
Onderzoek: hoog aantal faillissementen zorgt voor meer leegstand
UTRECHT (ANP) - Het hoge aantal faillissementen vorig jaar had een aanzienlijke impact op de leegstand in de Nederlandse winkelstraten. Dat stelt marktonderzoeker Locatus, die wijst op het omvallen van winkelketens als Bristol, Blokker en Esprit.
Volgens cijfers van het bureau stond eind vorig jaar 6,7 procent van de winkelpanden leeg. Dat was begin 2024 nog 6,2 procent. In absolute aantallen steeg de leegstand met bijna 900 panden tot bijna 14.000 leegstaande winkelpanden. Maar het aantal daadwerkelijk actieve winkeliers nam nog verder af, waardoor ook nog ruim 2000 panden een andere functie, zoals een woning, hebben gekregen.
Locatus concludeert ook dat er steeds minder winkelmeters zijn in Nederland. Hoewel er jarenlang steeds minder winkels bijkwamen, werden de overgebleven winkels aanzienlijk groter, stelt het bureau. Hierdoor bleef het totale aantal winkelmeters lange tijd gelijk. Maar in 2024 was, net zoals een jaar eerder, sprake van een daling. Lang telde Nederland ongeveer 27,5 miljoen vierkante meter aan winkels, inmiddels is dat minder dan 27 miljoen, aldus de marktonderzoeker.
Drukte
Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit december werd in de eerste elf maanden van 2024 ongeveer een derde meer bedrijven failliet verklaard dan in dezelfde periode een jaar eerder.
De marktonderzoeker merkt wel op dat de drukte in de winkelstraten afgelopen voor- en najaar "aanzienlijk" hersteld is. Ook breidden winkelketens als Wibra en van oorsprong webshops als sieradenmerk My Jewellery juist uit.
In de laatste maanden van 2024 liep de leegstand bovendien minder hard op, signaleert Locatus. "Alleen zorgde het faillissement van Blokker nog voor een toename van de leegstand in december." Het bureau verwacht dat de leegstand dit jaar stabiliseert en misschien zelfs iets daalt. Wel kunnen factoren zoals de stijging van de energieprijzen of de effecten van een mogelijke handelsoorlog met de Verenigde Staten nog van invloed zijn.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het is "buigen of barsten" als het gaat om het cao-overleg dat dinsdag plaatsvindt met NS. Dat heeft bestuurder Wim Eilert van VVMC gezegd in een podcast van de grootste vakbond onder de NS-medewerkers. "Ik ga ervan uit dat de NS niet terug wil naar stakingen", aldus Eilert. "Hopelijk kunnen we elkaar aan het einde van de dag een hand geven."
55 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Amsterdam heeft veertig volledig elektrische trucks van DAF besteld voor het ophalen van afval. Volgens de Eindhovense truckbouwer gaat het om een grote bestelling.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) zal de rol van de accountant de komende jaren ingrijpend veranderen, meldt ING in een rapport over de sector. De bank ziet grote mogelijkheden voor AI in accountancy. Op termijn kan AI mogelijk een deel van de werkzaamheden in de branche uitvoeren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omhoog. Beleggers reageerden op de verdere ontwikkelingen rond Oekraïne, na het overleg tussen president Donald Trump, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zeven Europese leiders. De betrokkenen spraken na afloop van een "productief" gesprek en Trump verklaarde voorbereidingen te treffen voor een ontmoeting tussen Zelensky en de Russische president Vladimir Poetin. Volgens de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zou die ontmoeting binnen twee weken moeten plaatsvinden.
2 uur geledenEDE (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall overweegt in zijn vestiging in Ede luchtverdedigingssystemen te gaan maken. Ook praat de onderneming met het Nederlandse industrieconcern VDL om in de vroegere autofabriek Nedcar een 4x4-voertuig voor de luchtmobiele brigade te bouwen. Dit heeft Coen van Leeuwen, directeur van dochterbedrijf Rheinmetall Defence Nederland, gezegd in de podcast In het defensief van het FD en BNR.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - China en India willen de banden met elkaar aanhalen, heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Subrahmanyam Jaishankar gezegd. Beide landen worden geconfronteerd met onvoorspelbaar Amerikaans handelsbeleid. De minister sprak in New Delhi met zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/RTR) - Cabinepersoneel van Air Canada legt dinsdag opnieuw het werk neer vanwege een loongeschil. Eerder had de Canadese vakbond voor overheidspersoneel CUPE zijn leden opgedragen niet te luisteren naar de instructies van de Canadese overheid om de staking te beëindigen. De luchtvaartmaatschappij en vakbond praten wel verder.
4 uur geleden