Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: klimaatverandering raakt productie koffie en suiker

Onderzoek: klimaatverandering raakt productie koffie en suiker

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Klimaatverandering kan zeer negatief uitpakken voor de productie van koffie en suiker. Volgens een rapport van het Stockholm Environment Institute zou de productie van de gewassen waar koffie en suiker van wordt gemaakt tot wel 59 procent kunnen dalen. Daartegenover staat dat de tarweproductie kan stijgen.

De veranderingen in het klimaat kunnen de al lang bestaande handelsstromen over de hele wereld verstoren en sociale onrust veroorzaken, zo is te lezen. De Verenigde Staten, China en Brazilië zijn volgens het rapport "belangrijke bronnen van klimaatrisico's voor de mondiale grondstoffenmarkten".

Alleen al de maïsproductie in de VS zou op de lange termijn met bijna de helft kunnen dalen als gevolg van warmere temperaturen, aldus het instituut. Dit vormt weer een risico voor landen die dit gewas kopen. De productie in Rusland en Canada zou met respectievelijk 13 en 17 procent kunnen stijgen, maar dat is niet genoeg om voor de tekorten elders te compenseren.

Klimaattop

De tarweproductie zou met 14 procent kunnen stijgen. Maar daarvoor is het nodig dat er een kostbare verplaatsing van de productie naar Europa en delen van Zuid-Amerika en Azië plaatsvindt. Rusland en Canada zouden de productie van maïs, soja en rijst kunnen opvoeren, maar ook hiervoor is het nodig dat teeltregio's binnen die landen moeten opschuiven.

Het rapport is gepubliceerd in de aanloop naar de klimaattop van de Verenigde Naties COP26 volgende maand in Glasgow. In het rapport worden beleidsmakers opgeroepen om verder te kijken dan de eigen grenzen om de klimaatverandering te bestrijden. De ramingen zijn toegespitst op het effect van hogere temperaturen en houden geen rekening met de gevolgen van extreme weersomstandigheden.

Meer uit Financieel

Trump uit felle kritiek op EU-boete voor socialmediabedrijf X

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.

1 uur geleden
Paramount en Warner omhoog na overnamestrijd, Netflix weer omlaag

NEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.

2 uur geleden
Google moet 20 miljoen euro betalen aan Belgische uitgever Rossel

PARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.

2 uur geleden
Trump helpt boeren met 12 miljard dollar aan eenmalige betalingen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.

2 uur geleden
Unilever verliest fors na beursgang ijsjestak, ASMI koploper

AMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.

6 uur geleden
Trump komt met hulppakket van 12 miljard dollar voor boeren VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.

6 uur geleden
Karremans verwacht geen kerstgroeten rondom Nexperia

BRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.

7 uur geleden