Onderzoek: in Nederland wordt veel in beschermd zeegebied gevist
UTRECHT (ANP) - In Nederlandse natuurgebieden in de zee wordt veel meer met sleepnetten gevist dan in andere Europese landen. Nederland is verantwoordelijk voor bijna de helft van het totale aantal visuren op beschermde zeebodems, meldt natuurorganisatie Stichting de Noordzee op basis van internationaal onderzoek naar de visserijdruk in beschermde natuurgebieden in zeven Europese landen.
In Nederland wordt 71 procent van de beschermde zeebodem bevist, meer dan in de andere onderzochte landen. Bij bodemberoerende visserij slepen een of meerdere boten visnetten over de bodem om vis zoals tong, schol en garnalen te vangen. In Nederland is slechts 5 procent van de Noordzee gesloten voor dit soort visserij.
"Deze vismethode verstoort de natuur op de zeebodem van de beschermde gebieden wat resulteert in verlies van biodiversiteit, aantasting van belangrijke leefgebieden van (kwetsbare) soorten en de vrijlating van opgeslagen koolstof in de zeebodem", schrijft Stichting de Noordzee daarover.
Noordzeeakkoord
De Nederlandse overheid, vissers en natuurorganisaties hebben in het Noordzeeakkoord afgesproken om de zeebodem meer te beschermen. In 2030 moet 15 procent van de aangewezen beschermde gebieden gesloten zijn voor bodemberoerende visserij, aldus Stichting de Noordzee.
Serena Rivero, marien ecoloog bij Stichting de Noordzee, vindt dat de resultaten van het onderzoek nogmaals "de urgentie" van deze Noordzeeakkoord-afspraak benadrukken. "Maar ook de noodzaak om nu echt te beginnen met uitfaseren van bodemberoerende visserij in beschermde gebieden om dat doel ook daadwerkelijk te halen."
Stapsgewijs verbod
De Europese Commissie kwam vorig jaar met een plan om bodemberoerende visserij in beschermde gebieden in 2030 stapsgewijs te verbieden. De EU-landen hebben zich daarna haast unaniem gekeerd tegen dat plan van de commissie. Demissionair visserijminister Piet Adema zei eerder dat het die vissers te hard zou treffen en dat die sector het de laatste jaren toch al heel moeilijk heeft.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
9 uur geleden