Onderzoek: GroenLinks-PvdA verloor bij verkiezingen stem arbeider
DEN HAAG (ANP) - Het lukte GroenLinks-PvdA bij de verkiezingen in november niet goed om kiezers te trekken die zichzelf tot de 'arbeidersklasse' rekenen, melden onderzoekers op basis van het Nationaal Kiezersonderzoek (NKO). Mensen die veel belang hechten aan het klimaat, wisten de linkse combinatie wel te vinden.
"De PvdA is historisch gezien de 'arbeiderspartij' met een verwijzing naar de arbeidersklasse in haar naam", schrijven de onderzoekers van de Radboud Universiteit en de Universiteit Utrecht op het politicologenblog StukRoodVlees. In 2010 was de PvdA voor het eerst niet meer de partij die de arbeider het meest aansprak. In 2023 is volgens de wetenschappers "heel duidelijk geworden" dat deze groep vaker stemt op een radicaal-rechtse dan een linkse partij.
Partijen kunnen volgens de onderzoekers kiezers trekken als zij sterk worden geassocieerd met bepaalde onderwerpen. Als het gaat over klimaat denken mensen al snel aan GroenLinks-PvdA, die daardoor een zogeheten 'issue owner' is. Op het onderwerp wonen heeft de linkse combinatie deze positie verloren. Bij de verkiezingen in 2021 keken kiezers bij dit onderwerp het eerst naar de PvdA. Maar bij de laatste verkiezingen had de VVD deze positie overgenomen.
Kiezers denken vooral aan de SP als zij armoede en zorg belangrijk vinden. Bestaanszekerheid wordt het meest in verband gebracht met NSC. Dat neemt overigens niet weg dat kiezers armoede, wonen, zorg en bestaanszekerheid nog steeds - zij het in mindere mate - ook associëren met GroenLinks-PvdA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden