Onderzoek naar immuniteit Catalaanse Europarlementariërs
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement gaat onderzoeken of de twee Catalaanse separatisten die als lid zijn toegelaten terecht parlementaire immuniteit genieten. De Spaanse autoriteiten hebben gevraagd deze status in te trekken om de vervolging in Spanje van het duo vanwege hun rol in het Catalaanse onafhankelijkheidsreferendum voort te zetten.
Het betreft de in 2017 naar België gevluchte Catalaanse ex-premier Carles Puigdemont en zijn oud-minister Toni Comín. Zij werden toegelaten tot het parlement na een uitspraak van het Europees Hof van Justitie. Vicevoorzitter Ewa Kopacz van het EU-parlement meldde donderdag dat de commissie Juridische Zaken een advies gaat opstellen waar het voltallige parlement over zal stemmen.
Een derde Catalaan, Oriol Junqueras die vorig jaar ook tot Europarlementariër werd verkozen, is geschrapt als lid nadat het Spaanse hooggerechtshof had bepaald dat hij niet hoeft te worden vrijgelaten om zijn zetel in te nemen. In tegenstelling tot de andere twee is hij veroordeeld. Hij zit een straf van dertien jaar cel uit.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.
24 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.
3 uur geleden