Onderzoek: coronarisico door aerosolen stijgt in bedompte ruimte
AMSTERDAM (ANP) - Aerosolen zijn volgens Amsterdams onderzoek doorgaans "geen erg efficiënte route" voor het coronavirus om van de ene naar de andere persoon over te gaan. In slecht geventileerde ruimtes kan het risico door de minuscule druppeltjes echter toenemen, waarschuwen de onderzoekers. Zeker wanneer doorlopend gesproken, gehoest of geniest wordt en als zogeheten "superverspreiders" aanwezig zijn, stijgt de kans op overdracht.
Over de rol van aerosolen in de verspreiding van het coronavirus is veel discussie. Het RIVM stelt dat "niet duidelijk is" of kleine druppels die lang in de lucht blijven hangen een rol spelen. Ook als het zo is, spelen grote druppels die snel neerkomen volgens het instituut een belangrijkere rol. Mede daarom bestaat het advies om 1,5 meter afstand te houden.
Dat grote druppels een grotere factor zijn dan aerosolen, denkt ook het team dat het nieuwe onderzoek heeft gedaan. De natuurkundigen van de UvA en medisch onderzoekers van het Amsterdam UMC en Cardiologie Centra Nederland bekeken in hun studie onder meer hoe lang aerosolen in de lucht blijven zweven wanneer mensen bijvoorbeeld praten of hoesten. Ze combineerden hun metingen met andere inzichten over het coronavirus, zoals de mate van besmettelijkheid en het aantal virusdeeltjes dat mensen uitstoten. De uitkomsten zijn gepubliceerd in het vaktijdschrift Physics of Fluids.
Uitstoten
Het lijkt er volgens de onderzoekers op dat besmette personen die slechts milde symptomen hebben, of zelfs symptoomvrij zijn, niet zo heel veel virusdeeltjes uitstoten via aerosolen. Daarmee is besmetting via deze route niet zo efficiënt voor het virus, denken ze. Sommige mensen blijken echter bijna twintigmaal zo veel aerosolen te produceren dan gemiddeld. Als zij besmet zijn met het coronavirus, stoten ze dus ook veel meer minuscule druppeltjes uit die het virus bevatten en stijgt het risico.
Het is niet exact bekend hoeveel virusdeeltjes iemand moet inademen om besmet te raken. Duidelijk is volgens de wetenschappers wel dat Sars-CoV-2 een stuk minder besmettelijk is via de lucht dan "echte" luchtvirussen, zoals de mazelen. De Amsterdamse onderzoekers adviseren mensen afstand van elkaar te blijven houden en mondkapjes te dragen.
Hoewel het RIVM dus niet overtuigd is van het belang van aerosolen, schreven onderzoekers die voor het instituut werken in juli al in een onderzoek dat er steeds meer bewijs is dat het coronavirus zich soms ook op deze wijze verspreidt. Overdracht van het coronavirus "is mogelijk en moet niet worden veronachtzaamd", waarschuwden ze.
Meer uit Binnenland
OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.
1 uur geledenHOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
4 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
9 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
11 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
21 uur geleden