Onderzoek naar politie om vondst kinderporno verdachte zaak-Gino
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid is een oriënterend onderzoek gestart naar het handelen van de politie nadat in 2021 kinderporno werd aangetroffen op de telefoon van Donny M. De man wordt ervan verdacht in juni 2022 de 9-jarige Gino te hebben ontvoerd naar zijn woning in Geleen en te hebben misbruikt en vermoord. "In 2021 had die vondst voor hem geen directe juridische gevolgen, er volgde geen onderzoek", aldus JenV.
De Inspectie wil weten hoe de politie na de vondst van de kinderporno op de telefoon "haar afwegingen heeft gemaakt en haar werk heeft uitgevoerd". Pas nadat M. was opgepakt als verdachte in de zaak-Gino, werd de kinderporno betrokken in het onderzoek tegen hem.
Recent, bij een "al langer lopend onderzoek naar Donny M.", is nieuwe informatie opgedoken over de handelswijze van de politie. Deze informatie maakt dat de Inspectie nu een oriënterend onderzoek wil uitvoeren. Aan de hand van de uitkomsten wordt besloten of er een nader onderzoek zal komen.
Onderzoek
Het langer lopende onderzoek waarin de informatie is ontdekt, is dat van Toezicht Sociaal Domein. Deze samenwerking van vier Rijksinspecties bekijkt of aan M. wel "passende begeleiding, ondersteuning en zorg is verleend". Hij is namelijk eerder veroordeeld voor mishandeling en bedreiging van twee kinderen en het misbruiken van zeker één van hen.
Ook is hij in het verleden veroordeeld voor een poging tot doodslag nadat hij een stoeptegel van een viaduct gooide. De rechter in die zaak zei toen dat de man verminderd toerekeningsvatbaar was, omdat hij een autismespectrumstoornis heeft en zwakbegaafd is. "Hij is zeer afhankelijk van begeleiding en toezicht en kan op momenten dat deze begeleiding niet aanwezig is, impulsief handelen", aldus de rechter toen.
Het valt nog niet te zeggen hoe lang het oriënterende onderzoek naar de politie precies zal duren, meldt een woordvoerder van de Inspectie desgevraagd. Het Openbaar Ministerie leidt een strafonderzoek, maar omdat de Inspectie niet is bevoegd om te onderzoeken hoe het OM de taken uitvoert, is de procureur-generaal bij de Hoge Raad ingelicht. De procureur-generaal bij de Hoge Raad wacht de uitkomst van de oriëntatie af "en besluit op basis daarvan of hij zelf onderzoek gaat verrichten", aldus de Inspectie.
Meer uit Binnenland
OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.
1 uur geledenHOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
4 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
9 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
11 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
21 uur geleden