Onderzoek naar moordaanslag op topgeneraal in Moskou
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische opsporingsdiensten zijn een onderzoek begonnen naar de moordaanslag op de Russische generaal Igor Kirillov, belast met onder meer nucleaire strijdkrachten. Hij is samen met een medewerker bij een aanslag in Moskou om het leven gekomen, meldt de Russische federale opsporingsautoriteit. Kirillov wordt in verband gebracht met de inzet van chemische wapens in Oekraïne.
Een bom in een geparkeerde scooter ging af toen de twee 's ochtends vroeg een woongebouw in Moskou verlieten, zeggen de onderzoekers. Op beelden die zijn verspreid door Russische media is te zien dat in het gebouw ramen zijn gesneuveld en de deur beschadigd is geraakt. Persbureau Reuters filmde politieafzettingen bij het gebouw. Een verslaggever van AFP heeft de schade aan het pand zelf ook gezien.
De 54-jarige Kirillov was sinds 2018 de bevelhebber over de Russische eenheden die gespecialiseerd zijn in acties onder omstandigheden waarbij nucleaire, biologische of chemische wapens zijn ingezet. De VS en het Verenigd Koninkrijk zeggen dat die eenheid zelf ook chemische wapens heeft ingezet, waaronder chloorpicrine. Dat is ontwikkeld als traangas in de Eerste Wereldoorlog.
Maandag heeft een openbaar aanklager in Kyiv Kirillov aangeklaagd voor het gebruik van verboden chemische wapens in Oekraïne, aldus de Kyiv Independent. Het VK stelde in oktober sancties tegen hem in. De generaal is volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken "verantwoordelijk voor het helpen inzetten van deze barbaarse wapens" en het verspreiden van desinformatie van het Kremlin. Rusland ontkent het gebruik van chemische wapens.
Meer uit Buitenland
TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
14 minuten geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.
4 uur geleden