Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: Groningers zijn het meeste geld kwijt aan energie

Onderzoek: Groningers zijn het meeste geld kwijt aan energie

ZWOLLE (ANP) - Inwoners van Groningen zijn gemiddeld het meeste van hun inkomen kwijt aan de energierekening. Dat komt naar voren uit onderzoek van energiebedrijf Zonneplan, op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Groningers zijn in doorsnee krap een kwart van hun inkomen (23,6 procent) kwijt aan de energienota. Ook inwoners van andere noordelijke provincies zijn relatief gezien duur uit. De rekening voor Flevolanders valt het laagste uit.

Zonneplan berekende per gemeente en provincie de gemiddelde maandelijkse energiekosten. Deze werden afgezet tegen het gemiddelde inkomen per huishouden. Dit cijfer werd wel gecorrigeerd voor verschillen in grootte en samenstelling. Friesland en Drenthe hadden net als Groningen een energiequotum van meer dan 22 procent. In de noordelijke provincies staan relatief gezien meer grote en oudere huizen. Ook ligt het inkomen hier gemiddeld lager.

Flevolanders komen er het genadigst van af, concluderen de onderzoekers. In de jongste provincie van Nederland, waar huizen ook veel minder oud zijn, ging het om 15 procent van het inkomen dat overgemaakt wordt aan de energieleveranciers. Zonneplan benadrukt dat bij een percentage van meer dan 10 procent er al sprake is van zogeheten energiearmoede. Daarmee is voor alle provincies de situatie financieel ongezond.

Amsterdam

Op gemeenteniveau zijn inwoners van het Groningse Pekela het grootste deel van hun inkomen kwijt aan gas en stroom. Het gaat hier om gemiddeld 28,3 procent. Zij houden ook in absolute zin het minst over. Vijftien van de 25 gemeenten met de hoogste energiequote komen uit Friesland, Drenthe of Groningen.

In Amsterdam is de energiequote met 13,7 procent het laagst van heel Nederland. In de hoofdstad zijn huizen in doorsnee klein, terwijl het inkomen relatief hoog is. Slechts drie gemeenten in de top 25 liggen buiten de Randstad. Inwoners van Bloemendaal houden na betaling van de energierekening het meest over.

Meer uit Financieel

Trump: China koopt 200 vliegtuigen van Boeing

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.

3 uur geleden
Flinke plus voor AEX-index, ABN AMRO verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.

3 uur geleden
Merz roemt oud-ECB-president Draghi bij uitreiking Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.

5 uur geleden
Wall Street hoger terwijl beleggers letten op Trump in China

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.

5 uur geleden
Amerikaanse rechter wil schikking Musk niet zomaar goedkeuren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.

7 uur geleden
Forse schadevergoeding voor familie slachtoffer Boeing-crash

CHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.

8 uur geleden
Verenigd Koninkrijk begint 2026 met stevige economische groei

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.

10 uur geleden