laat Heleen Vos, voorzitter van A.S.C./A.V.S.V., maandag weten in een brief.
Honderden leden voelen zich onveilig na speeches tijdens het lustrum. Daarbij zou naar vrouwen zijn verwezen als "sperma-emmers" en zij zouden "niks en niks meer zijn dan een hoer". Mannen zouden "de nekken van vrouwen breken, om hun lul erin te steken". Een bestuurslid van de vereniging zou, naast het doen van eveneens vrouwonvriendelijke uitspraken, de beoogde cultuurverandering bij het corps een façade hebben genoemd en de verenigingsleden zien als verheven boven de samenleving.
Vos keurt de gebeurtenissen af en stelt dat ze de "vrouwonvriendelijke, discriminerende woorden van de sprekers en anderen in de zaal als schokkend en kwetsend" heeft ervaren. "De teksten zijn absoluut niet te rijmen met de normen en waarden van onze vereniging". Vier sprekers, onder wie de senator, die zich "op ontoelaatbare wijze hebben geuit", zijn maandagavond niet welkom bij het slot van de lustrumviering.
Onveilig
Meerdere vrouwelijke studenten zijn er maandag ook niet bij. Zij blijven weg omdat ze zich onveilig voelen na de uitlatingen. "Woorden kunnen niet beschrijven wat het met ons, vrouwelijke leden, doet om op ons eigen Heren- en Damesdiner - wat een feestelijke aangelegenheid hoort te zijn - dusdanig respectloos beschreven te worden door onze mannelijke verenigingsgenoten...", is te lezen in een mail van vrouwen van A.V.S.V.. De ruim 270 mede-ondertekenaars stellen klaar te zijn met het seksisme.
Vos geeft aan dat de Senaat maandag "ontzettend veel" berichten heeft gekregen van leden die de gebeurtenissen afkeuren. "Daar ben ik blij mee. Het laat namelijk zien dat een groot deel van de vereniging niet alleen slecht gedrag van goed gedrag weet te onderscheiden, maar zich ook massaal uitspreekt tegen misdragingen en het eens is met de richting waarin de vereniging wil en zal bewegen."
Het is niet de eerste keer dat A.S.C./A.V.S.V. in opspraak is. Vorig jaar september kwamen misstanden aan het licht waarbij aankomende leden tijdens de ontgroeningen bij zes mannen- en vrouwendisputen te maken kregen met extreme vernedering, schoppen en in elkaar slaan. De introductietijd werd stilgelegd en de vereniging werkte aan een nieuwe cultuur. Er werd een gedragscode opgesteld over morele grenzen, normen en waarden en omgangsvormen binnen het corps en en kwam een meldplicht over wangedrag. Eind juni sprak de senaat van de vereniging nog uit dat gerekend wordt op een veilig verloop van de kennismakingstijd in het aankomende nieuwe studentenjaar.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft de 57-jarige Marco S. donderdag tien jaar cel opgelegd voor het doden van zijn vriendin (60) in Heemskerk in december 2023. Het Openbaar Ministerie had ook tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank legt dit niet op, omdat niet is vastgesteld dat de stoornissen van de verdachte verband houden met zijn daad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet mee in de conclusie van de onderzoekscommissie van de Verenigde Naties die stelt dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. In reactie op het rapport schrijft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in een Kamerbrief dat "Nederland in de regel terughoudend" is om de kwalificatie genocide te gebruiken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof doet op 6 november uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse Staat, waarin organisaties eisen dat Nederland meer moet doen om een genocide in de Gazastrook te voorkomen. Eerder had het hof nog gezegd dat er 8 oktober een uitspraak zou komen.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is als getuige gehoord in een strafzaak tegen een voormalig medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die wordt verdacht van het doorspelen van staatsgeheimen aan Marokkaanse inlichtingendiensten. Schoof was voorheen hoofd van de NCTV.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Toen begin 2023 een asteroïde uiteenviel in de lucht boven Frankrijk, was dat in Nederland te horen. Niet door mensen, maar wel door gevoelige detectoren. Die hebben het onhoorbare geluid opgepikt. Volgens het KNMI is het de eerste keer dat de ondergang van een asteroïde zo uitgebreid is gevolgd, van de ontdekking in de ruimte tot het bergen van brokstukken achteraf.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen stappen vanuit andere beroepen over naar een baan als docent in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het aantal zij-instromers is in tien jaar tijd verdubbeld tot ruim achthonderd per jaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs. Die is positief over de toename, maar oordeelt ook dat de scholing en begeleiding van mensen die vanuit ander werk in het mbo aan de slag gaan beter moeten.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben afgelopen nacht 2015 asielzoekers geslapen. Dat is boven de 2000 mensen, de grens van een dwangsom.
6 uur geleden