Onderzoek na dood George Floyd toont wangedrag politie
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vernietigend geoordeeld over de politie in Minneapolis, waar in 2020 de zwarte Amerikaan George Floyd omkwam. Onderzoekers concluderen dat sprake was van structurele discriminatie van minderheden en het gebruik van excessief geweld, bericht The Washington Post.
Een 89 pagina's tellend rapport over wantoestanden bij het politiekorps verscheen ruim drie jaar na de geruchtmakende dood van Floyd. Videobeelden van zijn arrestatie gingen destijds de wereld over en zorgden voor grote verontwaardiging. Te zien was dat Floyd met handboeien om op de grond lag en zei dat hij niet kon ademen. Agenten pakten hem evenwel zo hardhandig aan dat hij overleed.
Onderzoekers bekeken duizenden interne politiedocumenten en keken naar beelden van bodycams van agenten. Ze concluderen in het rapport dat de politie "gevaarlijke methodes en wapens" heeft gebruikt tegen mensen die worden verdacht van lichte vergrijpen. Als voorbeelden worden nekklemmen en stroomstootwapens genoemd.
Verbetering
Het interne toezicht bij de politie rammelde eveneens. Onderzoeken naar legitieme klachten kwamen niet van de grond. Dergelijke structurele problemen maakten de dood van Floyd mogelijk, aldus het rapport van Justitie.
De plaatselijke autoriteiten in Minneapolis krijgen in het rapport ook een schouderklopje, omdat al hervormingen in gang zijn gezet. The Washington Post schrijft dat er waarschijnlijk een verregaand verbeterplan komt. Het korps komt daarna naar verwachting jarenlang onder verscherpt toezicht te staan. Meerdere agenten die waren betrokken bij de arrestatie van Floyd zijn zelf opgepakt en veroordeeld.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.
18 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.
25 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
14 uur geleden