Onderzoek naar immuniteit Catalaanse Europarlementariërs
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement gaat onderzoeken of de twee Catalaanse separatisten die als lid zijn toegelaten terecht parlementaire immuniteit genieten. De Spaanse autoriteiten hebben gevraagd deze status in te trekken om de vervolging in Spanje van het duo vanwege hun rol in het Catalaanse onafhankelijkheidsreferendum voort te zetten.
Het betreft de in 2017 naar België gevluchte Catalaanse ex-premier Carles Puigdemont en zijn oud-minister Toni Comín. Zij werden toegelaten tot het parlement na een uitspraak van het Europees Hof van Justitie. Vicevoorzitter Ewa Kopacz van het EU-parlement meldde donderdag dat de commissie Juridische Zaken een advies gaat opstellen waar het voltallige parlement over zal stemmen.
Een derde Catalaan, Oriol Junqueras die vorig jaar ook tot Europarlementariër werd verkozen, is geschrapt als lid nadat het Spaanse hooggerechtshof had bepaald dat hij niet hoeft te worden vrijgelaten om zijn zetel in te nemen. In tegenstelling tot de andere twee is hij veroordeeld. Hij zit een straf van dertien jaar cel uit.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.
4 uur geledenTIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - Ierland heeft een inreisverbod afgekondigd voor de Israëlische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën). Beiden staan te boek als extreem in hun opvattingen. Premier Micheál Martin zei eerder al met maatregelen te komen tegen Israëlische functionarissen die volgens Ierland het conflict in Gaza aanwakkeren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
8 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
9 uur geleden