Onderzoek: coronarisico door aerosolen stijgt in bedompte ruimte
AMSTERDAM (ANP) - Aerosolen zijn volgens Amsterdams onderzoek doorgaans "geen erg efficiënte route" voor het coronavirus om van de ene naar de andere persoon over te gaan. In slecht geventileerde ruimtes kan het risico door de minuscule druppeltjes echter toenemen, waarschuwen de onderzoekers. Zeker wanneer doorlopend gesproken, gehoest of geniest wordt en als zogeheten "superverspreiders" aanwezig zijn, stijgt de kans op overdracht.
Over de rol van aerosolen in de verspreiding van het coronavirus is veel discussie. Het RIVM stelt dat "niet duidelijk is" of kleine druppels die lang in de lucht blijven hangen een rol spelen. Ook als het zo is, spelen grote druppels die snel neerkomen volgens het instituut een belangrijkere rol. Mede daarom bestaat het advies om 1,5 meter afstand te houden.
Dat grote druppels een grotere factor zijn dan aerosolen, denkt ook het team dat het nieuwe onderzoek heeft gedaan. De natuurkundigen van de UvA en medisch onderzoekers van het Amsterdam UMC en Cardiologie Centra Nederland bekeken in hun studie onder meer hoe lang aerosolen in de lucht blijven zweven wanneer mensen bijvoorbeeld praten of hoesten. Ze combineerden hun metingen met andere inzichten over het coronavirus, zoals de mate van besmettelijkheid en het aantal virusdeeltjes dat mensen uitstoten. De uitkomsten zijn gepubliceerd in het vaktijdschrift Physics of Fluids.
Uitstoten
Het lijkt er volgens de onderzoekers op dat besmette personen die slechts milde symptomen hebben, of zelfs symptoomvrij zijn, niet zo heel veel virusdeeltjes uitstoten via aerosolen. Daarmee is besmetting via deze route niet zo efficiënt voor het virus, denken ze. Sommige mensen blijken echter bijna twintigmaal zo veel aerosolen te produceren dan gemiddeld. Als zij besmet zijn met het coronavirus, stoten ze dus ook veel meer minuscule druppeltjes uit die het virus bevatten en stijgt het risico.
Het is niet exact bekend hoeveel virusdeeltjes iemand moet inademen om besmet te raken. Duidelijk is volgens de wetenschappers wel dat Sars-CoV-2 een stuk minder besmettelijk is via de lucht dan "echte" luchtvirussen, zoals de mazelen. De Amsterdamse onderzoekers adviseren mensen afstand van elkaar te blijven houden en mondkapjes te dragen.
Hoewel het RIVM dus niet overtuigd is van het belang van aerosolen, schreven onderzoekers die voor het instituut werken in juli al in een onderzoek dat er steeds meer bewijs is dat het coronavirus zich soms ook op deze wijze verspreidt. Overdracht van het coronavirus "is mogelijk en moet niet worden veronachtzaamd", waarschuwden ze.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Op het Stratumseind in de binnenstad van Eindhoven is een man met meerdere steekwonden aangetroffen. Dat meldt de politie op X. De politie vond de man na een melding van een vechtpartij aan de Kanaaldijk-Zuid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
4 uur geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
13 uur geleden