Onderzoek: brede internationale CO2-belasting goed voor economie
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie kan profiteren van het breed internationaal regelen van belasting op CO2-uitstoot. Alleen een Nederlandse of Europese CO2-belasting om de uitstoot van het broeikasgas terug te dringen, zou onze economie juist raken. Dit volgt uit onderzoek van financiële instellingen die betrokken zijn bij het Platform voor Duurzame Financiering.
Een van de conclusies is dat het geen groot verschil maakt of zo'n CO2-belasting alleen in Nederland wordt ingevoerd of in de Europese Unie, desnoods in combinatie met omringende landen als het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen en Zwitserland. In beide gevallen is sprake van impact op de economie. Maar als de maatregel tegelijk ook in grote economieën zoals de Verenigde Staten, China, Canada, Japan en Australië wordt doorgezet, dan zou een aantal sectoren in Nederland hier volgens de onderzoekers juist wel bij varen.
Dit geldt bijvoorbeeld voor de bouw, de machinesector en de elektronicabranche. Dat komt omdat de internationale concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven dan niet in het geding zou komen. Nederland zou wat betreft CO2-uitstoot zelfs iets gunstiger uit de bus komen als wordt vergeleken met bijvoorbeeld de situatie in China.
De Nederlandsche Bank (DNB), die het Platform voor Duurzame Financiering in 2016 opzette, zei vorig jaar al dat het beprijzen van CO2-uitstoot economisch gezien de efficiëntste manier is om de emissie van het broeikasgas omlaag te krijgen. Maar omdat een volledige wereldwijde beprijzing er komende jaren waarschijnlijk niet in zit, raadde DNB Nederland toen aan om zich hard te maken voor tussenoplossingen. Denk bijvoorbeeld aan maatregelen voor specifieke sectoren met een hoge uitstoot, zoals de luchtvaart.
Het nieuwe rapport gaat ook in op de mogelijke impact van een CO2-belasting voor de landbouw en de levensmiddelenbranche. De onderzoekers stellen dat het momenteel nog te complex is om de uitstoot van broeikasgassen op het niveau van individuele boerenbedrijven nauwkeurig te meten. Er is namelijk nog geen breed geaccepteerde norm voor een CO2-berekening. Hier zou daarom eerst nog verder onderzoek naar gedaan moeten worden, is het advies.
Verder stellen de onderzoekers dat maatregelen voor de vermindering van de uitstoot van broeikasgassen niet volstaan om de klimaatdoelen van Parijs te halen. Minder CO2-emissie leidt bijvoorbeeld niet tot minder verlies van de biodiversiteit. Voor het opstellen van klimaatplannen zou dus een bredere blik nodig zijn.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
7 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
8 uur geleden