Onderzoek: kwart mensen vindt code oranje en rood overdreven
DE BILT (ANP) - Gemiddeld vindt een kwart van de mensen de weerwaarschuwingen die het KNMI vorig jaar heeft afgegeven overdreven. Dat komt naar voren uit onderzoek van I&O Research dat het in opdracht van het weerinstituut heeft uitgevoerd. Het gaat in dit geval om codes oranje en rood. Code geel is in het onderzoek niet meegenomen.
I&O research voerde vorig jaar vijf peilingen uit nadat een weerwaarschuwing was afgegeven. Het betrof vier keer code oranje: voor zware onweersbuien op 20 en 22 juni, voor storm Ciarán op 2 november en voor gladheid door ijzel op 2 december. Op 5 juli gold in een deel van het land code rood voor storm Poly.
Voor code rood was het meeste begrip. Daarvan zei 88 procent de weerwaarschuwing passend te vinden en 8 procent vond het overdreven. Na de zware onweersbuien van 20 juni gaf 39 procent aan dat code oranje overdreven was, 51 procent vond de waarschuwing wel gepast. "Een mogelijke verklaring is dat de overlast van deze onweersbuien erg lokaal was en niet iedereen in het waarschuwingsgebied er last van had. Verschillende mensen noemen dit als reden waarom ze de weerwaarschuwing overdreven vonden", aldus I&O research.
Leeftijdsverschil
Vooral 65-plussers vinden vaker een waarschuwing passend dan mensen die jonger zijn. Gemiddeld vier op de tien zegt hun gedrag te veranderen om de weerwaarschuwing. Dat was bij code rood zes op de tien.
I&O Research en het KNMI vinden op basis van het onderzoek dat over het algemeen de weerwaarschuwingen goed gewaardeerd worden.
Meer uit Binnenland
BUENOS AIRES (ANP) - Het door nazi's geroofde schilderij uit de Goudstikker-collectie moet worden teruggegeven aan de erfgenaam van die Joodse kunstverzamelaar. Dat heeft een rechter in Argentinië besloten, meldt de Argentijnse krant Clarin.
17 minuten geledenBRUMMEN (ANP) - Burgemeester Jan Nathan Rozendaal van de gemeente Brummen zegt dat het overlijden van de 12-jarige jongen uit Eerbeek hem "diep raakt". Het Gelderse dorp Eerbeek valt onder die gemeente.
47 minuten geledenARNHEM (ANP) - De voorgeleiding van 32 verdachten van het geweld in het Gelderse Overasselt is een "enorme uitdaging", zei plaatsvervangend hoofdofficier van justitie van het parket Oost-Nederland Monique Vinkesteijn vrijdag.
49 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Elke werkdag rijden gemiddeld tussen de 500 en 550 vrachtwagens en touringcars over de verzwakte Merwedebrug. De cijfers zijn stabiel sinds de week van 10 augustus, zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat.
56 minuten geledenHOUTEN (ANP) - In een kazerne van de brandweer in het Utrechtse Houten is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Daarbij is gereedschap gestolen dat de brandweer gebruikt om mensen te redden. Niemand is gearresteerd, meldt de politie.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Burgemeester Joerie Minses heeft vrijdag opnieuw een woning laten sluiten in Overasselt, meldt de gemeente Heumen. Een woning aan de Honingklaver moet twee weken dicht. "Hij neemt deze maatregel om daarmee de rust in de omgeving verder te herstellen en de openbare orde te waarborgen", aldus de gemeente.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hoeveelheid vuurwerk die mensen hebben ingeleverd bij speciale inzamelpunten is gestegen tot bijna 360 kilo. Op vrijdag konden mensen in het Gelderse Lochem afstand doen van hun vuurwerk, en daar kwam 218,5 kilo binnen, laat de gemeente weten.
2 uur geleden