Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek justitie naar financiering verkiezingscampagnes Macron

Onderzoek justitie naar financiering verkiezingscampagnes Macron

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Franse openbaar aanklagers zijn een onderzoek begonnen naar de verkiezingscampagnes van president Emmanuel Macron in 2017 en 2022. De vraag is of de 44-jarige politicus onrechtmatig heeft geprofiteerd van de diensten van het Amerikaanse adviesbureau McKinsey, blijkt uit een mededeling van het financieel parket in Parijs.

Sinds het voorjaar lopen belastingonderzoeken naar McKinsey in verband met mogelijk gerommel rond campagnebankrekeningen en beschuldigingen van vriendjespolitiek. Dat het Amerikaanse consultancybedrijf al zeker tien jaar geen belasting had betaald in Frankrijk leidde al eerder tot ophef. Volgens McKinsey is de wet nageleefd.

Daarbij speelde nadrukkelijk mee dat de overheidsuitgaven voor extern advies aanzienlijk zijn gestegen tijdens Macrons regeerperiode. Daarom bekijkt justitie ook of McKinsey is bevoordeeld bij het toekennen van adviesklussen met een gunstige uitkomst voor Macron, en daarvoor werd beloond zonder dat dat werd opgegeven.

Plafond

In Frankrijk geldt een plafond voor de kosten van verkiezingscampagnes, om ook buitenstaanders een kans te gunnen. Macrons kantoor liet weten kennis te hebben genomen van de zaak. Het is aan de rechterlijke macht om de onderzoeken in volledige onafhankelijkheid uit te voeren, aldus het Elysée.

Meerdere Franse politici zijn in de loop der jaren veroordeeld voor te hoge uitgaven of pogingen om campagne-uitgaven te verhullen. Onder hen is de inmiddels overleden ex-president Jacques Chirac. De eveneens rechtse oud-president Nicolas Sarkozy kreeg vorig jaar een gevangenisstraf van een jaar opgelegd voor illegale financiering van zijn herverkiezingspoging in 2012.

Meer uit Buitenland

Sancties tegen Syrische interim-president geschrapt

NEW YORK/LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Internationale sancties tegen de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zijn in navolging van de VN-Veiligheidsraad door Groot-Brittannië en de EU geschrapt.

3 minuten geleden
Israëlisch leger doodt twee tieners op Westelijke Jordaanoever

JERUZALEM/RAMALLAH (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen twee Palestijnse tieners doodgeschoten die met molotovcocktails gooiden op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse autoriteiten waren ze zestien jaar oud. De twee gooiden naar verluidt molotovcocktails naar een Israëlische militaire controlepost in de bezette gebieden in al-Judeira, circa 6 kilometer ten noorden van Jeruzalem.

24 minuten geleden
Vrouw schuldig bevonden aan lastigvallen ouders Madeleine McCann

LONDEN (ANP/AFP) - Een Poolse vrouw die herhaaldelijk beweerde de vermiste Madeleine McCann te zijn, is in Engeland schuldig bevonden aan het lastigvallen van de ouders van het meisje. Ze heeft een gevangenisstraf van zes maanden gekregen, maar heeft die straf al in voorarrest uitgezeten.

30 minuten geleden
VN moeten voedselhulp Congo mogelijk stopzetten door geldgebrek

KINSHASA (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties moet mogelijk stoppen met hulp in de Democratische Republiek Congo. De organisatie heeft last van grote financieringsproblemen.

2 uur geleden
Tientallen gewonden bij explosie in Jakarta

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Bij een explosie in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn meer dan vijftig mensen gewond geraakt. De explosie heeft volgens lokale media plaatsgevonden in een moskee in een scholencomplex. De lokale politiechef Asep Edi Suheri heeft de precieze locatie niet bekendgemaakt.

3 uur geleden
Noord-Korea lanceert opnieuw een raket

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.

6 uur geleden
Doden door tyfoon Kalmaegi in Vietnam

HANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.

8 uur geleden