Onderzoek naar moordaanslag op topgeneraal in Moskou
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische opsporingsdiensten zijn een onderzoek begonnen naar de moordaanslag op de Russische generaal Igor Kirillov, belast met onder meer nucleaire strijdkrachten. Hij is samen met een medewerker bij een aanslag in Moskou om het leven gekomen, meldt de Russische federale opsporingsautoriteit. Kirillov wordt in verband gebracht met de inzet van chemische wapens in Oekraïne.
Een bom in een geparkeerde scooter ging af toen de twee 's ochtends vroeg een woongebouw in Moskou verlieten, zeggen de onderzoekers. Op beelden die zijn verspreid door Russische media is te zien dat in het gebouw ramen zijn gesneuveld en de deur beschadigd is geraakt. Persbureau Reuters filmde politieafzettingen bij het gebouw. Een verslaggever van AFP heeft de schade aan het pand zelf ook gezien.
De 54-jarige Kirillov was sinds 2018 de bevelhebber over de Russische eenheden die gespecialiseerd zijn in acties onder omstandigheden waarbij nucleaire, biologische of chemische wapens zijn ingezet. De VS en het Verenigd Koninkrijk zeggen dat die eenheid zelf ook chemische wapens heeft ingezet, waaronder chloorpicrine. Dat is ontwikkeld als traangas in de Eerste Wereldoorlog.
Maandag heeft een openbaar aanklager in Kyiv Kirillov aangeklaagd voor het gebruik van verboden chemische wapens in Oekraïne, aldus de Kyiv Independent. Het VK stelde in oktober sancties tegen hem in. De generaal is volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken "verantwoordelijk voor het helpen inzetten van deze barbaarse wapens" en het verspreiden van desinformatie van het Kremlin. Rusland ontkent het gebruik van chemische wapens.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
1 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
3 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
5 uur geleden