Onderzoek: hogere straffen voor hooligans niet de oplossing
UTRECHT (ANP) - De oplossing om geweld van voetbalsupporters tegen te gaan ligt niet zozeer bij hardere maatregelen, zoals hogere straffen. De pakkans beïnvloedt gedrag veel meer. Dat schrijft adviesbureau Berenschot in een verkennend onderzoek in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
In het Nederlandse profvoetbal was er het afgelopen jaar regelmatig sprake van supportersgeweld, geven de onderzoekers aan. Zo werd bij de bekerwedstrijd tussen Feyenoord en Ajax afgelopen april Ajax-speler Davy Klaassen geraakt door een aansteker. Ook afgelopen zondag was het raak bij een wedstrijd tussen deze clubs. Toen bestormden honderden supporters met geweld de hoofdingang van de Johan Cruijff ArenA nadat de wedstrijd was gestaakt omdat er vuurwerk op het veld was gegooid.
Het ministerie vroeg Berenschot te kijken wat Nederland kan leren van de aanpak in Duitsland en Engeland. Engelse maatregelen zouden ervoor hebben gezorgd dat het er daar in voetbalstadions de laatste jaren relatief rustig aan toegaat, maar volgens Berenschot komt uit de verkenning niet het beeld naar voren dat in Nederland de boel heel anders is geregeld dan in Engeland of Duitsland. "De vele verwijzingen naar Engeland, als land waar na invoering van strenge voetbalwetten alle incidenten verdwenen zijn, herkennen wij, noch de door ons gesproken experts, niet", aldus het adviesbureau in het rapport.
'Genoeg mogelijkheden'
Wel noemt het bureau op basis van de eigen analyse en bijdragen van experts een aantal mogelijke maatregelen, zoals het niet toestaan van alcohol op tribunes, tickets op naam, vaste zitplaatsen, hogere kwaliteitseisen aan de opleiding van stewards en campagnes die duidelijk maken wat ongewenst gedrag rond voetbalwedstrijden is. Volgens Berenschot is het belangrijkste dat supporters duidelijk wordt gemaakt wat ongewenst gedrag is, dat zij beseffen dat zij in het stadion niet anoniem zijn en dat overtredingen of "ongewenst gedrag" leiden tot vervolging en straffen. "Daarvoor is het nodig dat de elementen die er al zijn goed gebruikt en gecombineerd worden", staat in het rapport.
Berenschot geeft verder aan dat in Nederland al veel mogelijkheden beschikbaar zijn die alleen niet altijd toegepast lijken te worden vanwege onbekendheid ermee of koudwatervrees. "In de praktijk zijn er meer dan genoeg mogelijkheden om mensen die over de schreef gaan aan te pakken."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft op 18 mei in Amsterdam een 74-jarige man aangehouden op verdenking van ontucht met twee minderjarige meisjes en het bezit van kinderpornografisch materiaal. Het Openbaar Ministerie bevestigt een bericht hierover van De Telegraaf. Volgens de krant gaat het om Hans V., die eerder veroordeeld werd voor kindermisbruik.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na de invoering van de helmplicht voor snorfietsers in 2023 raakten zij minder vaak gewond aan het hoofd. Tussen 2015 en 2018 bestond meer dan de helft van de ruim 1100 verwondingen van snorfietsers uit hoofdletsel; in 2023 en 2024 was dat afgenomen tot een derde. Het ging toen in totaal om 89 verwondingen aan het hoofd, tegen 622 in de periode voor de invoering van de helmplicht. Dat komt naar voren uit een analyse van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De zaak over de voorbereiding van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia wordt op 17 augustus inhoudelijk behandeld. Dat werd maandagochtend duidelijk tijdens een korte zitting in de rechtbank in Den Haag, waarbij de verdachte, de 33-jarige Anne Romke van der H., en zijn advocaat niet aanwezig waren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat een universitaire lerarenopleiding volgt stijgt, blijkt uit cijfers van koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL). Voor het afgelopen collegejaar waren er 13,5 procent meer inschrijvingen dan het jaar ervoor. Het is volgens UNL het tweede jaar op rij dat er een "stevige toename" is, de jaren ervoor nam de instroom juist af.
4 uur geledenSAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
19 uur geleden