Onderzoek naar politie om vondst kinderporno verdachte zaak-Gino
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid is een oriënterend onderzoek gestart naar het handelen van de politie nadat in 2021 kinderporno werd aangetroffen op de telefoon van Donny M. De man wordt ervan verdacht in juni 2022 de 9-jarige Gino te hebben ontvoerd naar zijn woning in Geleen en te hebben misbruikt en vermoord. "In 2021 had die vondst voor hem geen directe juridische gevolgen, er volgde geen onderzoek", aldus JenV.
De Inspectie wil weten hoe de politie na de vondst van de kinderporno op de telefoon "haar afwegingen heeft gemaakt en haar werk heeft uitgevoerd". Pas nadat M. was opgepakt als verdachte in de zaak-Gino, werd de kinderporno betrokken in het onderzoek tegen hem.
Recent, bij een "al langer lopend onderzoek naar Donny M.", is nieuwe informatie opgedoken over de handelswijze van de politie. Deze informatie maakt dat de Inspectie nu een oriënterend onderzoek wil uitvoeren. Aan de hand van de uitkomsten wordt besloten of er een nader onderzoek zal komen.
Onderzoek
Het langer lopende onderzoek waarin de informatie is ontdekt, is dat van Toezicht Sociaal Domein. Deze samenwerking van vier Rijksinspecties bekijkt of aan M. wel "passende begeleiding, ondersteuning en zorg is verleend". Hij is namelijk eerder veroordeeld voor mishandeling en bedreiging van twee kinderen en het misbruiken van zeker één van hen.
Ook is hij in het verleden veroordeeld voor een poging tot doodslag nadat hij een stoeptegel van een viaduct gooide. De rechter in die zaak zei toen dat de man verminderd toerekeningsvatbaar was, omdat hij een autismespectrumstoornis heeft en zwakbegaafd is. "Hij is zeer afhankelijk van begeleiding en toezicht en kan op momenten dat deze begeleiding niet aanwezig is, impulsief handelen", aldus de rechter toen.
Het valt nog niet te zeggen hoe lang het oriënterende onderzoek naar de politie precies zal duren, meldt een woordvoerder van de Inspectie desgevraagd. Het Openbaar Ministerie leidt een strafonderzoek, maar omdat de Inspectie niet is bevoegd om te onderzoeken hoe het OM de taken uitvoert, is de procureur-generaal bij de Hoge Raad ingelicht. De procureur-generaal bij de Hoge Raad wacht de uitkomst van de oriëntatie af "en besluit op basis daarvan of hij zelf onderzoek gaat verrichten", aldus de Inspectie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
8 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.
21 uur geleden