Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek naar sepotbesluiten van Openbaar Ministerie

Onderzoek naar sepotbesluiten van Openbaar Ministerie

DEN HAAG (ANP) - De procureur-generaal bij de Hoge Raad, die toezicht houdt op het Openbaar Ministerie, gaat onderzoek doen naar de zogeheten sepotbesluiten van het Openbaar Ministerie. Een woordvoerster van de Hoge Raad bevestigt het voornemen om een thematisch onderzoek te starten naar de seponeringen.

Onderzoeksplatform Investico meldt woensdag in samenwerking met Trouw en De Groene Amsterdammer dat het OM in tienduizenden zaken heeft besloten om niet te vervolgen onder de voorwaarde dat verdachten in de proeftijd niet nog een keer de fout in gaan. Het gebeurt om de rechtspraak te ontlasten. Volgens Investico is het aantal zogenoemde voorwaardelijke sepots sinds 2007 bijna verdubbeld.

Als het OM besluit om een zaak te seponeren, dan hoeft de verdachte niet voor de rechter te verschijnen. De achterliggende reden wordt genoteerd op het strafblad aan de hand van zogeheten sepotcodes. De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen heeft kritiek op het systeem. Hij noemt de onderbouwingen van het OM onduidelijk en vindt dat het OM de klachtenprocedure niet op orde heeft. In brieven die het OM aan verdachten stuurt, staat niets over de klachtmogelijkheid.

Van Zutphen hamert al langer op een betere klachtenprocedure, zegt zijn woordvoerster. Verdachten klagen bij de Nationale ombudsman regelmatig over de gekozen sepotcodes en de uitleg daarover van het OM. De ombudsman heeft het College van procureurs-generaal een brief gestuurd om hiervoor meer aandacht te hebben.

Volgens de woordvoerster van de Hoge Raad zal het onderzoek van de toezichthouder naar de seponeringen zich in het bijzonder richten op het gebruik van de sepotcodes. Ze wijst erop dat het voornemen om een onderzoek te starten er al was voordat Investico er vragen over stelde.

Meer uit Binnenland

Meer treinen, meer reizigers: NS ziet stijging in 2025

UTRECHT (ANP) - De NS heeft dit jaar meer treinen ingezet en mede daardoor meer mensen vervoerd dan vorig jaar, blijkt uit de eindejaarsprognose van de spoorvervoerder. Verder is de kans op een zitplek voor reizigers gelijk gebleven aan 2024 en reden treinen vaker op tijd, maar hadden mensen wel veel last van verstoringen en werkzaamheden.

21 minuten geleden
Vier aanhoudingen bij pro-Israëlmanifestatie op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - Bij de pro-Israëlmanifestatie op de Dam zijn woensdagavond vier personen aangehouden, meldt de politie. Ze zijn aangehouden voor het verstoren van de demonstratie en het afsteken van een "rookpot", aldus een woordvoerder. De personen zitten vast.

7 uur geleden
Choreograaf Hans van Manen (93) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Choreograaf Hans van Manen is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat laat het Nationale Opera & Ballet weten aan het ANP. Van Manen stierf woensdagavond in zijn huis in Amsterdam een natuurlijke dood. De details over de uitvaart worden op een later moment bekendgemaakt.

8 uur geleden
Amsterdams corps schorst leden na seksistisch gedicht

AMSTERDAM (ANP) - Onder Amsterdamse studenten gaat een seksistisch sinterklaasgedicht rond waarin respectloos en met naam en toenaam wordt gerijmd over vrouwelijke leden van de corporale studentenvereniging ASC/AVSV. De verantwoordelijke leden zijn daarvoor geschorst, laat rector Quirine Postma van ASC/AVSV woensdagavond weten.

8 uur geleden
Veel politie bij pro-Israëlmanifestatie op de Dam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam waar om 19.30 uur een pro-Israëlmanifestatie is begonnen, is veel politie aanwezig. Volgens een agent zijn er zo'n 2000 mensen aanwezig. Zij dragen Israëlische vlaggen bij zich en hebben zich om een podium verzameld waar onder meer SGP-leider Chris Stoffer en opperrabijn Binyomin Jacobs spreken. Veel aanwezigen hebben een Israëlische vlag bij zich.

8 uur geleden
Cornald Maas volgend jaar geen commentator tijdens songfestival

HILVERSUM (ANP) - Cornald Maas verzorgt volgend jaar niet het commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival. Omdat AVROTROS zich uit het evenement heeft teruggetrokken, vindt de omroep het "niet passend" om dat door een gezicht van de omroep te laten doen.

14 uur geleden
F-35's naar Lelystad, nog geen besluit over passagiersvluchten

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet volgt de wens van de Tweede Kamer en laat een besluit over de opening van Lelystad Airport voor passagiersvluchten aan zijn opvolger. Op de luchthaven worden wel F-35-gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Dat besluit ligt vrijdag voor in de ministerraad, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf.

14 uur geleden