Onderzoek naar aanstelling BBC-voorzitter na lening Boris Johnson
LONDEN (ANP) - Een Britse toezichthouder gaat onderzoek doen naar de aanstelling van de BBC-voorzitter Richard Sharp vanwege vermeende omkoping. Hij zou toenmalig premier Boris Johnson hebben geholpen met het verkrijgen van een lening van 800.000 pond, slechts weken voordat hij door de regering werd benoemd als voorzitter van de omroep.
Oppositiepartij Labour had opgeroepen tot het onderzoek na een artikel in de krant The Sunday Times. De premier zou in 2021 in financiële moeilijkheden hebben gezeten. Voor de lening is toen het idee geopperd dat Sharp garant zou kunnen staan, terwijl hij al in de sollicitatieprocedure zat om BBC-voorzitter te worden.
Sharp, nog altijd de voorzitter van de BBC, werd aangesteld in 2021. Hij werkte eerder als bankier en was donateur van de Conservatieve Partij. Hij ontkent dat er sprake is van belangenverstrengeling en zegt dat hij "slechts mensen met elkaar in contact heeft gebracht". Hij gaf eerder aan een onderzoek te steunen, omdat hij ervan overtuigd is dat de aanstelling volgens de regels is verlopen en dat het goed is voor de transparantie van de omroep als dat onderzoek gepubliceerd wordt.
Ook een woordvoerder van Johnson weerspreekt de beschuldigingen en zegt dat alle financiële regelingen "correct zijn aangegeven". Labour vindt dat de BBC onpartijdig moet zijn en dat elke schijn van vriendjespolitiek voorkomen moet worden. De cultuurminister draagt iemand aan voor de functie van BBC-voorzitter, maar uiteindelijk heeft de premier het laatste woord.
Meer uit Buitenland
BEIROET/TEL AVIV (ANP/DPA) - Bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon zijn volgens het Libanese persbureau NNA meerdere doden en gewonden gevallen. Twee broers kwamen om toen hun auto aan de voet van de berg Hermon in het zuidoosten van het land onder vuur kwam.
1 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Duizenden Koerden hebben in het centrum van Keulen betoogd voor de vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ocalan. Die zit sinds 1999 vast op een Turks eiland in de Zee van Marmara. Volgens de Keulse politie zijn er "duizenden demonstranten" op de been geweest. Organisatoren hadden volgens de politie een demonstratie van 15.000 mensen aangemeld.
2 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland heeft opnieuw grootschalige nachtelijke aanvallen uitgevoerd op doelen in Oekraïne. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat de Russische krijgsmacht daarbij 450 drones en 45 raketten heeft ingezet. Landelijk vielen er zeker twee doden.
6 uur geledenDUBLIN (ANP) - Ierland werkt aan veiligheidsmaatregelen tegen drones voordat het volgend jaar het EU-voorzitterschap overneemt. De krant The Irish Times schrijft dat versneld een antidronesysteem wordt aangeschaft en dat de politie de beschikking moet krijgen over korte-afstandswapens om onbemande toestellen tegen te houden. Ook zou worden overwogen de hulp in te schakelen van grote EU-landen, die bijvoorbeeld een oorlogsschip naar Dublin kunnen sturen om te helpen bij het verdedigen van het luchtruim.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De grote internationale pakketvervoerders UPS en FedEx houden hun vrachtvliegtuigen van het type McDonnell Douglas MD-11 voorlopig aan de grond. Dat besluit volgt op het neerstorten van zo'n toestel van UPS in het Amerikaanse Louisville, met veertien doden tot gevolg.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Een tornado heeft een ravage aangericht en veel slachtoffers gemaakt in het zuiden van Brazilië. De wervelwind trof daar de circa 14.000 inwoners tellende plaats Rio Bonito do Iguaçu. De autoriteiten maken melding van zeker vijf doden en 432 gewonden.
9 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De vredesonderhandelingen tussen Pakistan en Afghanistan zijn opnieuw op niets uitgelopen. Dat meldt de Afghaanse regering, die Islamabad een "onverantwoorde en niet-meewerkende houding" verwijt.
9 uur geleden