Onderzoek: klimaatverandering raakt productie koffie en suiker
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Klimaatverandering kan zeer negatief uitpakken voor de productie van koffie en suiker. Volgens een rapport van het Stockholm Environment Institute zou de productie van de gewassen waar koffie en suiker van wordt gemaakt tot wel 59 procent kunnen dalen. Daartegenover staat dat de tarweproductie kan stijgen.
De veranderingen in het klimaat kunnen de al lang bestaande handelsstromen over de hele wereld verstoren en sociale onrust veroorzaken, zo is te lezen. De Verenigde Staten, China en Brazilië zijn volgens het rapport "belangrijke bronnen van klimaatrisico's voor de mondiale grondstoffenmarkten".
Alleen al de maïsproductie in de VS zou op de lange termijn met bijna de helft kunnen dalen als gevolg van warmere temperaturen, aldus het instituut. Dit vormt weer een risico voor landen die dit gewas kopen. De productie in Rusland en Canada zou met respectievelijk 13 en 17 procent kunnen stijgen, maar dat is niet genoeg om voor de tekorten elders te compenseren.
Klimaattop
De tarweproductie zou met 14 procent kunnen stijgen. Maar daarvoor is het nodig dat er een kostbare verplaatsing van de productie naar Europa en delen van Zuid-Amerika en Azië plaatsvindt. Rusland en Canada zouden de productie van maïs, soja en rijst kunnen opvoeren, maar ook hiervoor is het nodig dat teeltregio's binnen die landen moeten opschuiven.
Het rapport is gepubliceerd in de aanloop naar de klimaattop van de Verenigde Naties COP26 volgende maand in Glasgow. In het rapport worden beleidsmakers opgeroepen om verder te kijken dan de eigen grenzen om de klimaatverandering te bestrijden. De ramingen zijn toegespitst op het effect van hogere temperaturen en houden geen rekening met de gevolgen van extreme weersomstandigheden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - DPG Media neemt Mood for Magazines B.V., de uitgever van de magazines LINDA. en LINDA.meiden, over van Talpa Network. Dat maakten de mediabedrijven vrijdag bekend. De overname komt voort uit het besluit van Talpa Network om voor LINDA. een nieuwe eigenaar te zoeken. Linda de Mol blijft nauw verbonden aan LINDA. en aan de huidige hoofdredactie.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurten in de afgelopen twee handelsdagen. De aandacht van beleggers gaat vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een lage banengroei zal waarschijnlijk positief zijn voor aandelen, aangezien de kans op een renteverlaging door de Federal Reserve daardoor toeneemt.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw gestegen. De toename was het grootst in grootschalige winkelcentra, zoals meubelboulevards. Dat meldt marktonderzoeker Locatus.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in december gestegen in het snelste tempo in bijna drie jaar. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere voedselprijzen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door de sneeuwval voelt vier op de tien werkende Nederlanders zich deze week onveilig tijdens hun reis van en naar het werk. Dat blijkt uit een peiling van vakbond CNV onder bijna 2200 respondenten. Een vijfde van hen geeft aan dat de werkgever daar geen begrip voor heeft.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in november licht gegroeid, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In die maand werd 0,7 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder. In oktober was nog sprake van een productiestijging van 2,1 procent. In de helft van de industriële branches groeide de productie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.
9 uur geleden