Onderwijsraad: meer onderzoek naar kwaliteit onderwijs zelf nodig
DEN HAAG (ANP) - De Onderwijsinspectie moet vaker kwaliteitsonderzoek op scholen en opleidingen zelf doen, vindt de Onderwijsraad. Nu is er nog te veel aandacht voor hoe het bestuurlijk allemaal geregeld is, maar de kwaliteit wordt toch in de eerste plaats in de praktijk en tussen leerkracht en leerling of student ontwikkeld.
Ook kwaliteitszorgorganisatie voor het hoger onderwijs Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO) moet nadrukkelijk zicht houden op de kwaliteit van de opleidingen.
De Onderwijsraad presenteerde woensdag het advies Essentie van extern toezicht. In de wet staat dat de inspectie de taak heeft om de onderwijskwaliteit te beoordelen én om die kwaliteit te bevorderen. De raad adviseert nu om meer prioriteit te geven aan de beoordeling. Bevordering van kwaliteit kan immers pas na een goede beoordeling, vindt de raad.
En om de onderwijskwaliteit te kunnen beoordelen, is direct zicht nodig op de onderwijspraktijk van alle dag. "Daarom moet het extern toezicht op iedere school en opleiding van tijd tot tijd een kwaliteitsonderzoek doen", aldus de raad.
Om de onderwijskwaliteit goed te kunnen beoordelen zijn ook "duidelijke en toetsbare wettelijke eisen" nodig. Daar mankeert het nu nog een beetje aan, constateert de raad. De wettelijke voorschriften zijn nu op meerdere manieren uit te leggen.
Meer uit Binnenland
NIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
3 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
8 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
12 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
12 uur geleden