Onderzoek naar moordaanslag op topgeneraal in Moskou
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische opsporingsdiensten zijn een onderzoek begonnen naar de moordaanslag op de Russische generaal Igor Kirillov, belast met onder meer nucleaire strijdkrachten. Hij is samen met een medewerker bij een aanslag in Moskou om het leven gekomen, meldt de Russische federale opsporingsautoriteit. Kirillov wordt in verband gebracht met de inzet van chemische wapens in Oekraïne.
Een bom in een geparkeerde scooter ging af toen de twee 's ochtends vroeg een woongebouw in Moskou verlieten, zeggen de onderzoekers. Op beelden die zijn verspreid door Russische media is te zien dat in het gebouw ramen zijn gesneuveld en de deur beschadigd is geraakt. Persbureau Reuters filmde politieafzettingen bij het gebouw. Een verslaggever van AFP heeft de schade aan het pand zelf ook gezien.
De 54-jarige Kirillov was sinds 2018 de bevelhebber over de Russische eenheden die gespecialiseerd zijn in acties onder omstandigheden waarbij nucleaire, biologische of chemische wapens zijn ingezet. De VS en het Verenigd Koninkrijk zeggen dat die eenheid zelf ook chemische wapens heeft ingezet, waaronder chloorpicrine. Dat is ontwikkeld als traangas in de Eerste Wereldoorlog.
Maandag heeft een openbaar aanklager in Kyiv Kirillov aangeklaagd voor het gebruik van verboden chemische wapens in Oekraïne, aldus de Kyiv Independent. Het VK stelde in oktober sancties tegen hem in. De generaal is volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken "verantwoordelijk voor het helpen inzetten van deze barbaarse wapens" en het verspreiden van desinformatie van het Kremlin. Rusland ontkent het gebruik van chemische wapens.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
3 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
3 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
9 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
12 uur geleden