Onderzoek: middelbare schooldocent ervaart veel ongewenst gedrag
UTRECHT (ANP) - Docenten in het voortgezet onderwijs ervaren veel ongewenst gedrag van leerlingen, ouders, collega's en leidinggevenden. Dat meldt DUO Onderwijsonderzoek & Advies op basis van een onderzoek onder meer dan duizend docenten.
Het ongewenste gedrag dat het vaakst voorkomt is verbaal geweld of intimidatie door leerlingen, zoals schelden of beledigen. 39 procent van de ondervraagde docenten had daar het afgelopen jaar mee te maken. Ook ouders gingen over de schreef. Zo had een kwart van de docenten te maken met ouders die hen voortdurend veroordeelden, bekritiseerden of ten onrechte beschuldigden.
Een veel kleiner deel van de docenten (6 procent) maakte mee dat leerlingen fysiek geweld gebruikten, bijvoorbeeld duwen, schoppen of slaan. En 9 procent van de leraren werd onder druk gezet door ouders, bijvoorbeeld om hun kind over te laten gaan of een beter cijfer of schooladvies te geven.
Gevoel van veiligheid
Desondanks zeggen verreweg de meeste leraren op het vmbo, havo of vwo zich veilig te voelen op school. Wel meldt een derde van de leraren dat hun gevoel van veiligheid de afgelopen jaren minder is geworden. Een op de twaalf leraren (8 procent) voelt zich niet veilig. Die docenten geven daarbij vaak aan dat zij zich niet gesteund voelen door de schoolleiding, zo meldt DUO.
Uit het onderzoek blijkt verder dat zulke incidenten op school niet altijd wordt gemeld. Een derde van de docenten meldt ongewenst gedrag van leerlingen niet, en bijna een kwart meldt het niet als ouders zich misdragen. Ook wangedrag van collega's wordt in de helft van de gevallen niet gemeld en dat van leidinggevenden zelfs in twee derde van de gevallen niet. Overigens zeggen de docenten die misdragingen wel gemeld hebben dat hun melding niet altijd leidt tot een oplossing waar zij tevreden over zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.
12 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
13 uur geleden