Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: beleggers kochten voor 15 miljard aan huizen Nederland

Onderzoek: beleggers kochten voor 15 miljard aan huizen Nederland

BRUSSEL (ANP) - Grote beleggers hebben in de afgelopen tien jaar voor 15 miljard euro aan woningen gekocht in Nederland. Dat blijkt uit onderzoek dat werd gedaan in opdracht van de Europese Groenen. In heel Europa bezitten volgens het onderzoek grote beleggers zoals investeringsmaatschappijen, vastgoedbedrijven en pensioenfondsen nu voor ruim 1700 miljard euro aan woningen, die vervolgens worden verhuurd om winst te maken.

Volgens GroenLinks-Europarlementariër Kim van Sparrentak spelen grote investeerders Monopoly met huizen. "Huizen worden hierdoor beleggingsobjecten om grote winsten mee te maken, in plaats van een plek om te wonen. In plaats van dit probleem aan te pakken, faciliteren EU-regels juist deze trend. De EU moet erkennen dat het een rol moet spelen bij het waarborgen van betaalbare woonruimte als grondrecht. We hebben strikte regels nodig om te voorkomen dat investeerders onze woningvoorraad overnemen."

Bij het onderzoek werd gekeken naar vastgoedtransacties in verschillende steden door heel Europa. Uit de studie bleek dat grote beleggers nu drie keer zo veel vastgoed in Europa bezitten als tien jaar geleden. "We zien dat de woning- en huurprijzen nu al door het dak gaan, terwijl de studie laat zien dat de echte toename van het opkopen nog gaande is. We hebben duidelijke regels voor investeerders nodig, net als een bewoningsplicht en een huurplafond", stelt Van Sparrentak.

Opkoopverbod

In verschillende grote steden in Nederland wordt inmiddels voorkomen dat grote investeerders massaal huizen kunnen opkopen door middel van een opkoopverbod. Dat opkoopverbod moet het voor starters en mensen met middeninkomens gemakkelijker maken om aan een woning te komen.

Directeur Frank van Blokland van de vereniging van institutionele vastgoedbeleggers IVBN spreekt in een reactie van "misplaatste beeldvorming". Hij zegt dat vastgoedbeleggers juist een belangrijke rol spelen bij investeringen in de woningmarkt en de bouw van nieuwe huizen. "Mede door de jaarlijkse miljoeneninvesteringen in nieuwbouw en de kwaliteit van hun bestaande woningen voegen de IVBN-woningbeleggers vooral ook goed te betalen huurwoningen toe, zowel voor starters als doorstromers als ook seniorenwoningen", aldus Van Blokland.

Meer uit Financieel

Baas Volkswagen denkt fabriekssluitingen te kunnen voorkomen

BERLIJN (ANP/DPA) - Topman Oliver Blume van autoconcern Volkswagen stelt dat de autofabrikant fabriekssluitingen kan voorkomen bij de uitvoering van de geplande kostenbesparingen. "Er zijn slimmere oplossingen dan het sluiten van fabrieken", heeft Blume zondag gezegd in een interview met de Duitse krant Bild am Sonntag.

1 uur geleden
Grote Indiase bank schrapt duizenden banen

MUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - De HDFC Bank, een van de grootste banken van India, heeft duizenden banen geschrapt. Uit het dit weekend verschenen jaarverslag van de bank kwam naar buiten dat het personeelsbestand in het boekjaar tot en met maart met ruim 3300 is gekrompen. Vooral administratief en ondersteunend personeel moest vertrekken. Hun totaal nam met meer dan 8000 af. Op andere plekken binnen het concern werden ook weer mensen aangenomen.

2 uur geleden
Topvrouw Daimler: vrachtwagenindustrie in gevaar door CO2-regels

STUTTGART (ANP) - De Europese vrachtwagenindustrie wordt in haar voortbestaan bedreigd. Daarvoor waarschuwt Karin Rådström, topvrouw van truckbouwer Daimler, zondag in een interview met het Duitse persbureau dpa. "Als de CO2-regelgeving niet wordt aangepast, zet Europa het concurrentievermogen van zijn vrachtwagenindustrie op het spel."

4 uur geleden
Bloomberg: EU wil bedrijven helpen bij beperken banden met China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

23 uur geleden
Reuters: schoonzoon Trump mogelijk opgelicht bij deal in Albanië

TIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.

1 dag geleden
Muziekindustrie komt met labels om AI-muziek te herkennen

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.

1 dag geleden
CNV waarschuwt: werkplek vaak niet ingericht op hitte

UTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.

1 dag geleden