Onderzoek: klimaatverandering raakt productie koffie en suiker
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Klimaatverandering kan zeer negatief uitpakken voor de productie van koffie en suiker. Volgens een rapport van het Stockholm Environment Institute zou de productie van de gewassen waar koffie en suiker van wordt gemaakt tot wel 59 procent kunnen dalen. Daartegenover staat dat de tarweproductie kan stijgen.
De veranderingen in het klimaat kunnen de al lang bestaande handelsstromen over de hele wereld verstoren en sociale onrust veroorzaken, zo is te lezen. De Verenigde Staten, China en Brazilië zijn volgens het rapport "belangrijke bronnen van klimaatrisico's voor de mondiale grondstoffenmarkten".
Alleen al de maïsproductie in de VS zou op de lange termijn met bijna de helft kunnen dalen als gevolg van warmere temperaturen, aldus het instituut. Dit vormt weer een risico voor landen die dit gewas kopen. De productie in Rusland en Canada zou met respectievelijk 13 en 17 procent kunnen stijgen, maar dat is niet genoeg om voor de tekorten elders te compenseren.
Klimaattop
De tarweproductie zou met 14 procent kunnen stijgen. Maar daarvoor is het nodig dat er een kostbare verplaatsing van de productie naar Europa en delen van Zuid-Amerika en Azië plaatsvindt. Rusland en Canada zouden de productie van maïs, soja en rijst kunnen opvoeren, maar ook hiervoor is het nodig dat teeltregio's binnen die landen moeten opschuiven.
Het rapport is gepubliceerd in de aanloop naar de klimaattop van de Verenigde Naties COP26 volgende maand in Glasgow. In het rapport worden beleidsmakers opgeroepen om verder te kijken dan de eigen grenzen om de klimaatverandering te bestrijden. De ramingen zijn toegespitst op het effect van hogere temperaturen en houden geen rekening met de gevolgen van extreme weersomstandigheden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
7 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
8 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
9 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
10 uur geleden