Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek EU-parlement: EU-grenswacht keek weg bij pushbacks

Onderzoek EU-parlement: EU-grenswacht keek weg bij pushbacks

BRUSSEL (ANP) - De Europese grenswacht Frontex heeft meermaals weggekeken als een EU-land als Griekenland op illegale wijze migranten terugstuurde. Signalen over misstanden, ook vanuit Frontex zelf, werden genegeerd, concluderen Europarlementariërs na maandenlang onderzoek.

Frontex ligt al langer onder vuur. Hulp- en mensenrechtenorganisaties klagen dat het EU-agentschap zogeheten pushbacks door de vingers ziet of daaraan zelfs meewerkt. Daarop besloot het Europees Parlement zelf een onderzoek in te stellen, onder leiding van Tineke Strik (GroenLinks).

Migranten die aankomen in de EU hebben het recht asiel aan te vragen. Hen terugsturen zonder dat ze daartoe de kans hebben gekregen, mag niet. Toch beschikte Frontex over bewijs voor zulke mensenrechtenschendingen, concluderen Strik en haar onderzoekscommissie, waarvan ook VVD'er Malik Azmani deel uitmaakt. Maar de grenswacht verzuimde om erachteraan te gaan. Daardoor heeft het agentschap "deze schendingen niet voorkomen en ook het gevaar dat het nog eens gebeurt niet kleiner gemaakt", oordelen ze. Dat maakt Frontex volgens Strik "medeverantwoordelijk".

De onderzoekscommissie is ook scherp over het optreden van Frontex-directeur Leggeri. Die benoemt maar geen toezichthouders op de mensenrechten, terwijl dat wel is beloofd, maar wil wel een eigen staf die twee keer zo groot is als die van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Strik heeft weinig fiducie meer in beterschap onder Leggeri, "maar dat is mijn persoonlijke conclusie". De EU-landen en de Europese Commissie gaan over het aanblijven van de Fransman.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Rusland gebruikte Noord-Koreaanse raketten

KYIV (ANP) - Rusland heeft Noord-Koreaanse raketten gebruikt bij aanvallen op Oekraïne. Dat stelt president Volodymyr Zelensky in een bericht op X over aanvallen van afgelopen nacht. Zelensky schrijft dat projectielen van het type KN-23 zijn gebruikt bij het beschieten van de energiesector.

1 uur geleden
Bronnen: troepen uit Syrië naar Jemen en Saudi-Arabië

RIYAD (ANP/AFP) - Duizenden manschappen uit Syrië worden ingezet in Jemen en Saudi-Arabië om te helpen bij de strijd tegen de Houthi's. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau AFP.

1 uur geleden
Zoon Iraanse sjah neemt ondanks protest Duitse prijs in ontvangst

FRANKFURT (ANP/AFP) - Reza Pahlavi, de zoon van de verdreven sjah van Iran, heeft zaterdag ondanks protesten een "Vrijheidsprijs" in ontvangst genomen in het Duitse Frankfurt. Hij werd door duizenden aanhangers toegejuicht, terwijl critici de feestelijkheden veroordeelden.

1 uur geleden
Verkiezingen in Nieuw-Zeeland lopen uit op nek-aan-nekrace

CHRISTCHURCH (ANP/RTR/AFP) - De parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland zijn uitgelopen op een nek-aan-nekrace. In voorlopige uitslagen hadden de conservatieve regeringspartij National Party en de linkse oppositiepartij Labour allebei ongeveer 29 procent van de kiezers achter zich. Het verschil bedroeg enkele duizenden stemmen.

1 uur geleden
Maleisische vorst waarschuwt justitie na discussie over pardon

KUALA LUMPUR (ANP/AFP/RTR) - De Maleisische vorst Ibrahim heeft justitie in zijn land gewaarschuwd nadat een koninklijk pardon voor de veroordeelde oud-premier Najib Razak niet was uitgevoerd. Hij mocht de rest van zijn gevangenisstraf onder huisarrest uitzitten na het betalen van een boete, maar zijn vrijlating uit de gevangenis is daarna geblokkeerd.

3 uur geleden
Italiaanse vicepremier zegt doelwit te zijn van cyberaanvallen

ROME (ANP) - Privégegevens van de Italiaanse minister en vicepremier Antonio Tajani en van familieleden van de politicus zijn gedeeld op het darkweb. Dat maakt de politicus zelf bekend in een bericht op X.

3 uur geleden
Nieuwe klap voor partij Mandela bij lokale verkiezing Zuid-Afrika

PRETORIA (ANP/DPA/AFP) - De partij van de overleden antiapartheidsstrijder Nelson Mandela heeft in Zuid-Afrika flinke verliezen geleden bij lokale verkiezingen. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kreeg volgens bijna volledige uitslagen landelijk ongeveer 31 procent van de stemmen. Dat wordt gezien als een historisch slechte uitslag.

4 uur geleden