Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: eten voor een miljard mensen bij veevoeralternatieven

Onderzoek: eten voor een miljard mensen bij veevoeralternatieven

HELSINKI (ANP/AFP) - Door graan en ander voer niet meer voor de veeteelt, maar voor menselijke consumptie te gebruiken, zouden een miljard mensen gevoed kunnen worden. Dat staat in maandag gepubliceerd Fins onderzoek. De studie werd gepubliceerd in het tijdschrift Nature Food.

Veel vee en gekweekte vis worden gevoed met voedingsmiddelen zoals granen, vis en peulvruchten die ook voor mensen eetbaar zijn. Onderzoekers in Finland onderzochten wat er zou gebeuren als meer voedsel dat voor dierlijke consumptie wordt geteeld naar de mens zou gaan. Vooral ook omdat de wereld worstelt om honderden miljoenen mensen voldoende voeding te geven om hun gezondheid op peil te houden.

In het onderzoek werden gegevens over het wereldwijde voedselsysteem voor de productie van gewassen, vee en aquacultuur, geanalyseerd. Daarbij concentreerden de onderzoekers zich vooral op het gebruik van diervoeder en de beschikbaarheid van andere potentiële voedselbronnen voor dieren.

13 procent

Het vervangen van het veevoer zou de wereldwijde menselijke voedselvoorziening met 13 procent in termen van calorieën en met 15 procent in termen van eiwitten kunnen verhogen. "Dat is ongeveer een miljard mensen", vertelde hoofdauteur Vilma Sandstrom van de Finse Aalto Universiteit.

Ongeveer 15 procent van de meer dan zes miljard ton diervoeder die elk jaar wordt verbruikt, bestaat uit producten die rechtstreeks als menselijk voedsel kunnen worden gebruikt. Wereldwijd bestaat 49 procent van het voer in de aquacultuur, 68 procent in de pluimvee en 38 procent in de varkensvleesproductie uit voedsel dat eetbaar is voor mensen, zo bleek uit het artikel.

Alternatieven

De onderzoekers wezen ook direct op beschikbare alternatieven die alleen eetbaar zijn voor dieren. Dan gaat het onder andere om bijproducten van de plantaardige productie zoals stro, bladeren, distilleerkorrels, suikerbieten, koolzaad en katoenzaad. Ook gaat het om dierlijke bijproducten zoals vlees- en beendermeel.

"Veel daarvan blijft gewoon op het veld liggen of wordt verspild", aldus Sandstrom. "Ze zijn niet noodzakelijk klaar om onmiddellijk aan dieren te worden gevoerd, maar dit is een mogelijkheid die we hebben."

Broeikasemissies

De teelt van gewassen voor veevoer heeft ook grote gevolgen voor het milieu en het klimaat. De vleesproductie alleen al is verantwoordelijk voor meer dan 14 procent van alle broeikasgasemissies en de landbouw gebruikt nu meer dan driekwart van het beschikbare zoetwater op aarde.

Meer uit Financieel

Economen en bedrijven bezorgd over mogelijke verkiezingswinst AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.

3 uur geleden
Turkije verlaagt verwachtingen economische groei om Iranoorlog

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.

3 uur geleden
Chinese overheid steekt miljarden in financiële sector

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.

4 uur geleden
Oliekartel OPEC+ schroeft productiedoelen niet verder op

WENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.

6 uur geleden
Nigeriaanse autoriteiten onderzoeken plots vertrek Uber

ABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.

7 uur geleden
Jaguar Land Rover wil 4000 banen schrappen, schrijft The Times

LONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.

11 uur geleden
Medeoprichter Spotify: ik verlaat Zweden als er rijkentaks komt

STOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.

12 uur geleden