Onderzoek: kwart agenten zegt bedreigd te zijn door criminelen
DEN HAAG (ANP) - Een kwart van de agenten op straat en rechercheurs zegt te maken te hebben gehad met bedreiging door criminelen. Dat komt naar voren uit een onderzoek onder ruim zeshonderd politiemedewerkers in opdracht van de Politieacademie.
Zo'n 12 procent zegt in de afgelopen twaalf maanden hiervan slachtoffer te zijn geweest. En van degenen die het niet hebben ervaren, verwacht een op de tien dat dit een keer gaat gebeuren.
Volgens het onderzoek lopen niet alleen rechercheurs op zware onderzoeken, maar vooral ook wijkagenten risico "om doelwit te worden, wanneer zij in hun reguliere werkzaamheden in conflict komen met zware criminelen".
Zelfrapportage
Of al die bedreigingen vanuit de georganiseerde criminaliteit daadwerkelijk hebben plaatsgevonden, is geen onderzoek naar gedaan. Het gaat om een zogenoemde zelfrapportage, aangevuld met onder meer interviews met agenten. Ongeveer een vijfde van de respondenten die een dreiging heeft meegemaakt, heeft aangifte gedaan.
Peije de Meij, portefeuillehouder Geweld bij de politie, vindt het zeer zorgelijk dat de dreigementen zich steeds vaker op de persoon richten. "Vroeger was het politie die werd bedreigd, het instituut. Nu zie je dat politiemensen en hun naasten in de privésfeer worden bedreigd, persoonlijk."
Belangrijk aangifte te doen
"De veiligheid van onze mensen is voor ons als werkgever topprioriteit", zegt De Meij. "Als een medewerker wordt bedreigd, is dat voor de politieleiding speerpunt nummer één. Een van de belangrijkste aanbevelingen uit het rapport, is dan ook dat medewerkers die slachtoffer zijn van bedreiging worden gehoord. We nemen elke melding serieus en treffen waar nodig passende maatregelen." Hij benadrukt het belang van aangifte doen.
Meer dan 3000 agenten is gevraagd de vragenlijst in te vullen, van wie zo'n 20 procent heeft gereageerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
14 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
26 minuten geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
5 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
16 uur geleden