Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: bewust lage vraagprijzen huizen zorgen voor overbieden

Onderzoek: bewust lage vraagprijzen huizen zorgen voor overbieden

AMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden huizen steeds vaker boven de vraagprijs verkocht. In het derde kwartaal van 2024 werd bij bijna driekwart van de verkochte woningen boven de vraagprijs geboden, meldt Huispedia. Dat komt volgens het onlinewoningplatform doordat huizen bewust tegen te lage prijzen worden aangeboden om een biedoorlog te ontketenen.

"We zien dat huizen veel vaker laag in de markt worden gezet", zegt topman Maxim Bours van Huispedia. In het afgelopen kwartaal stond meer dan de helft van de woningen te koop met een te lage vraagprijs. Een te lage vraagprijs wekt volgens Bours de interesse van meer kopers en vervolgens wordt binnen deze groep een biedoorlog ontketend. Dit heeft volgens hem een prijsopdrijvend effect en wakkert de gekte op de huizenmarkt nog verder aan.

Dat een lage vraagprijs zo'n succesvolle verkoopstrategie is, komt volgens Bours doordat het biedproces niet is gereguleerd: "Bieden op een huis gaat niet volgens een waterdicht biedproces. Door de 'laag in de markt'-strategie wemelt het tijdens de bezichtiging van concurrenten die gaan bieden. Vervolgens worden de biedingen doorgespeeld en tot iedereens verrassing worden al deze kopers nóg een keer gevraagd een hoger bod te doen. Dat bouwt de druk en frustratie natuurlijk alleen maar op."

Biedlogboek

De oplossing is volgens Bours regulering van het biedproces. "Wil je de grootste gekte uit de woningmarkt halen? Zorg er dan voor dat deze strategie niet meer werkt: voorkom dat biedingen onderling kunnen worden doorgespeeld én zorg dat er geen extra biedrondes kunnen worden gestart. Alleen zo stop je tussentijdse beïnvloeding, haal je de gekte uit de markt en creëer je een eerlijke woningmarkt."

In 2021 probeerde toenmalig minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren dit aan te pakken met een biedlogboek, maar het probleem van tussentijdse beïnvloeding is volgens Bours hiermee nog niet opgelost. Huispedia roept de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Mona Keijzer op om kritisch naar het biedproces te kijken en tussentijdse beïnvloeding aan banden te leggen.

Meer uit Financieel

Aandelenbeurs Amsterdam daags na record omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.

1 uur geleden
NAM keert 1,4 miljard uit aan Shell en Exxon, minister bezorgd

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.

1 uur geleden
Leden IEA geven beloofde olie sneller vrij

PARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.

2 uur geleden
Rechters schrappen vonnissen oud-handelaren bank in rente-affaire

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.

2 uur geleden
Ruim twee keer zoveel riviercruises in Rotterdam door laagwater

ROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.

3 uur geleden
Wall Street lager na nieuwe records voor S&P 500 en Nasdaq

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager aan de handel begonnen. Daarmee werd een stapje teruggedaan op Wall Street na de nieuwe records van de brede S&P 500-index en op de technologiebeurs Nasdaq een dag eerder. De techfondsen gaven daarbij terrein prijs. Later op de dag komen nog de notulen van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank van vorige maand.

3 uur geleden
Shell profiteert fors van schaarste aan diesel en benzine

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell heeft recordresultaten geboekt met de raffinage van olie. Het verschil in prijs tussen ruwe aardolie en geraffineerde producten, zoals brandstoffen als diesel en benzine, was nooit zo groot als in het derde kwartaal. Daarbij profiteert het Britse bedrijf van de schaarste die is ontstaan door de Iranoorlog en Oekraïense aanvallen op raffinaderijen in Rusland, die leidden tot een Russisch exportverbod voor benzine en diesel.

3 uur geleden