Onderzoek na dood George Floyd toont wangedrag politie
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vernietigend geoordeeld over de politie in Minneapolis, waar in 2020 de zwarte Amerikaan George Floyd omkwam. Onderzoekers concluderen dat sprake was van structurele discriminatie van minderheden en het gebruik van excessief geweld, bericht The Washington Post.
Een 89 pagina's tellend rapport over wantoestanden bij het politiekorps verscheen ruim drie jaar na de geruchtmakende dood van Floyd. Videobeelden van zijn arrestatie gingen destijds de wereld over en zorgden voor grote verontwaardiging. Te zien was dat Floyd met handboeien om op de grond lag en zei dat hij niet kon ademen. Agenten pakten hem evenwel zo hardhandig aan dat hij overleed.
Onderzoekers bekeken duizenden interne politiedocumenten en keken naar beelden van bodycams van agenten. Ze concluderen in het rapport dat de politie "gevaarlijke methodes en wapens" heeft gebruikt tegen mensen die worden verdacht van lichte vergrijpen. Als voorbeelden worden nekklemmen en stroomstootwapens genoemd.
Verbetering
Het interne toezicht bij de politie rammelde eveneens. Onderzoeken naar legitieme klachten kwamen niet van de grond. Dergelijke structurele problemen maakten de dood van Floyd mogelijk, aldus het rapport van Justitie.
De plaatselijke autoriteiten in Minneapolis krijgen in het rapport ook een schouderklopje, omdat al hervormingen in gang zijn gezet. The Washington Post schrijft dat er waarschijnlijk een verregaand verbeterplan komt. Het korps komt daarna naar verwachting jarenlang onder verscherpt toezicht te staan. Meerdere agenten die waren betrokken bij de arrestatie van Floyd zijn zelf opgepakt en veroordeeld.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft huiszoekingen verricht in een woning en in vakantiewoningen van voormalig premier Thorbjørn Jagland. Justitie is een onderzoek naar hem begonnen naar aanleiding van de recent geopenbaarde Epstein-documenten. Volgens Noorse media zei Jagland dat hij blij is dat de zaak wordt opgehelderd toen de huiszoeking in Oslo begon.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft in Brussel invallen gedaan bij de Europese Commissie in een onderzoek naar onregelmatigheden bij de verkoop van vastgoed, meldt de Financial Times. Het onderzoek wordt volgens de krant geleid door het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat bevestigt dat bewijs wordt verzameld, maar wil verder niets kwijt.
1 uur geledenSION (ANP) - De eigenaren van de bar in Crans-Montana waar tijdens nieuwjaarsnacht een grote dodelijke brand uitbrak, zijn bij aankomst voor een verhoor uitgejouwd door nabestaanden. Ze moesten zich een weg banen door een menigte van boze mensen en journalisten om de ingang van het gebouw te bereiken, is te zien bij de Zwitserse omroep SRF.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Voor het eerst sinds het begin van de Russische invasie hebben Oekraïense wapenfabrikanten vergunningen gekregen om te exporteren naar het buitenland. Dat meldt Roestem Oemjerov, secretaris van de nationale veiligheids- en defensieraad van Oekraïne. President Volodymyr Zelensky kondigde in september al aan dat hij snel met de wapenexport wilde beginnen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Zweden gaat met straaljagers meedoen aan de Noordpoolmissie Arctic Sentry van de NAVO. Met die toestellen worden patrouilles uitgevoerd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank heeft drie mannen veroordeeld voor een groepsverkrachting in 2020. De moeder van het slachtoffer had bewijsmateriaal een jaar bewaard in een plastic zak, omdat haar dochter aanvankelijk niet met de politie wilde praten.
2 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever waarschuwt voor het verdwijnen van de petrochemische industrie, de staal- en de metaalindustrie in de EU. "Als je dat verliest, heb je geen strategische autonomie meer", zei hij voor het begin van de informele EU-top over concurrentiekracht.
2 uur geleden