Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek naar sepotbesluiten van Openbaar Ministerie

Onderzoek naar sepotbesluiten van Openbaar Ministerie

DEN HAAG (ANP) - De procureur-generaal bij de Hoge Raad, die toezicht houdt op het Openbaar Ministerie, gaat onderzoek doen naar de zogeheten sepotbesluiten van het Openbaar Ministerie. Een woordvoerster van de Hoge Raad bevestigt het voornemen om een thematisch onderzoek te starten naar de seponeringen.

Onderzoeksplatform Investico meldt woensdag in samenwerking met Trouw en De Groene Amsterdammer dat het OM in tienduizenden zaken heeft besloten om niet te vervolgen onder de voorwaarde dat verdachten in de proeftijd niet nog een keer de fout in gaan. Het gebeurt om de rechtspraak te ontlasten. Volgens Investico is het aantal zogenoemde voorwaardelijke sepots sinds 2007 bijna verdubbeld.

Als het OM besluit om een zaak te seponeren, dan hoeft de verdachte niet voor de rechter te verschijnen. De achterliggende reden wordt genoteerd op het strafblad aan de hand van zogeheten sepotcodes. De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen heeft kritiek op het systeem. Hij noemt de onderbouwingen van het OM onduidelijk en vindt dat het OM de klachtenprocedure niet op orde heeft. In brieven die het OM aan verdachten stuurt, staat niets over de klachtmogelijkheid.

Van Zutphen hamert al langer op een betere klachtenprocedure, zegt zijn woordvoerster. Verdachten klagen bij de Nationale ombudsman regelmatig over de gekozen sepotcodes en de uitleg daarover van het OM. De ombudsman heeft het College van procureurs-generaal een brief gestuurd om hiervoor meer aandacht te hebben.

Volgens de woordvoerster van de Hoge Raad zal het onderzoek van de toezichthouder naar de seponeringen zich in het bijzonder richten op het gebruik van de sepotcodes. Ze wijst erop dat het voornemen om een onderzoek te starten er al was voordat Investico er vragen over stelde.

Meer uit Binnenland

VU koppelt systemen los na hack, mogelijk gevolgen voor onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.

1 uur geleden
Uithoorn plaatst tijdelijk camera's in straat waar azc moet komen

UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.

5 uur geleden
Jetten na aanval op D66-kantoor: laten ons niet zwijgen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".

7 uur geleden
Minister Heerma noemt aanval op D66-partijkantoor 'laffe daad'

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."

7 uur geleden
Verdachte aangehouden voor explosie bij partijkantoor van D66

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.

7 uur geleden
Explosie bij partijkantoor D66 in Den Haag, geen gewonden

DEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.

8 uur geleden
Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

10 uur geleden