Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek naar verschil arm en rijk wint Nobelprijs voor Economie

Onderzoek naar verschil arm en rijk wint Nobelprijs voor Economie

STOCKHOLM (ANP) - Onderzoekers Daron Acemoglu, Simon Johnson en James Robinson hebben de Nobelprijs voor de Economie dit jaar gewonnen. De Zweedse Koninklijke Academie van Wetenschappen beloont de drie wetenschappers voor hun vernieuwende onderzoek naar de rol van maatschappelijke instituten bij de verschillen tussen arm en rijk in de wereld.

Acemoglu en Johnson van het Massachusetts Institute of Technology en Robinson van de University of Chicago keken naar de economische en politieke systemen die Europese landen eeuwen geleden invoerden in hun kolonies. "Samenlevingen met een slechte rechtsstaat en instellingen die de bevolking uitbuiten, genereren geen groei of verandering ten goede", staat op de website van de uitreikers van de prijs.

"Het verkleinen van de enorme inkomensverschillen tussen landen is een van de grootste uitdagingen van onze tijd. De winnaars hebben het belang aangetoond van de rol van maatschappelijke instellingen hierin", lichtte juryvoorzitter Jakob Svensson toe.

Claudia Goldin

De Nobelprijs voor de Economie is de laatste in de reeks van de belangrijke wetenschapsprijzen die deze maand zijn uitgereikt. Deze Nobelprijs is de enige die de in 1896 overleden Zweedse Alfred Nobel niet zelf bedacht. De Nobelprijs voor de Economie ontstond in 1968 na een donatie van de Zweedse centrale bank.

Claudia Goldin, hoogleraar economie aan de universiteit van Harvard, won de Nobelprijs voor de Economie vorig jaar. Zij kreeg de prijs voor haar baanbrekende onderzoek naar hoeveel vrouwen in ruim twee eeuwen werkten en hoeveel zij verdienden.

Meer uit Financieel

Eigenaar Telegraaf en NRC overschrijdt miljoen digitale abonnees

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische uitgever Mediahuis, het bedrijf achter kranten als De Telegraaf en NRC, heeft het resultaat afgelopen jaar opnieuw stabiel gehouden. De mediagroep, die naast in België en Nederland ook actief is in Ierland, Luxemburg en de Duitse regio van Noordrijn-Westfalen, compenseerde de afname van het aantal abonnementen op gedrukte kranten met een aanhoudende groei van digitale abonnementen.

26 minuten geleden
Bonden praten niet met kabinet als AOW-plan niet van tafel gaat

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP willen niet meer met het nieuwe kabinet praten als de AOW-plannen niet volledig van tafel gaan. Dat hebben ze donderdag in een gezamenlijke verklaring naar buiten gebracht. De deze week door een Kamermeerderheid gesteunde verzachtingen van de plannen voor een snellere verhoging van de AOW-leeftijd zijn volgens de bonden niet voldoende.

42 minuten geleden
Vierde krimpjaar op rij voor haven Rotterdam door staalproblemen

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is vorig jaar voor het vierde jaar op rij gedaald. Dat kwam vooral doordat er minder minerale olieproducten, ijzererts en kolen zijn overgeslagen. Wel werden er meer containers verwerkt in de Rotterdamse haven door meer import uit Azië. Vorig jaar daalde de overslag met 1,7 procent tot 428,4 miljoen ton goederen.

48 minuten geleden
Puma verwacht dit jaar opnieuw verliezen om onverkochte sneakers

HERZOGENAURACH (ANP/BLOOMBERG) - Puma verwacht dit jaar opnieuw verliezen te draaien en heeft daarom besloten zijn dividend te schrappen. Het Duitse sportmerk kampt met een grote voorraad onverkochte sneakers en kleding na grootschalige retourzendingen door groothandelspartners.

55 minuten geleden
Concurrentiewaakhond ACM keurt overname bedrijf achter DigiD goed

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) keurt de overname goed van IT-dienstverlener Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan werken, door het Amerikaanse Kyndryl. De overname leidde eerder tot zorgen over de afhankelijkheid van Amerikaanse bedrijven.

1 uur geleden
Metalengroep AMG onderuit op Damrak na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - AMG behoorde donderdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs. De metalengroep zag de omzet en winst flink stijgen in 2025. De resultaten in het laatste kwartaal van het jaar vielen echter tegen. Ook denkt het bedrijf dat de resultaten in het huidige kwartaal lager uitvallen dan in het vierde kwartaal van 2025. Het aandeel werd daarop 11 procent lager gezet.

1 uur geleden
Oliedienstverlener SBM Offshore gaat aandeelhouders flink belonen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse maritieme dienstverlener SBM Offshore heeft de omzet en winst afgelopen jaar flink zien dalen. Topman Øivind Tangen sprak desondanks van sterke prestaties, waarbij de eigen verwachtingen van het bedrijf werden overtroffen. Het bedrijf, dat volgens analisten van JPMorgan waarschijnlijk in maart promoveert naar de AEX-index, gaat de aandeelhouders flink belonen en rekent voor dit jaar op een stijging van de omzet en winst.

2 uur geleden