Onderzoek: kwart mensen vindt code oranje en rood overdreven
DE BILT (ANP) - Gemiddeld vindt een kwart van de mensen de weerwaarschuwingen die het KNMI vorig jaar heeft afgegeven overdreven. Dat komt naar voren uit onderzoek van I&O Research dat het in opdracht van het weerinstituut heeft uitgevoerd. Het gaat in dit geval om codes oranje en rood. Code geel is in het onderzoek niet meegenomen.
I&O research voerde vorig jaar vijf peilingen uit nadat een weerwaarschuwing was afgegeven. Het betrof vier keer code oranje: voor zware onweersbuien op 20 en 22 juni, voor storm Ciarán op 2 november en voor gladheid door ijzel op 2 december. Op 5 juli gold in een deel van het land code rood voor storm Poly.
Voor code rood was het meeste begrip. Daarvan zei 88 procent de weerwaarschuwing passend te vinden en 8 procent vond het overdreven. Na de zware onweersbuien van 20 juni gaf 39 procent aan dat code oranje overdreven was, 51 procent vond de waarschuwing wel gepast. "Een mogelijke verklaring is dat de overlast van deze onweersbuien erg lokaal was en niet iedereen in het waarschuwingsgebied er last van had. Verschillende mensen noemen dit als reden waarom ze de weerwaarschuwing overdreven vonden", aldus I&O research.
Leeftijdsverschil
Vooral 65-plussers vinden vaker een waarschuwing passend dan mensen die jonger zijn. Gemiddeld vier op de tien zegt hun gedrag te veranderen om de weerwaarschuwing. Dat was bij code rood zes op de tien.
I&O Research en het KNMI vinden op basis van het onderzoek dat over het algemeen de weerwaarschuwingen goed gewaardeerd worden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De leesvaardigheid onder Nederlandse jongeren is opnieuw hard gedaald. Dat blijkt uit het PISA-onderzoek, dat eens per drie jaar wordt uitgevoerd naar de basisvaardigheden van 15-jarige scholieren uit tientallen landen. Het niveau bij natuurwetenschappen en wiskunde bleef nagenoeg gelijk.
22 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Pindakaasvloer in het Depot van Museum Boijmans Van Beuningen is na ruim acht weken opgeruimd. Het eerbetoon aan de overleden acteur, schrijver en kunstenaar Wim T. Schippers werd door 48.000 mensen bezocht, meldt het Rotterdamse museum.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders en ondernemers hebben aangifte gedaan tegen ambtenaren van het ministerie van Financiën, de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanwege het achterhouden of verduisteren van bewijsmateriaal. Aanleiding zijn de berichten over de 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, bevestigt advocaat Merijn van Leeuwen na berichtgeving door Trouw.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De politie is met veel eenheden naar een Nijmeegse woonwijk gegaan na een melding van schoten. De politie heeft geen aanwijzingen dat er daadwerkelijk is geschoten, maar is "deze dagen extra alert op dergelijke meldingen".
11 uur geledenNIJKERK (ANP) - Rijkswaterstaat kan de veiligheid van de constructie van de Hardenbergerbrug bij het Gelderse Nijkerk niet garanderen. Daarom blijft de brug waar de A28 overheen gaat gesloten voor herstelwerkzaamheden. Wanneer die afgerond zijn en de brug weer toegankelijk is voor verkeer, kan Rijkswaterstaat nog niet zeggen.
13 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Tijdens zoekacties heeft de politie maandag opnieuw meerdere vuurwapens aangetroffen in Overasselt. Vorige week in de nacht van maandag op dinsdag liep een groep van tientallen gewapende mannen door de Gelderse plaats. Een 51-jarige beveiliger uit Wijchen werd doodgeschoten en twee agenten raakten gewond.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een agent die begin dit jaar een vrouw schopte tijdens een conflict bij station Utrecht Centraal, wordt daar niet voor vervolgd. Volgens het Openbaar Ministerie was het geweld rechtmatig, omdat de vrouw niet luisterde naar de agent en zich verzette tegen haar aanhouding. Daarom komt er geen strafrechtelijk onderzoek.
16 uur geleden