Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: dierenwelzijn melkkoeien minder snel verbeterd

Onderzoek: dierenwelzijn melkkoeien minder snel verbeterd

WAGENINGEN (ANP) - Dierenwelzijn in de veeteelt gaat vooruit, maar het welzijn van melkkoeien verbeterde het minst snel. Het leven voor vleeskippen, kalveren en varkens is sinds 2011 wel met grote stappen beter geworden, is de conclusie van een onderzoek van Wageningen Livestock Research in opdracht van dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier.

Aanscherping van wetgeving, eisen van supermarkten en druk vanuit dierenwelzijnsorganisaties zijn volgens het onderzoek de belangrijkste oorzaken voor de algemene verbetering van dierenwelzijn binnen de veeteelt. "Dat is anders dan in andere landen in de Europese Unie", legt onderzoeker Karel de Greef, betrokken bij het onderzoek van de Wageningen Universiteit, uit. "Andere landen zijn meer afhankelijk van de wetgeving, terwijl het in Nederland een samenwerking is van deze partijen.

Het vorige onderzoek naar dierenwelzijn en ongerief bij veeteelt vond plaats in 2011, destijds in opdracht van de overheid. De Greef noemde zeker de vooruitgang bij vleeskuikens "spectaculair". Inmiddels verkopen supermarkten steeds minder plofkippen. Daarnaast zorgde de overstap van supermarkten naar varkensvlees met ten minste één ster van het Beter Leven Keurmerk voor verlichting bij vleesvarkens.

Sprongen

Ook de Europese wetgeving die er sinds 2014 voor zorgt dat zwangere varkens niet meer gescheiden mogen worden van de groep heeft de leefomstandigheden verbeterd. De bloedarmoede bij vleeskalveren is grotendeels opgelost, doordat ze beter voedsel krijgen en de kalfjes zitten niet meer geïsoleerd.

De Greef noemt het grote sprongen in de verbetering van dierenwelzijn in deze sectoren van de veeteelt. Deze "sprongen" zijn minder groot bij de melkkoeien. "Daar gaat het geleidelijker." Melkkoeien hebben net als in 2011 nog veel last van klauw- en pootaandoeningen, veroorzaakt door de harde en gladde stalvloeren. Ook lijden er nog relatief veel koeien aan ontstekingen van de uier, mogelijk grotendeels veroorzaakt door de voortdurende verhoging van de melkproductie. Het aandeel koeien in de wei is niet toegenomen in vergelijking met 2011.

Een aantal omstandigheden is wel verbeterd voor melkkoeien. Zo hebben sommige nieuwe stallen meer ruimte, ligcomfort en prettigere temperaturen en betere ventilatie. Dit voorkomt hittestress bij de dieren, al zorgt het toenemende aantal warme dagen er ook juist voor dat koeien meer last hebben van hittestress. Doordat inmiddels ruim 25 procent van de melkveebedrijven een melkrobot gebruikt, kunnen koeien zelf bepalen wanneer ze gemolken worden en lopen ze minder vaak rond met volle uiers.

Meer uit Binnenland

Van den Brink roept nog eens 14 weigergemeenten op het matje

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink laat burgemeesters en wethouders van nog eens veertien gemeenten zich melden op het ministerie omdat ze niet genoeg asielopvangplekken regelen. Dit zijn onder meer de gemeenten Bunschoten, Vlaardingen en Vught. Eerder ontbood hij al tien andere gemeenten om dezelfde reden.

4 uur geleden
Chinooks droppen bijna 900.000 liter water op natuurbrand Limburg

OOSTRUM (ANP) - De blushelikopters van Defensie die worden ingezet voor het bestrijden van de natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray hebben maandag en dinsdag in totaal bijna 900.000 liter water gedropt. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht weten.

6 uur geleden
Natuurbrand in Bergeijk in Noord-Brabant onder controle

BERGEIJK (ANP) - De zeer grote brand die in een bebost gebied bij het Noord-Brabantse Bergeijk woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer verwacht geen uitbreiding van het vuur meer.

6 uur geleden
Natuurbrand bij Bergeijk in Noord-Brabant

BERGEIJK (ANP) - In een bebost gebied bij Bergeijk in Noord-Brabant woedt een "zeer grote brand", zegt de veiligheidsregio. Er zijn ongeveer veertien brandweervoertuigen ingezet bij het blussen. Die kunnen het terrein goed op omdat er berijdbare paden zijn, volgens een woordvoerder.

8 uur geleden
Gemeente Venray kondigt noodverordening af om natuurbrand

VENRAY (ANP) - De burgemeester van Venray heeft een noodverordening afgekondigd vanwege de grote brand in natuurgebied Boschhuizerbergen. Dit om de veiligheid van inwoners, dieren en hulpverleners te waarborgen en voldoende ruimte te bieden voor de hulpdiensten bij het bestrijden van de brand, staat op de site van de veiligheidsregio.

9 uur geleden
Natuurbrand Limburg breidt zich momenteel niet verder uit

OOSTRUM (ANP) - De natuurbrand die maandag uitbrak in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen lijkt zich momenteel niet verder uit te breiden naar een groter gebied, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. De brand omvat nog altijd ongeveer 100 hectare, zegt hij, net als dinsdagochtend. De brandweer heeft het vuur nog niet onder controle.

9 uur geleden
Hitteplan vanaf woensdag niet meer van kracht

BILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan loopt woensdag om 8.00 uur af, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het was sinds 29 juli actief in Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel, en sinds 3 augustus in het hele land. Het was de derde keer dit jaar dat het Nationaal Hitteplan werd geactiveerd.

10 uur geleden