Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderwijsprotest op Malieveld op 25 november

Onderwijsprotest op Malieveld op 25 november

DEN HAAG (ANP) - Het hoger onderwijs wil op maandag 25 november op het Malieveld in Den Haag alsnog demonstreren tegen de bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren. De organisatoren hebben dat donderdag aangekondigd. Ze zeiden eerder al dat ze "over een paar weken" naar het Malieveld wilden gaan, maar noemden toen nog geen exacte datum.

Studenten en docenten zouden donderdag in Utrecht demonstreren, maar dit werd afgelast op aandringen van de gemeente. Een pro-Palestijnse groep zou de betoging hebben willen kapen. Ondanks de afgelasting zijn in Utrecht donderdag honderden mensen de straat op gegaan. Ook in andere studentensteden, zoals Leiden, Tilburg, Enschede en Nijmegen, vonden betogingen plaats. De organisatoren van het protest in Utrecht gingen naar het gebouw van de Tweede Kamer om daar op uitnodiging van enkele fracties hun verhaal te doen.

Volgens de Landelijke Studentenvakbond heeft het niet doorgaan van het protest in Utrecht een negatief effect: "Demonstreren wordt hiermee enigszins gecriminaliseerd. Na de gebeurtenissen van afgelopen week in Amsterdam kunnen we het ons niet veroorloven dat het recht om jezelf te uiten onder druk komt te staan."

'Aanval' op demonstratierecht

Ingrid Robeyns, filosoof aan de Universiteit Utrecht en een leider van protestgroep WOinActie, was niet te spreken over de waarschuwing van Utrecht: "Wij hadden met duizenden op het Domplein willen staan. Het is zeer zorgwekkend dat dit niet door mocht gaan. Daar is het laatste woord nog niet over gezegd." Ze sprak van "een aanval op ons demonstratierecht op basis van informatie die niemand van ons heeft kunnen checken" en hoopt alsnog "en masse" op het Malieveld te kunnen demonstreren. Ze noemde de geplande bezuinigingen "onnodig, onverstandig, onwenselijk en niet legitiem" en riep universiteiten op de bezuinigingen niet uit te voeren.

Voorzitter Thijs Roovers van de Algemene Onderwijsbond, een andere organisator, richtte zijn pijlen op onderwijsminister Eppo Bruins. "Als u het echt niet eens bent met het beleid, trek het dan terug of treed af. Huil niet met onze sector mee, was je handen niet in onschuld. Daar hebben we helemaal niks aan."

Meer uit Binnenland

Lichte beving bij Usquert, 2000e geregistreerde gaswinningsbeving

GRONINGEN (ANP) - Bij het dorp Usquert in de provincie Groningen is maandagavond een aardbeving geweest. Die had een magnitude van 0.9, te licht om te voelen. Het is de 2000e aardbeving door gaswinning die in Nederland is geregistreerd. De eerste was in 1986 bij Assen.

9 minuten geleden
OM ontvangt 118 aangiften na hack bij laboratorium

DEN HAAG (ANP) - In het onderzoek naar het datalek bij laboratorium Clinical Diagnostics hebben 118 personen aangifte gedaan, meldt het Openbaar Ministerie. Het OM opende afgelopen zomer een strafrechtelijk onderzoek naar het datalek, waarbij persoonsgegevens van 855.000 mensen waren gestolen.

24 minuten geleden
'Flinke stijging' aantal boetes voor appen achter het stuur

DEN HAAG (ANP) - Het aantal boetes voor het vasthouden van een telefoon of ander elektronisch apparaat in de auto of op de fiets is afgelopen jaar "flink gestegen", meldt het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB). In 2025 werden 248.020 boetes uitgedeeld voor zaken als appen achter het stuur.

1 uur geleden
Meerdere mensen naar ziekenhuis na grote brand in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In een winkel aan de Ferdinand Bolstraat in de Amsterdamse wijk De Pijp is in de nacht van maandag op dinsdag een grote brand uitgebroken. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio zijn meerdere personen naar het ziekenhuis vervoerd. Om hoeveel mensen het precies gaat en hoe ernstig hun verwondingen zijn, weet hij niet. Ook zijn meerdere mensen ter plaatse nagekeken, omdat zij rook hebben ingeademd.

2 uur geleden
Zeer grote brand in Amsterdamse wijk De Pijp

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is in de nacht van maandag op dinsdag een zeer grote brand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio.

3 uur geleden
Stichting: angst om 'fout te reanimeren' remt burgerhulpverlening

DEN HAAG (ANP) - De angst om iets fout te doen bij het reanimeren blijkt voor mensen de grootste drempel om zich aan te melden voor burgerhulpverlening, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.

6 uur geleden
Trein ontruimd bij Woerden na brand, oorzaak onbekend

WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.

12 uur geleden