Onderzoek EU-parlement: EU-grenswacht keek weg bij pushbacks
BRUSSEL (ANP) - De Europese grenswacht Frontex heeft meermaals weggekeken als een EU-land als Griekenland op illegale wijze migranten terugstuurde. Signalen over misstanden, ook vanuit Frontex zelf, werden genegeerd, concluderen Europarlementariërs na maandenlang onderzoek.
Frontex ligt al langer onder vuur. Hulp- en mensenrechtenorganisaties klagen dat het EU-agentschap zogeheten pushbacks door de vingers ziet of daaraan zelfs meewerkt. Daarop besloot het Europees Parlement zelf een onderzoek in te stellen, onder leiding van Tineke Strik (GroenLinks).
Migranten die aankomen in de EU hebben het recht asiel aan te vragen. Hen terugsturen zonder dat ze daartoe de kans hebben gekregen, mag niet. Toch beschikte Frontex over bewijs voor zulke mensenrechtenschendingen, concluderen Strik en haar onderzoekscommissie, waarvan ook VVD'er Malik Azmani deel uitmaakt. Maar de grenswacht verzuimde om erachteraan te gaan. Daardoor heeft het agentschap "deze schendingen niet voorkomen en ook het gevaar dat het nog eens gebeurt niet kleiner gemaakt", oordelen ze. Dat maakt Frontex volgens Strik "medeverantwoordelijk".
De onderzoekscommissie is ook scherp over het optreden van Frontex-directeur Leggeri. Die benoemt maar geen toezichthouders op de mensenrechten, terwijl dat wel is beloofd, maar wil wel een eigen staf die twee keer zo groot is als die van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Strik heeft weinig fiducie meer in beterschap onder Leggeri, "maar dat is mijn persoonlijke conclusie". De EU-landen en de Europese Commissie gaan over het aanblijven van de Fransman.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
1 uur geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
4 uur geledenBALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
12 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
14 uur geleden