Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: model met twee accountants verbetert controle niet

Onderzoek: model met twee accountants verbetert controle niet

DEN HAAG (ANP) - De controle op de financiële verslaglegging door grote bedrijven verbetert niet wezenlijk als twee accountants van verschillende kantoren de jaarrekening moeten goedkeuren. Dat concluderen deskundigen (kwartiermakers) die op verzoek van minister Wopke Hoekstra (Financiën) verschillende verbetermaatregelen voor de accountantssector tegen het licht houden.

De gedachte achter het zogenoemde joint audit-model is dat twee accountants die niet bij hetzelfde kantoor zitten, elkaar scherp zouden houden. Ook zou het de mogelijkheid bieden voor kleinere accountantsfirma's om ervaring op te doen met de wettelijk verplichte controle van de boeken bij onder meer beursgenoteerde ondernemingen.

Maar de deskundigen die Hoekstra heeft aangesteld om alternatieve structuurmodellen te onderzoeken, concluderen nu dat de voordelen hiervan "beperkt lijken te zijn". Ook toezichthouders in binnen- en buitenland zijn niet overtuigd. Het joint audit-model kan bovendien leiden tot hogere kosten voor bedrijven, waarschuwen de kwartiermakers.

Audit only-model

Er wordt ook nog gekeken naar het zogenoemde audit only-model. Daarbij zouden accountantsfirma's hun adviesactiviteiten op afstand moeten zetten. Zij bedienen daarmee klanten waarvan zij ook de boeken controleren. Dat kan in de praktijk leiden tot belangenconflicten. De resultaten van dat onderzoek verwacht Hoekstra medio 2022.

De derde variant waar de kwartiermakers onderzoek naar doen, is het intermediair-model. Daarin wordt een onafhankelijke tussenpersoon, bijvoorbeeld een semi-publieke instelling, tussen de bedrijven en de controlerende accountants geplaatst. De uitkomsten van die studie worden eind 2023 verwacht.

De kwartiermakers willen pas definitieve conclusies trekken als alle drie de onderzoeken zijn afgerond. Hoekstra sluit zich daarbij aan.

Meer uit Financieel

ECB houdt rente in eurozone voor vierde keer op rij onveranderd

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiële markten. Het belangrijkste rentetarief blijft staan op 2 procent. Het is de vierde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt.

6 minuten geleden
Russische centrale bank dreigt met rechtszaken tegen banken EU

MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank dreigt met rechtszaken tegen Europese banken over het gebruik van bevroren Russische tegoeden voor het financieren van Oekraïne. Volgens de centrale bank worden Europese banken die daarbij betrokken zijn voor de rechter in Rusland gesleept voor schadevergoedingen aan de Russische staat.

54 minuten geleden
Britse centrale bank verlaagt rente voor vierde keer dit jaar

LONDEN (ANP) - De Bank of England heeft het rentetarief in het Verenigd Koninkrijk verder verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de Britse centrale bank de economie ondersteunen. De rente ging omlaag met een kwart procentpunt naar 3,75 procent.

1 uur geleden
Kamer blijft bij langere boetepauze schijnzelfstandigheid

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet alsnog langer wacht met het volledig handhaven van de wet die schijnzelfstandigheid moet tegengaan. Werkgevers krijgen nu alleen een naheffing en nog geen boete als zij betrapt worden op de inzet van zzp'ers voor werk dat in loondienst gedaan moet worden. De Kamer wil dat dit nog een jaar zo blijft.

1 uur geleden
FT: Warner Bros. in gesprek over overname tv-netwerken

NEW YORK (ANP) - Warner Bros. Discovery voert gesprekken met de oprichter van een prominent beleggingsfonds over een mogelijke overname van de televisienetwerken van het entertainmentconcern. Dit melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.

1 uur geleden
Franse bank BNP Paribas wil Nederlands leasebedrijf Athlon kopen

PARIJS (ANP) - De Franse bank BNP Paribas heeft bevestigd exclusieve gesprekken te voeren over de overname van autoleasebedrijf Athlon. Die van oorsprong Nederlandse onderneming is nu in handen van Mercedes-Benz.

3 uur geleden
Cosun tempert ambities voor vergroening in deal met kabinet

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft bindende afspraken gemaakt over verduurzaming met Cosun, producent van onder meer Aviko-friet. Dat melden minister Sophie Hermans (Klimaat, VVD) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) aan de Tweede Kamer. De definitieve plannen zijn minder ambitieus dan in een intentieverklaring die eerder dit jaar werd getekend.

3 uur geleden