Onderzoek media: migranten bij buitengrens EU met geweld verjaagd
DEN HAAG (ANP) - Migranten worden aan de buitengrenzen van de Europese Unie soms met geweld teruggestuurd door speciale eenheden van de politie. Die illegale 'pushbacks' vinden onder meer plaats in Griekenland en Kroatië. Dat komt naar voren uit een onderzoek van internationale media, waaronder het Nederlandse Pointer en Lighthouse Reports. Die baseren zich onder meer op videobeelden en verklaringen van getuigen.
Pointer van KRO-NCRV noemt het voorbeeld van politiemensen die vluchtelingen in Kroatië in busjes naar de grens rijden. Daar worden ook minderjarige migranten met knuppels geslagen en richting Bosnië en Herzegovina gejaagd. Ze moeten hun kleding, geld en telefoons vaak afstaan.
De Duitse Der Spiegel bericht dat betrokken agenten proberen zich onherkenbaar te maken, bijvoorbeeld door bivakmutsen te dragen. Het nieuwsmagazine zegt dat er videobeelden zijn van elf pushbacks waarbij vluchtelingen worden geslagen. Het terugsturen zou binnen de Kroatische overheid bekendstaan als "operatie corridor".
Bewuste strategie
In Griekenland zou de kustwacht zijn betrokken bij het terugsturen van vluchtelingen. Betrokken eenheden zouden de migranten op zee al onderscheppen en achterlaten in oranje reddingsboten. Die zouden in sommige gevallen zijn betaald met EU-geld. Vluchtelingen die op dergelijke wijze worden teruggestuurd krijgen niet de kans om asiel aan te vragen.
Het Franse Libération concludeert dat hier geen sprake meer is van "een paar agenten" die de regels overtreden. De pushbacks maken volgens de krant deel uit van een bewuste strategie van overheden die soms ook financiële steun krijgen van de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Uitspraken van de miljardair Jim Ratcliffe over migratie hebben in het Verenigd Koninkrijk tot ophef geleid. De mede-eigenaar van Manchester United verklaarde dat zijn land is "gekoloniseerd door immigranten". Premier Keir Starmer reageerde verontwaardigd en zei dat Ratcliffe zijn excuses moet aanbieden.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Duitsland wil bij de NAVO niet alleen de meeste generaals, maar ook de hoogste militair adviseur van secretaris-generaal Mark Rutte leveren. Het steeds actievere Europese zwaargewicht heeft zijn legerchef voorgedragen als voorzitter van de 32 NAVO-topmilitairen.
33 minuten geledenRIJKHOVEN (ANP) - De EU moet haar bedrijven beschermen tegen oneerlijke concurrentie, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa. Grote bedrijven moeten groeien, "want we hebben sterke bedrijven nodig om te kunnen concurreren op de wereldmarkt". Dat zei hij voor het begin van de informele bijeenkomst van EU-regeringsleiders over concurrentiekracht in kasteel Alden Biesen in Vlaanderen.
37 minuten geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP/DPA) - In Bangladesh staan donderdag lange rijen bij stembureaus bij de eerste landelijke verkiezingen sinds de opstand van 2024. De veiligheidsdiensten hebben meer dan 950.000 agenten en militairen ingezet om te waken over het goede verloop van de stembusgang.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen in de buurt van Rusland hoeven niet te vrezen dat de versterkingen voor het Noordpoolgebied ten koste gaan van de verdediging van de oostflank, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "De NAVO is zo sterk dat we het allebei kunnen doen."
1 uur geledenBARCELONA (ANP) - In de Spaanse regio Catalonië ligt het openbare leven stil door het noodweer dat het lagedrukgebied Nils brengt. Media melden windvlagen van meer dan 115 kilometer per uur en spreken over mogelijk het ergste noodweer in de afgelopen twintig jaar. Even ten noorden van Barcelona zijn windsnelheden van 140 kilometer per uur gemeten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het VK levert nieuwe luchtverdedigingsraketten en -systemen aan Oekraïne, met een waarde van meer dan 500 miljoen pond (ruim 574 miljoen euro). Dat heeft de Britse minister John Healey in Brussel aangekondigd. Het VK doet dat om Oekraïne te beschermen tegen Poetins "brute aanvallen op energiecentrales en woningen", zei Healey.
2 uur geleden