
Onderzoek: minder dan helft Nederlanders geïnteresseerd in nieuws
HILVERSUM (ANP) - De interesse in nieuws onder Nederlanders is het afgelopen jaar gedaald tot 49 procent. In coronajaar 2021 was dat nog 64 procent en in 2023 kwam het uit op 51 procent. Dit blijkt uit het Digital News Report (DNR) dat het Reuters Institute for the Study of Journalism jaarlijks in Nederland publiceert in samenwerking met het Commissariaat voor de Media (CvdM).
Naast de 49 procent die geïnteresseerd is in nieuws, geeft 13 procent van de ondervraagden aan helemaal niet geïnteresseerd te zijn. De interesse in nieuws daalt vooral onder jongeren. In 2023 was 44 procent van de 18- tot 34-jarigen nog geïnteresseerd in nieuws, terwijl dit in 2024 is gedaald tot 33 procent. Daarnaast gaf 30 procent van de mensen soms tot vaak het nieuws helemaal te mijden, 3 procent meer dan vorig jaar.
Ook bij het vertrouwen in nieuws is onder Nederlanders een lichte daling te zien, van 57 procent dat vertrouwen had in het nieuws dat geconsumeerd werd in 2023 naar 54 procent in 2024. "Het vertrouwen in nieuws daalt, maar is in vergelijking met andere landen nog steeds hoog", concludeert het CvdM wel in het rapport. "Ook de interesse in nieuws is in vergelijking met andere landen niet laag."
Kunstmatige intelligentie
Er blijft in Nederland wel veel vertrouwen in bekende grote nieuwsmerken als de NOS, RTL Nieuws, NU.nl, AD en de Volkskrant. De uitgedeelde cijfers per medium blijven ongeveer gelijk en onder de jongeren heeft negen op de tien nog vertrouwen in de merken.
Diezelfde jongeren geven desondanks aan dat sociale media de voornaamste bron zijn voor nieuwsconsumptie. "Het zou goed zijn als nieuwsmedia aansluiting vinden bij de nieuwsbehoeften van jongeren", zegt het CvdM daarom. "In een informatieomgeving waar de hoeveelheid nieuws als vermoeiend wordt ervaren, is het een taak voor de journalistiek om zowel qua vorm en inhoud een connectie te maken met een nieuwe generatie nieuwsgebruikers."
De meerderheid van de Nederlandse bevolking voelt zich niet prettig bij nieuws dat voor een groot deel door kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Van de ondervraagden geeft 52 procent aan zich (zeer) onprettig te voelen over nieuws dat voornamelijk door AI is gemaakt, met slechts menselijk toezicht. Als mensen de basis van het nieuws vormen en AI een ondersteunende rol speelt, is het vertrouwen groter. In dat geval geeft 33 procent aan zich niet prettig te voelen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door de staking van NS-personeel kan het dinsdag in de bussen en treinen van regionale vervoerders extra druk zijn. Daarvoor waarschuwt een aantal van die vervoerders via hun website of sociale media.
16 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Het ledenaantal van GroenLinks-PvdA is gegroeid naar meer dan 105.000, maakte fractievoorzitter Frans Timmermans maandag in Eindhoven bekend op de eerste campagnebijeenkomst op weg naar de verkiezingen eind oktober. Sinds de val van het kabinet eerder deze week zijn er ruim 4000 nieuwe leden bijgekomen.
22 minuten geledenBUNSCHOTEN-SPAKENBURG (ANP) - Een 78-jarige inwoner van Bunschoten-Spakenburg is afgelopen weekend overleden na een "mogelijk misdrijf" in haar huis. Dat meldt de politie maandag. De vrouw werd vrijdag zwaargewond aangetroffen in haar woning aan de Harderwijker Bank. Het huis lag overhoop en een raam aan de voorkant van de woning was kapot. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee Amsterdammers van 23 en 24 jaar aangehouden voor betrokkenheid bij een steekincident in een Rotterdams zalencentrum in de nacht van zondag op maandag. De feestlocatie aan de Galvanistraat was volgens de regionale omroep Rijnmond net weer open. Het centrum was gesloten nadat bij een schietpartij in februari een dode en een gewonde waren gevallen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes wil kunnen terugkeren naar Nederland, onder meer om de zittingen bij te wonen in de strafzaak die tegen hem loopt, op voorwaarde dat hij niet wordt opgepakt. Dit bevestigt zijn advocaat Cem Polat na berichtgeving van RTL Boulevard, dat een interview met de voetballer had in Dubai.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol denkt dinsdag door de staking van NS-personeel slecht bereikbaar te zijn. Er rijden alleen tussen Amsterdam en Schiphol treinen, dus wordt verwacht dat veel mensen met de auto of taxi komen. "Dit leidt naar verwachting tot veel extra verkeer en drukte op de wegen rondom de luchthaven."
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door blikseminslagen in Utrecht is een woning aan de Philipsdaalderhof rond 01.30 uur in brand gevlogen. Ook is er door de bliksem een verstoring in de treindienst tussen Utrecht Centraal en Woerden.
9 uur geleden