Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: model met twee accountants verbetert controle niet

Onderzoek: model met twee accountants verbetert controle niet

DEN HAAG (ANP) - De controle op de financiële verslaglegging door grote bedrijven verbetert niet wezenlijk als twee accountants van verschillende kantoren de jaarrekening moeten goedkeuren. Dat concluderen deskundigen (kwartiermakers) die op verzoek van minister Wopke Hoekstra (Financiën) verschillende verbetermaatregelen voor de accountantssector tegen het licht houden.

De gedachte achter het zogenoemde joint audit-model is dat twee accountants die niet bij hetzelfde kantoor zitten, elkaar scherp zouden houden. Ook zou het de mogelijkheid bieden voor kleinere accountantsfirma's om ervaring op te doen met de wettelijk verplichte controle van de boeken bij onder meer beursgenoteerde ondernemingen.

Maar de deskundigen die Hoekstra heeft aangesteld om alternatieve structuurmodellen te onderzoeken, concluderen nu dat de voordelen hiervan "beperkt lijken te zijn". Ook toezichthouders in binnen- en buitenland zijn niet overtuigd. Het joint audit-model kan bovendien leiden tot hogere kosten voor bedrijven, waarschuwen de kwartiermakers.

Audit only-model

Er wordt ook nog gekeken naar het zogenoemde audit only-model. Daarbij zouden accountantsfirma's hun adviesactiviteiten op afstand moeten zetten. Zij bedienen daarmee klanten waarvan zij ook de boeken controleren. Dat kan in de praktijk leiden tot belangenconflicten. De resultaten van dat onderzoek verwacht Hoekstra medio 2022.

De derde variant waar de kwartiermakers onderzoek naar doen, is het intermediair-model. Daarin wordt een onafhankelijke tussenpersoon, bijvoorbeeld een semi-publieke instelling, tussen de bedrijven en de controlerende accountants geplaatst. De uitkomsten van die studie worden eind 2023 verwacht.

De kwartiermakers willen pas definitieve conclusies trekken als alle drie de onderzoeken zijn afgerond. Hoekstra sluit zich daarbij aan.

Meer uit Financieel

AEX-index licht hoger in afwachting ontwikkelingen Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.

44 minuten geleden
AB Foods splitst Primark af van voedseltak; beide naar beurs

LONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.

46 minuten geleden
Schone Kleren Campagne begint rechtszaak tegen jeansmerk Levi's

AMSTERDAM (ANP) - Schone Kleren Campagne (SKC) begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse spijkerbroekenmerk Levi Strauss. Volgens de stichting heeft Levi's misleidende claims gedaan in de uitingen richting consumenten over de arbeidsomstandigheden in de keten van het bedrijf. Vier individuele consumenten treden op als mede-eisers in de zaak.

1 uur geleden
Britten gaan meer inzetten op hernieuwbare energie door oorlog

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk komt dinsdag met een pakket maatregelen om de groei van hernieuwbare energie te versnellen. Het land wil zijn afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verminderen, nu die markt opnieuw flink wordt verstoord door de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
ABN AMRO: tanktoerisme naar België in grensregio groeit

AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.

10 uur geleden
Tim Cook stopt als topman van Apple

CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.

11 uur geleden
Wall Street beperkt verlies door nieuwe hoop op einde oorlog

NEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.

11 uur geleden