Onderzoek: brexit kost Britse werknemers 550 euro per jaar
LONDEN (ANP/RTR) - De gemiddelde Britse werknemer is tegen het einde van dit decennium 470 pond (ongeveer 550 euro) per jaar armer, voorspelt een studie over de gevolgen van de brexit. Groot-Brittannië wordt een meer gesloten economie als gevolg van de brexit, met schadelijke langetermijngevolgen voor de productiviteit en de lonen, aldus het onderzoeksrapport.
Het rapport is geschreven door onderzoekers van de denktank Resolution Foundation en Swati Dhingra, universitair hoofddocent aan de London School of Economics. Dhingra treedt in augustus toe tot het Monetary Policy Committee van de Bank of England.
De verwachting was dat Groot-Brittannië na de brexit zou lijden onder de nieuwe handelsregels, die in januari 2021 van kracht werden. Maar de gevreesde daling van de Britse handel met de EU kwam niet. In plaats daarvan leidde de brexit tot verzwakking van het Britse concurrentievermogen en tot minder openheid voor handel met andere landen, concludeert Sophie Hale, econoom van de Resolution Foundation. "Dit zal uiteindelijk de productiviteit verminderen, en ook de reële lonen van de werknemers", aldus Hale.
Impact
Groot-Brittannië wordt volgens het rapport niet zozeer geconfronteerd met tarieven op goederen die het naar de EU exporteert, maar worstelt met grotere belemmeringen op het gebied van regelgeving. Het netto-effect hiervan zou de productiviteit in de hele economie tegen 2030 met 1,3 procent verlagen, vergeleken met wanneer Groot-Brittannië in de EU was gebleven. Dat vertaalt zich in een reële daling van 1,8 procent van het jaarlijkse loon, oftewel 470 pond (550 euro) per werknemer.
De impact van de brexit verschilt sterk per sector. Zo zal de Britse visserijsector, waarvan een aanzienlijk deel sterk pleitte voor de brexit, waarschijnlijk met 30 procent krimpen door moeilijkheden bij het exporteren van zijn vangst naar de EU. De financiële en juridische sectoren zullen daarentegen hun aandeel in de Britse economie waarschijnlijk slechts met 0,3 procent zien dalen, aldus het rapport.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/RTR) - Aanvallen op energiefaciliteiten in Saudi-Arabië hebben ervoor gezorgd dat het land ongeveer 600.000 vaten olie per dag minder kan produceren. Dat meldde het Saudische staatspersbureau SPA op basis van een functionaris van het ministerie van Energie. De capaciteit om olie te vervoeren via de oost-westelijke pijpleiding in het land is met 700.000 vaten per dag gedaald door aanvallen.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in februari met 0,7 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in bijna driekwart van de industriële branches sprake van productiekrimp.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Begin dit jaar waren ruim 2 miljoen auto's in Nederland volledig elektrisch, hybride of plug-inhybride. Dat is een kwart meer dan een jaar eerder. Daarmee is nu een op de vijf personenauto's elektrisch of gedeeltelijk elektrisch. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kreeg er vorig jaar opnieuw meer biologische landbouwgrond bij. Dat becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 is de biologisch gecertificeerde landbouwgrond met 3,1 procent toegenomen, waardoor er nu 86.900 hectare in totaal is.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.
9 uur geledenFORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.
9 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
10 uur geleden