Onderzoek: gebruik fillers en botox flink gestegen
ROTTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen laten zich behandelen met fillers of botox. Tussen 2019 en 2022 steeg het gebruik van fillers met 80 procent en het aantal behandelingen met botox verdubbelde, meldt het Erasmus MC Rotterdam op basis van onderzoek.
In 2019 lieten bijna 250.000 mensen zich behandelen met botox, in 2022 waren dat er ruim 550.000. Het inspuiten van fillers deden in 2019 ruim 162.000 mensen, in 2022 waren dat er 294.000.
Met name bij vrouwen zijn de cosmetische ingrepen populair, maar ook bij mannen neemt het aantal behandelingen toe. Volgens onderzoeker en cosmetisch arts Tom Decates gebruikt 1 op de 29 vrouwen van 18 tot 70 jaar botox, en 1 op de 35 vrouwen fillers.
Jaarlijks duizend complicaties
Door de toename van de cosmetische behandelingen stijgen ook de complicaties. Bij het Erasmus MC werden er tussen 2019 en 2022 elk jaar zo'n 350 patiënten behandeld na het inspuiten van fillers, aan bijvoorbeeld knobbels, ontstekingen of een afsluiting van een bloedvat. "Dat betekent niet dat het aantal complicaties gelijk is gebleven", zegt Decates. "We hebben beperkte capaciteit. Er staan niet meer gespecialiseerde artsen tot onze beschikking om de afdeling te bemensen. De wachtlijst is gegroeid tot drie tot zes maanden wachttijd."
Het werkelijke aantal ernstige complicaties na fillerbehandelingen zou rond de duizend gevallen per jaar liggen, zo schatten de onderzoekers. Ze benadrukken dat het gebruik van fillers veilig is, maar dat mensen goed moeten nadenken over de ingreep. "En als ze vol overtuiging voor fillers kiezen, doen ze er verstandig aan ze te laten zetten door een erkende arts die daarvoor de juiste opleiding heeft gehad."
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
6 dagen geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
1 week geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
1 week geleden