Onderzoek: minder vraag naar computers en laptops door inflatie
SINGAPORE (ANP) - De vraag naar computers en laptops neemt snel af. Volgens marktonderzoeker Canalys lagen de verkopen het afgelopen derde kwartaal bijna een vijfde lager dan een jaar eerder, wat komt door terughoudendheid vanuit consumenten, scholen en bedrijven vanwege de hoge inflatie. Er worden nog wel ongeveer evenveel computers verkocht als voor de coronapandemie. De afgelopen twee jaar steeg de vraag flink door het vele thuiswerken en studeren.
Ondanks de nog altijd relatief hoge cijfers baart de snelle afname Canalys zorgen. "Niet alleen voor verkopers, maar voor alle belanghebbenden in de sector. Chipbedrijven Intel en AMD hebben te maken met tegenslagen door de slechte computerverkopen en kleinere producenten van onderdelen verlagen hun productie en winstverwachtingen."
Vanuit consumenten en het onderwijs was al langere tijd sprake van een lagere vraag, maar daar komen bedrijven nu bij. Computers blijven het met een krimp van 11 procent nog enigszins goed doen. Vooral de laptopverkoop daalt door de voorzichtige houding van consumenten (min 19 procent).
Lenovo blijft nog altijd koploper met bijna een kwart van de ruim 69 miljoen verkopen. Nummer 2 HP kende de grootste krimp, van een kleine 28 procent tot net geen 13 miljoen verkopen. Apple staat vierde en noteerde als enige van de grote fabrikanten een groei op jaarbasis, veroorzaakt door uitgestelde verkopen en de populariteit van nieuwe MacBooks.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel consumenten ondervinden moeilijkheden bij het vergelijken van energiecontracten en aanbiedingen, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Om de transparantie en vergelijkbaarheid te vergroten, start de ACM een nieuw onderzoek naar manieren om deze processen te verbeteren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Ierse politicus Paschal Donohoe krijgt een hoge positie binnen de Wereldbank, maakt het instituut voor ontwikkelingsfinanciering bekend. Hij legt daarom zijn functie van minister van Financiën van Ierland neer en zwaait af als voorzitter van de Eurogroep.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
6 uur geleden