Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: leegstand in winkelstraat begint weer toe te nemen

Onderzoek: leegstand in winkelstraat begint weer toe te nemen

UTRECHT (ANP) - De leegstand in de winkelstraat begint weer op te lopen, nadat het aantal leegstaande winkelpanden in 2022 was gedaald naar het laagste niveau in tien jaar. Dat meldt marktonderzoeker Locatus, die tegelijk wijst op een sterke afname van het aantal actieve winkeliers. Bekend is dat vorig jaar een moeilijk jaar was voor veel winkels als gevolg van de hoge inflatie en het lage consumentenvertrouwen.

Volgens cijfers van het bureau bleef de leegstand vorig jaar lang stabiel op ongeveer 6 procent van het aantal winkelpanden. Maar in het laatste kwartaal signaleerde Locatus een toename naar 6,2 procent. De onderzoekers denken dat dit komt doordat er minder winkeliers en andere ondernemers actief zijn in de winkelstraat.

Hoge leeftijd

Vorig jaar gingen meerdere grote ketens failliet, bijvoorbeeld BCC en Big Bazar. Ook dat zorgde voor extra lege panden, al was de totale impact daarvan volgens Locatus "zeer beperkt". De meerderheid van de ondernemingen is volgens de onderzoekers om een andere reden dan een bankroet gestopt.

"Veel van de retailers zullen een slecht lopende onderneming al stopzetten voor het tot een faillissement komt", geven ze bijvoorbeeld aan. Wat ook meespeelt, is de hoge leeftijd van veel winkeliers. "Veel ondernemers stoppen omdat ze op een leeftijd zijn gekomen om van hun pensioen te gaan genieten."

Andere functie

Vooral in middelgrote steden worden volgens Locatus relatief veel winkelpanden niet gebruikt. Daar kampen winkels vaak ook met concurrentie van grotere winkelsteden. In bijvoorbeeld Amsterdam, Rotterdam en Utrecht ziet het beeld er beter uit, aldus Locatus. Ondanks dat mensen tegenwoordig veel producten online kopen, blijven de grootste stadscentra toch veel shoppers trekken.

Maar de situatie kan van gemeente tot gemeente verschillen en is soms ook afhankelijk van hele lokale factoren. Zo kan het dat een winkelcentrum een jaar lang genoegen neemt met wat meer leegstand omdat er het jaar erna een grote verbouwing plaatsvindt. Dat de leegstand in Nederland eerder stevig was afgenomen, komt volgens de onderzoekers ook doordat veel winkelpanden een andere functie hadden gekregen. Dan zijn het geen winkels meer, maar staan ze ook niet leeg.

Meer uit Financieel

Winst Micron stijgt hard door honger AI-sector naar geheugenchips

BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.

1 uur geleden
Chipaandelen drukken weer op beursgraadmeters in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.

1 uur geleden
Evacuatie zeevarenden bij Hormuz duurt enkele weken, denkt IMO

LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Elon Musk na koersdaling SpaceX geen biljonair meer

NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.

4 uur geleden
Damrak toont geen herstel, chipbedrijven weer omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.

6 uur geleden
Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

6 uur geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

8 uur geleden