Onderzoek EU-parlement: EU-grenswacht keek weg bij pushbacks
BRUSSEL (ANP) - De Europese grenswacht Frontex heeft meermaals weggekeken als een EU-land als Griekenland op illegale wijze migranten terugstuurde. Signalen over misstanden, ook vanuit Frontex zelf, werden genegeerd, concluderen Europarlementariërs na maandenlang onderzoek.
Frontex ligt al langer onder vuur. Hulp- en mensenrechtenorganisaties klagen dat het EU-agentschap zogeheten pushbacks door de vingers ziet of daaraan zelfs meewerkt. Daarop besloot het Europees Parlement zelf een onderzoek in te stellen, onder leiding van Tineke Strik (GroenLinks).
Migranten die aankomen in de EU hebben het recht asiel aan te vragen. Hen terugsturen zonder dat ze daartoe de kans hebben gekregen, mag niet. Toch beschikte Frontex over bewijs voor zulke mensenrechtenschendingen, concluderen Strik en haar onderzoekscommissie, waarvan ook VVD'er Malik Azmani deel uitmaakt. Maar de grenswacht verzuimde om erachteraan te gaan. Daardoor heeft het agentschap "deze schendingen niet voorkomen en ook het gevaar dat het nog eens gebeurt niet kleiner gemaakt", oordelen ze. Dat maakt Frontex volgens Strik "medeverantwoordelijk".
De onderzoekscommissie is ook scherp over het optreden van Frontex-directeur Leggeri. Die benoemt maar geen toezichthouders op de mensenrechten, terwijl dat wel is beloofd, maar wil wel een eigen staf die twee keer zo groot is als die van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Strik heeft weinig fiducie meer in beterschap onder Leggeri, "maar dat is mijn persoonlijke conclusie". De EU-landen en de Europese Commissie gaan over het aanblijven van de Fransman.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De bekende Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft zich in Frankrijk aangesloten bij de grootschalige scholierenprotesten. Ze zei tegen BFMTV "trots" te zijn op de scholieren die ondanks een volgens haar "extreem gewelddadige politie" weigeren om op te geven.
25 minuten geledenSOFIA (ANP/RTR) - Voor de kust van Bulgarije zijn twee schepen geraakt door drones, meldt de Bulgaarse premier Rumen Radev. Een van de twee is gezonken. Radev zegt nog geen duidelijk bewijs te hebben gezien, maar te vermoeden dat Rusland achter de aanvallen zit.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) noemt de eerste reacties op zijn onderhandelingsbox over de meerjarenbegroting "zoals verwacht". Volgens hem ligt er met het nieuwe Ierse voorstel "daadwerkelijk een basis voor onderhandelingen". Het is volgens Byrne noodzakelijk om voor het eind van dit jaar tot een akkoord te komen. Dat zei Byrne dinsdag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Europese Zaken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran. "Als ze dat al doen, is het van een heel laag niveau, maar ik geloof niet dat ze überhaupt hulp bieden", aldus Trump in een bericht op Truth Social. "Ze hebben te veel te verliezen, we zouden er snel achter komen."
3 uur geledenIGUAZÚ (ANP/AFP) - De Iguazú-watervallen in het noorden van Argentinië gaan dicht voor toeristen, zo meldde het gelijknamige nationale park maandag. De maatregel is uit voorzorg genomen, omdat de waterafvoer van de rivier Iguazú inmiddels op ongeveer 12.000 kubieke meter per seconde ligt. Dat is meer dan zes keer het gemiddelde niveau.
7 uur geledenAUSTIN (ANP) - Acteur RJ Mitte, bekend van de serie Breaking Bad, is op 34-jarige leeftijd overleden. Dat melden Amerikaanse media maandag. Vertegenwoordigers van de acteur hebben nog geen doodsoorzaak bekendgemaakt. Volgens TMZ gaat het om zelfdoding, maar dat is niet officieel bevestigd.
10 uur geledenGOMA (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Joseph Kabila van de Democratische Republiek Congo slaat publiekelijk de handen ineen met rebellengroep M23. Hij gaat een nieuwe "politiek-militaire" coalitie leiden, die FRN wordt genoemd.
12 uur geleden