Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: GroenLinks-PvdA verloor bij verkiezingen stem arbeider

Onderzoek: GroenLinks-PvdA verloor bij verkiezingen stem arbeider

DEN HAAG (ANP) - Het lukte GroenLinks-PvdA bij de verkiezingen in november niet goed om kiezers te trekken die zichzelf tot de 'arbeidersklasse' rekenen, melden onderzoekers op basis van het Nationaal Kiezersonderzoek (NKO). Mensen die veel belang hechten aan het klimaat, wisten de linkse combinatie wel te vinden.

"De PvdA is historisch gezien de 'arbeiderspartij' met een verwijzing naar de arbeidersklasse in haar naam", schrijven de onderzoekers van de Radboud Universiteit en de Universiteit Utrecht op het politicologenblog StukRoodVlees. In 2010 was de PvdA voor het eerst niet meer de partij die de arbeider het meest aansprak. In 2023 is volgens de wetenschappers "heel duidelijk geworden" dat deze groep vaker stemt op een radicaal-rechtse dan een linkse partij.

Partijen kunnen volgens de onderzoekers kiezers trekken als zij sterk worden geassocieerd met bepaalde onderwerpen. Als het gaat over klimaat denken mensen al snel aan GroenLinks-PvdA, die daardoor een zogeheten 'issue owner' is. Op het onderwerp wonen heeft de linkse combinatie deze positie verloren. Bij de verkiezingen in 2021 keken kiezers bij dit onderwerp het eerst naar de PvdA. Maar bij de laatste verkiezingen had de VVD deze positie overgenomen.

Kiezers denken vooral aan de SP als zij armoede en zorg belangrijk vinden. Bestaanszekerheid wordt het meest in verband gebracht met NSC. Dat neemt overigens niet weg dat kiezers armoede, wonen, zorg en bestaanszekerheid nog steeds - zij het in mindere mate - ook associëren met GroenLinks-PvdA.

Meer uit Politiek

Jetten wil niet te bescheiden zijn tijdens het diner met Trump

WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.

14 uur geleden
Jetten vindt Amerikaanse blokkade van Iran onwenselijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.

14 uur geleden
D66 tegen asielwetten, CDA lijkt nodig voor meerderheid

DEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.

15 uur geleden
GL-PvdA mag van Kiesraad Progressief Nederland heten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.

17 uur geleden
Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.

20 uur geleden
Yeşilgöz ziet deelname aan blokkade Hormuz niet voor zich

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.

23 uur geleden
Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

1 dag geleden