Onderzoek naar nalatigheid ex-premier Italië bij corona-uitbraak
BERGAMO (ANP/RTR/DPA) - Drie jaar na het uitbreken van de coronapandemie is justitie in de Noord-Italiaanse stad Bergamo een onderzoek begonnen naar de toenmalige premier Giuseppe Conte. Hij wordt beschuldigd van nalatigheid in de beginfase van de pandemie in het voorjaar van 2020. Met betere voorzorgsmaatregelen en sneller ingrijpen hadden mogelijk duizenden sterfgevallen vermeden kunnen worden, zegt justitie. Ook tegen achttien andere politici en topfunctionarissen worden stappen ondernomen, zoals ex-minister van Volksgezondheid Roberto Speranza en de leider van de regio Lombardije.
Mensen zouden zijn overleden doordat er niet op tijd zogenoemde rode zones werden ingesteld. Dat zijn zwaar getroffen gebieden waar mensen niet in of uit mogen. Het gevaar van de pandemie werd onvoldoende ingeschat, wat dramatische gevolgen had.
Italië was een van de eerste Europese landen die te kampen hadden met het coronavirus. De regio Bergamo was in het begin de brandhaard. De beelden van vrachtwagens volgeladen met doodskisten gingen de wereld over. In totaal overleden in Italië 188.000 mensen.
Conte, nu oppositieleider, zegt destijds met de grootste inzet en verantwoordelijkheidsgevoel te hebben gehandeld "in een van de moeilijkste momenten die Italië ooit heeft meegemaakt."
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
29 minuten geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.
12 uur geleden