Onderzoek: kwart mensen vindt code oranje en rood overdreven
DE BILT (ANP) - Gemiddeld vindt een kwart van de mensen de weerwaarschuwingen die het KNMI vorig jaar heeft afgegeven overdreven. Dat komt naar voren uit onderzoek van I&O Research dat het in opdracht van het weerinstituut heeft uitgevoerd. Het gaat in dit geval om codes oranje en rood. Code geel is in het onderzoek niet meegenomen.
I&O research voerde vorig jaar vijf peilingen uit nadat een weerwaarschuwing was afgegeven. Het betrof vier keer code oranje: voor zware onweersbuien op 20 en 22 juni, voor storm Ciarán op 2 november en voor gladheid door ijzel op 2 december. Op 5 juli gold in een deel van het land code rood voor storm Poly.
Voor code rood was het meeste begrip. Daarvan zei 88 procent de weerwaarschuwing passend te vinden en 8 procent vond het overdreven. Na de zware onweersbuien van 20 juni gaf 39 procent aan dat code oranje overdreven was, 51 procent vond de waarschuwing wel gepast. "Een mogelijke verklaring is dat de overlast van deze onweersbuien erg lokaal was en niet iedereen in het waarschuwingsgebied er last van had. Verschillende mensen noemen dit als reden waarom ze de weerwaarschuwing overdreven vonden", aldus I&O research.
Leeftijdsverschil
Vooral 65-plussers vinden vaker een waarschuwing passend dan mensen die jonger zijn. Gemiddeld vier op de tien zegt hun gedrag te veranderen om de weerwaarschuwing. Dat was bij code rood zes op de tien.
I&O Research en het KNMI vinden op basis van het onderzoek dat over het algemeen de weerwaarschuwingen goed gewaardeerd worden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft tientallen servers in beslag genomen in een internationaal onderzoek naar een malafide hostingbedrijf. De onderneming wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het mogelijk maken van cybercriminaliteit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - President Zelensky van Oekraïne brengt woensdag een bezoek aan Nederland. In de middag ontmoet hij premier Jetten op het Catshuis. In de avond volgt een bezoek aan koning Willem-Alexander op Paleis Huis ten Bosch.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt als het aan het kabinet ligt een grotere rol in de wederopbouw van Oekraïne na de oorlog met Rusland. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is in Kyiv om daarover te praten, samen met voorzitter Coen van Oostrom van werkgeverskoepel VNO-NCW.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.
17 uur geleden