Onderzoek naar uitvoering moord advocaat Wiersum klaar
SCHIPHOL (ANP) - Het onderzoek naar de uitvoering van de moord op advocaat Derk Wiersum is nagenoeg afgerond. Volgens het Openbaar Ministerie zijn het de verdachten Giërmo B. en Moreno B. (geen familie) geweest die Wiersum op 18 september vorig jaar hebben doodgeschoten. Het onderzoek naar de groep voorverkenners is nog niet afgerond. Justitie rekent verdachte Anouar T. tot die groep, maar heeft ook anderen op de korrel. Voor hen geldt dat de verdenking nog niet stevig genoeg is om hen voor de rechter te brengen.
Het OM gaf maandag een toelichting op de stand van het moordonderzoek op een tussentijdse zitting in de zaak tegen de drie verdachten in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. Het trio ontkent iedere betrokkenheid bij de moord. De rechtbank verlengde het voorarrest van het drietal en passeerde verzoeken van hun advocaten tot opheffing ervan. Het tot dusver door justitie verzamelde bewijs is genoeg om de mannen voorlopig nog in de cel te houden, vindt de rechtbank.
Moreno B. (32) verscheen maandag voor het eerst op de zitting; eerder koos hij ervoor in zijn cel te blijven. Hij zou de eigenlijke schutter zijn geweest. Zijn advocaat Gerald Roethof wees er tijdens de zitting uitvoerig op dat de omschrijvingen die ooggetuigen van de schutter hebben gegeven totaal niet overeenkomen met het uiterlijk van B. Onder meer een "opvallend loopje" zou B. als schutter identificeren. Roethof zei dat B. inderdaad een gebrek aan zijn voeten heeft. Maar hij benadrukte dat B. niet kan rennen. Volgens getuigen is de schutter na het lossen van de dodelijke schoten weggerend.
Anouar T. (27) zou onder meer de (gestolen) auto's hebben geleverd die bij de voorbereidingen en de uitvoering van de moord zijn gebruikt. T. heeft verklaard dat hij een loods zou hebben gehuurd waar gestolen auto's werden gestald en dat hij dat deed op verzoek van een cocaïnehandelaar die hij niet bij naam wil noemen. Het OM acht die verklaring "steeds minder aannemelijk". T. trok in de rechtszaal fel van leer tegen het OM, dat volgens hem "flarden samenvoegt tot een fabelachtig scenario".
T. is een verre neef van Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo. Wiersum (44) was de advocaat van de kroongetuige in dat proces, Nabil B. Taghi wordt gezien als de opdrachtgever van de moord, maar van een formele verdenking is vooralsnog geen sprake.
De volgende zitting tegen de drie verdachten in de zaak is op 8 december.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Amsterdam is woensdag overleden nadat hij van een plezierjacht viel op het IJ. Na een grote zoekactie met duikers is het lichaam van de man gevonden, bevestigt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na berichtgeving door Het Parool. De krant meldt dat de politie uitgaat van een noodlottig ongeval.
4 uur geledenNIJKERK (ANP) - Het verkeer kan beide kanten van de Hardenbergerbrug weer gebruiken, meldt Rijkswaterstaat. Eerder ging de brug waar de A28 overheen loopt al in de richting van Utrecht open, maar nu is ook de richting Zwolle vrijgegeven.
4 uur geledenNIJKERK (ANP) - Het verkeer op de A28 kan weer richting Utrecht via de Hardenbergerbrug, meldt Rijkswaterstaat. De wegbeheerder heeft herstelwerkzaamheden aan die kant van de brug afgerond. Het vrijgeven van de rijrichting Zwolle duurt wat langer. "Daar wordt nog hard gewerkt aan het afbouwen van de verkeersmaatregelen", aldus Rijkswaterstaat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Hardenbergerbrug gaat naar verwachting om middernacht weer open, meldt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) op X. De brug waar de snelweg A28 overheen gaat, is sinds maandag dicht vanwege spoedwerkzaamheden. Die zouden tot uiterlijk donderdagavond duren. Maar die werkzaamheden zijn eerder klaar dan verwacht, aldus de minister.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De kandidaat om het WK wielrennen in 2032 in Noord-Nederland te organiseren, kan 20 miljoen euro tegemoetzien vanuit het herstelprogramma Nij Begun. Daarmee komt het evenement in deze regio een grote stap dichterbij, meldt het fonds dat is ingesteld vanwege de schade door de aardbevingen in Groningen. De internationale wielerbond UCI moet nog wel een besluit nemen over de locatie. Dat gebeurt op 23 september.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringscommissaris Omgevingswet, Kars de Graaf, hekelt het wetsvoorstel van Defensie waardoor militairen makkelijker moeten kunnen oefenen. Die wet is helemaal niet nodig, zei hij woensdag in een gesprek met de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De advocaten van de vier studenten uit Utrecht die worden vervolgd voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst' zijn boos dat de zaak is uitgesteld. Maandag zou de inhoudelijke behandeling starten bij de rechtbank in Utrecht. Maar woensdag werd bekend dat de zaak verplaatst wordt naar de rechtbank in Gelderland, omdat familie van een van de aangevers bij de rechtbank Utrecht werkt.
11 uur geleden