Onderzoek: coronarisico door aerosolen stijgt in bedompte ruimte
AMSTERDAM (ANP) - Aerosolen zijn volgens Amsterdams onderzoek doorgaans "geen erg efficiënte route" voor het coronavirus om van de ene naar de andere persoon over te gaan. In slecht geventileerde ruimtes kan het risico door de minuscule druppeltjes echter toenemen, waarschuwen de onderzoekers. Zeker wanneer doorlopend gesproken, gehoest of geniest wordt en als zogeheten "superverspreiders" aanwezig zijn, stijgt de kans op overdracht.
Over de rol van aerosolen in de verspreiding van het coronavirus is veel discussie. Het RIVM stelt dat "niet duidelijk is" of kleine druppels die lang in de lucht blijven hangen een rol spelen. Ook als het zo is, spelen grote druppels die snel neerkomen volgens het instituut een belangrijkere rol. Mede daarom bestaat het advies om 1,5 meter afstand te houden.
Dat grote druppels een grotere factor zijn dan aerosolen, denkt ook het team dat het nieuwe onderzoek heeft gedaan. De natuurkundigen van de UvA en medisch onderzoekers van het Amsterdam UMC en Cardiologie Centra Nederland bekeken in hun studie onder meer hoe lang aerosolen in de lucht blijven zweven wanneer mensen bijvoorbeeld praten of hoesten. Ze combineerden hun metingen met andere inzichten over het coronavirus, zoals de mate van besmettelijkheid en het aantal virusdeeltjes dat mensen uitstoten. De uitkomsten zijn gepubliceerd in het vaktijdschrift Physics of Fluids.
Uitstoten
Het lijkt er volgens de onderzoekers op dat besmette personen die slechts milde symptomen hebben, of zelfs symptoomvrij zijn, niet zo heel veel virusdeeltjes uitstoten via aerosolen. Daarmee is besmetting via deze route niet zo efficiënt voor het virus, denken ze. Sommige mensen blijken echter bijna twintigmaal zo veel aerosolen te produceren dan gemiddeld. Als zij besmet zijn met het coronavirus, stoten ze dus ook veel meer minuscule druppeltjes uit die het virus bevatten en stijgt het risico.
Het is niet exact bekend hoeveel virusdeeltjes iemand moet inademen om besmet te raken. Duidelijk is volgens de wetenschappers wel dat Sars-CoV-2 een stuk minder besmettelijk is via de lucht dan "echte" luchtvirussen, zoals de mazelen. De Amsterdamse onderzoekers adviseren mensen afstand van elkaar te blijven houden en mondkapjes te dragen.
Hoewel het RIVM dus niet overtuigd is van het belang van aerosolen, schreven onderzoekers die voor het instituut werken in juli al in een onderzoek dat er steeds meer bewijs is dat het coronavirus zich soms ook op deze wijze verspreidt. Overdracht van het coronavirus "is mogelijk en moet niet worden veronachtzaamd", waarschuwden ze.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 2024/25 waren er 5000 vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs minder dan in het schooljaar ervoor. In het mbo en het speciaal basisonderwijs nam de vraag naar nieuwe werknemers juist toe. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
10 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski en haar advocaten hebben maandag in een extra ingelaste zitting in haar strafzaak opnieuw gevraagd om extra onderzoek naar de detentieomstandigheden van Weski na haar arrestatie. Weski (71) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
13 uur geleden