Onderzoek: Apple blijft achter op sterk herstelde smartphonemarkt
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones lijkt dit jaar sterk te herstellen na twee jaar van dalingen. Apple blijft met zijn iPhones echter achter bij deze trend en laat dit jaar nauwelijks groei zien, meldt marktonderzoeker IDC. De rivalen van het Amerikaanse techconcern winnen met hun Android-toestellen flink terrein in China en opkomende markten.
Apple en concurrenten als Samsung, Huawei en Xiaomi leveren dit jaar naar verwachting 1,24 miljard smartphones af, schat IDC. Dat zijn er ruim 6 procent meer dan een jaar geleden. Maar de iPhone-leveringen van Apple groeien dit jaar waarschijnlijk met slechts 0,4 procent. Ondanks de beperkte groei maakt Apple wel de meeste winst, met een gemiddelde verkoopprijs van zijn iPhones van meer dan 1000 dollar. De gemiddelde verkoopprijs van de Android-rivalen bedraagt ongeveer 295 dollar.
Een groot deel van de groei in 2024 komt volgens IDC voort uit de ingehouden vraag in de afgelopen jaren en uit regio's waar het bezit van smartphones nog niet zo wijdverbreid is. De goedkopere apparaten van Android-leveranciers hielpen vooral Chinese merken die kansen beter te benutten. Wel verwacht de marktonderzoeker dat Apple volgend jaar een inhaalslag maakt.
AI
De toevoeging van toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) aan smartphones zorgde dit jaar nog voor weinig extra enthousiasme bij consumenten. "Hoewel AI een topprioriteit is en blijft voor veel leveranciers, heeft het nog geen significante impact op de vraag naar smartphones", aldus Nabila Popal, onderzoeksdirecteur bij IDC. "Er zijn meer investeringen nodig om het bewustzijn van consumenten te vergroten en een zeer gewilde AI-functie te introduceren om de grote stormloop van consumenten te creëren waar iedereen op wacht."
Ondanks het herstel dit jaar zijn de wereldwijde leveringen van smartphones nog niet terug op het niveau van voor de coronapandemie. Ook voor de komende jaren wordt slechts een "laag enkelvoudig" groeicijfer verwacht. Dat komt volgens IDC vooral door de langere tijd tussen het op de markt brengen van nieuwere modellen, marktverzadiging in ontwikkelde economieën en een snelgroeiende handel in gebruikte smartphones.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
10 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
16 uur geleden